Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Tači: Kosovo od EU očekuje dela a ne reči
|
|
|
Objavljeno : 09.05.2012. |
|
|
|
|
|
|
Kosovski premijer Hašim Tači pozvao je Brisel da ne samo rečima već i konkrentim koracima podrži približavanje Kosova EU, ocenivši da napredak koje je Kosovo ostvarilo na tom putu nije dovoljno uvažen. U autorskom članku povodom Dana Evrope za nemački EurActiv Tači je istakao značaj pridruživanja EU za jačanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, koji su, kako je upozorio, i dalje krhki. Odlaganja u pridruživanju zemalja regiona ugrozila bi napore za izgradnju multietničkih društava i ojačale radikalne težnje koje bi mogle voditi prekrajanju granica, upozorio je on.
"Ovo je pravi trenutak za Kosovo da krene napred i da bude korak bliže svom cilju, Evropskoj uniji; vreme je, takođe, da nam EU kaže da je budućnost Kosova osim rečima i konkretno vezana za evropsku perspektivu", rekao je Tači i dodao da je do sada delovanje EU prema Kosovu bilo retoričko.
"EU ističe značaj evropske perspektive za Kosovo, ali nismo videli nikakve konketne korake i sve to i dalje ostaje na rečima", naveo je Tači. On je dodao da je Kosovo "jedina zemlja na Zapadnom Balkanu koja i dalje nema ugovorni odnos sa EU" i da razlog za to nisu nedovoljni napori Kosova.
Prema njegovim rečima, Kosovo je ostvarilo značajan napredak u rešavanju zahteva EU, poput međuetničke tolerancije, poštovanja prava manjina ili borbe protiv kriminala i korupcije, ali taj napredak nije ničim nagrađen, dok su "ostale zemlje regiona" dobile podsticaj.
Upozorio je da na Kosovu u pogledu evropske perspektive postoje negativne tendencije i naveo da su građani obeshrabreni time što još nema konkretnih rezultata u procesu vizne liberalizacije, kao i da ima jasnih znakova evrokepticizma.
Background Kosovo pod Rezpčucijom 1244 SB UN je obuhvaćeno procesom stabilizacije i pridruživanja koji je EU pokrenula 2000. godine za region Zapadnog Balkana. Savetu EU je 18. februara 2008. primio na znanje proglašenje nezavisnosti Kosova i konstatovao da je na članicama da odluče o odnosima sa Kosovom u skladu sa nacionalnim praksama i međunarodnim zakonom. Kosovo nisu priznale Slovačka, Španija, Grčka, Kipar i Rumunija.
Evropska unija je krajem marta ove godine pokrenula izradu studije izvodljivosti za Kosovo koja treba da utvrdi koliko je Kosovo usklađeno sa standardima EU i korake koje mora da preduzme da bi bilo spremno za pokretanje pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Pokretanje izrade studije izvodljivosti je omogućio dogovor Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju Kosova.
Evropska unija je zvanično 19. januara 2011. pokrenula dijalog sa Prištinom o liberalizaciji viznog režima za građane Kosova, koji jedini na Zapadnom Balkanu ne mogu da putuju bez njih u EU. Za ukidanje viza potrebno je da se ispune uslovi koji se odnose na tehnička i zakonska pitanja, zbog čega taj proces može trajati nekoliko godina.
Tači je dodao da Kosovo nastavlja da veruje u evropske principe i vrednosti, ali da se na Kosovo i dalje gleda kao na "crnu rupu u regionu".
Kosovski premijer je upozorio da je, iako je prošlo vreme krvavih etničkih ratova na Zapadnom Balkanu, još daleko vreme kada će moći da se kaže da je mir trajan i dodao da postoji mnogo razloga zbog kojih su stabilnost i mir u regionu, posebno na Kosovu, krhki.
On je naveo da je "način razmišljanja iz prošlosti i dalje prisutan u nekim delovima regiona" i da Srbija i dalje aktivno pokušava da ugrozi kosovsku državnost, "čime dovodi u pitanje međunarodno priznate granice na Balkanu".
Tači je dodao da "takav način razmišljanja o ponovnom crtanju granica na Zapadnom Balkanu predstavlja najveću pretnju krhkoj stabilnosti".
Kosovski premijer je rekao da je Srbija proteklih nedelja i meseci više puta ozbiljno provocirala Kosovo i naveo da je "u najnovijem teorističkom napadu na albansku porodicu na severu Kosova poginula jedna osoba i povređeno više članova porodice".
Dodao je i da najnoviji događaji u Makedoniji samo dodatno pokazuju koliko je situacija u regionu krhka.
On je ocenio da bi dalja odlaganja u pridruživanju zemalja regiona ugrozila napore za izgradnju multietničkih društava i pomogle radikalnim težnjama. To bi moglo voditi "najgorem scenariju" - promeni međunarodno priznatih granica, upozorio je Tači.
Izvor: EurActiv.de
Foto: Beta/AP
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|