Stampa
Studija o sivoj zoni trgovine Srbija-Kosovo  

Objavljeno : 21.06.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Od 2008. godine do juna 2011, po osnovu neplaćenog PDV-a na naftne derivate, budžet Srbije oštećen je na severu Kosova za više od 90 miliona evra, na automobile za 120 miliona, a na mobilnoj telefoniji za oko tri miliona evra, pokazala je studija koju su izradile nevladine organizacije Centar za regionalizam iz Novog Sada i "Majka Tereza" iz Prištine. U studiji čiju je izradu finansirala EU, a u koju je agencija Beta imala uvid ukazuje se i na značajne iznose koji izmiču državi u sivoj trgovini Srbije i Kosova.

 

U izveštaju se navodi se da su na gubitke zbog neplaćenog PDV-a istraživači upozorili šefa pregovaračkog tima Srbije Borislava Stefanovića, nakon čega je Vlada Srbije 16. septembra 2011. suspendovala deo Uredbe iz 2005. godine i tako vratila PDV za građane severa Kosova na naftne derivate, automobile i mobilnu telefoniju.

 

U studiji se navodi i da je krajem protekle decenije Kosovo bilo deveto po značaju izvozno tržište Srbije, sa učešćem od gotovo 4% u ukupnom registrovanom izvozu, odnosno sa blizu 300 miliona evra u 2010. godini. Prema istraživanjima na terenu, koja su obuhvatila razgovore sa prevoznicima, posrednicima i proizvođačima, dodatni neregistrovani izvoz iz Srbije se procenjuje na 200 miliona evra, što podiže Kosovo na listi izvoznih tržišta među prvih pet destinacija.

Izvoz sa Kosova u Srbiju je istovremeno vrlo mali i u 2010. godini je iznosio između tri i četiri miliona evra, a neregistrovani izvoz je procenjen na 10 miliona evra.

"Iz ovoga proizlazi da je interes Srbije vitalan sa stanovišta izvoznika i ukupne privrede i gubitak tako značajnog tržišta ne bi bilo lako nadomestiti", navodi se u studiji, koja će sutra biti predstavljena u beogradskom Medija centru.

Istraživači su naveli da izvezena roba na sever Kosova ne podleže carinjenju, za razliku od one koja ide u južni deo. Ta roba se samo evidentira sa ili bez iskazanog PDV-a -a i ne podleže istoj administrativnoj proceduri sa stanovišta povraćaja PDV-a i vremena trajanja. Takođe, deo robe se vraća u Srbiju bez evidencije i naplate PDV-a i prodaje se po ceni umanjenoj za PDV na tržištu Srbije.

Navodi se da je najveći deo prevoznika iz Sandžaka, a najveći deo posrednika je iz Sandžaka i sa severa Kosova, gde su i najveće "pijace" za sive robne tokove.

"U tom pojasu se ostvaruju najveći neregistrovani dobici od trgovine Srbija-Kosovo-Srbija, na račun poreskih i carinskih službi Srbije i Kosova, na račun proizvođača i potrošača", navodi se u studiji i dodaje da posrednika ima i u Crnoj Gori i Makedoniji, jer deo registrovanog i neregistrovanog izvoza ide i tim putevima.

"Ima, dakle, više onih koji ostvaruju dobit na osnovu netransparentnosti robnih tokova između Srbije i Kosova", zaključuje se u studiji "Sloboda kretanja ljudi i robe između Srbije i Kosova u kontekstu regionalne saradnje".

Na projektu je bio angažovan ekspertski tim iz Srbije i sa Kosova. Projekat je pomogla i Fondacija za otvoreno društvo Srbije.

Izvor: Beta

Foto: Wikimedia

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar