Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kosovo dobilo uputstva za viznu liberalizaciju
|
|
|
Objavljeno : 14.06.2012. |
|
|
|
|
|
|
Kosovo je 14. juna dobilo mapu puta za viznu liberalizaciju, koja sadrži listu reformi koje će morati da se sprovedu da bi i građani Kosova mogli bez viza da putuju u EU, saopštila je Evropska komisija. Komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecila Malmstroem) je istakla da je to napredak na putu ka viznoj liberalizaciji. Međutim, kako je navela, pred Kosovom su teške reforme, i samo od posvećenosti vlasti će zavisiti da li će i kada građani Kosova moći bez čekanja za vize da putuju po EU.
"Kad i kada će putovanje bez viza postati stvarnost zavisi od posvećenosti vlade sprovođenju teških reformi", izjavila je evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstroem), koja je predstavnicima Kosova i uručila ovaj dokument. Ona je naglasila da će taj dijalog biti nešto duži od onog koji su dosad, u takvom psotupku, imale zemlje regiona, ali je podvukla da su i u slučaju Kosova merila potpuno ista samo znatno podrobnija.
Ministarka za evropske integracije Kosova Vijora Čitaku rekla je da je uručivanje mape puta za viznu liberalizaciju Kosovu prekretnica na putu evropskih integracija. Na pitanje da li su u suštini uslovi za Kosovo ipak stroži nego za ostale zemlje regiona, Čitaku je uzvratila da je bez sumnje Hrvatskoj bilo teže da ispuni uslove nego Bugarskoj i Rumuniji, Srbiji teže nego Hrvatskoj, pa je sad i Kosovu teže nego Srbiji.
Background Evropska unija je u više navrata potvrdila da je budućnost Kosova u njenim redovima u skladu sa evropskom perspektivom Zapadnog Balkana. Kosovo pod Rezolucijom SB UN 1244 je obuhvaćeno procesom stabilizacije i pridruživanja koji je EU pokrenula 2000. godine za zemlje Zapadnog Balkana, i instrumentima tog procesa, uključujući Evropsko partnestvo, politički i tehnički dijalog i programe pomoći ali nema ugovorni odnos sa Unijom.
Evropski komesar za proširenje Štefan File zvanično je uručio 27. marta kosovskim vlastima dokument o početku izrade studije izvodljivosti. Studija treba da utvrdi u kojoj meri je Kosovo usklađeno sa standardima EU na ekonomskom, političkom i zakonodavnom planu, kao i korake koje mora da preduzme da bi bilo spremno za pokretanje pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Pokretanje izrade studije izvodljivosti je omogućio dogovor Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju Kosova.
Članice EU nisu jednoglasne oko statusa Kosova - pet članica ne priznaje Kosovo kao nezavisnu državu - Slovačka, Grčka, Rumunija, Kipar i Španija.
Građani Srbije, Crne Gore i Makedonije od 19. decembra 2009. mogu bez viza da putuju u zemlje šengenske zone, a to pravo dobili su oko godinu dana kasnije i građani Bosne i Hercegovine i Albanije.
Evropska unija je zvanično 19. januara 2011. pokrenula dijalog sa Prištinom o liberalizaciji viznog režima za građane Kosova, koji jedini na Zapadnom Balkanu ne mogu da putuju bez njih u EU, ali put do bezviznog režima može da traje godinama. Zvaničnici Evropske komisije su ranije izjavljivali da će Kosovu trebati izmedu dve i tri godine za ispunjenje uslova, dok je premijer Kosova Hašim Tači rekao da će "Kosovo u roku od 15 meseci od pocetka pregovora ispuniti uslove".
Od vlasti Kosova se, kako je navela Komisija, traži da ispune zahteve o slobodi kretanja, poput reintegracije i readmisije, bezbednosti dokumenata, upravljanja granicom i migracijama, borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije i osnovnih prava. To su ujedno i slabe strane Kosova na koje Komisija ukazuje i u izveštajima o napretku.
Na pitanje da li će situacija na severu Kosova predstavljati problem za ispunjavanje uslova iz mape puta, Malmstremova je kazala da je na severu Kosovsa situacija teška sama po sebi, ali da u mapi puta ne postoje neki posebni uslovi koji se tiču severa Kosova.
Priština je sklopila sporazume o readmisiji sa više članica EU, uključujući Nemačku, Francusku, zemlje Beneluksa, Česku, Austriju i Finsku, a 2010. je Kosovu usvojen i Zakon o readmisiji navodi EurAktiv Srbija. Pet članica EU ne priznaje Kosovo, koje sa EU ne pregovara kao država, već u skladu sa rezolucijom 1244 UN.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova pocelo je 31. oktobra 2011. izdavanje biometrijskih pasosa, što je jedan od uslova za liberalizaciju viznog režima Evropske unije. Pasoši se izrađuju u Austriji. Pasoš je tamnoplave boje, a na koricama, na albanskom, srpskom - ćirilicom, i na engleskom piše "Republika Kosovo". U sredini korica je grb Kosova, a ispod, na ista tri jezika, piše: "Pasoš".
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|