Stranke u Srbiji nisu objavile imena 120 donatora koji su za finansiranje predsedničke i parlamentarne kampanje priložili više od 109 miliona dinara, pokazalo je istraživanje Transparentnosti Srbija objavljeno 25. jula. Najviše neprijavljenih donatora ima koalicija oko Socijalističke partije Srbije. Programski direktor Transparentnosti Nemanja Nenadić rekao je da se radi o 60% prijavljenih vrednosti primljenih priloga iz izveštaja samih stranaka, što prema njegovim rečima, ukazuje na razmere kršenja te zakonske obaveze. Direktor te organizacije Vladimir Goati ocenio je da je očigledno da su stranke kršile zakon, budući da se samo time može objasniti činjenica da su potrošile više novca nego što su prijavile.
Sve stranke u Srbiji imaju obavezu da na svom sajtu objave imena donatora čiji su prilozi veći od prosečne mesečne zarade u Srbiji, odnosno od oko 38.000 dinara.
Prema istraživanju Transparentnosti, najviše neprijavljenih imena prijavljenih donatora ima koalicija okupljena oko Socijalističke partije Srbije za finansiranje parlamentarnih izbora - ukupno 84, koji su zajedno priložili gotovo 54 miliona dinara.
Devetnaest "anonimnih" donatora Ujedinjenih regiona Srbije priložilo je više od 51 milion dinara, dok je koalicija oko socijalista propustila da imenuje osam donatora na predsedničkim izborima koji su ukupno obezbedili 2,7 miliona dinara.
Govoreći o troškovima za kampanju koje su prijavile stranke, Nenadić je ukazao da postoji velika razlika između onoga što je objavljeno i onoga što su posmatrači Transparentnosti uočili na terenu, naročito kada je reč o troškovima za oglašavanje na bilbordima i za održavanje javnih skupova.
On je rekao da je najveća odgovornost za analizu finansijskih izveštaja stranaka na Agenciji za borbu protiv korupcije koja mora da se potrudi da ta kontrola bude sveobuhvatna i od čijeg će reagovanja i eventualnog pokretanja procesa protiv prekršilaca zavisiti i sudbina Zakona o finansiranju političkih aktivnosti. Prema njegovoj oceni, veoma važnu ulogu osim Agencije za borbu protiv korupcije imaće i Republička radiodifuzna agencija, Državna revizorska institucija, tužilaštvo i policija.
Komentarišući najavu Agencije za borbu protiv korupcije da će se kontrolom izveštaja baviti narednih šest meseci, Nenadić je rekao da bi i on voleo da se taj posao obavi brže ali da je važnije da iz tog procesa proisteknu neki postupci, odnosno da tužilaštvo i policija ne ignorišu njihove eventualne prijave.
Nenadić je rekao da je za neke prekršaje, kao što su prekoračeni troškovi kampanje, moguće odmah pokrenuti postupak, odnosno da nije potrebno da se obavi kompletna kontrola.
Goati: Alhemija ili kršenje zakona
Direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati izjavio je danas da ne zna na koji bi način, osim kršenjem zakona, objasnio podatak da su pojedine partije za finansiranje izborne kampanje potrošile više novca nego što su dobile iz javnih izvora i prikupile od priloga.
Na konferenciji za novinare, Goati je podsetio da je merodavno utvrđeno da postoji nesrazmera između dobijenih i utrošenih sredstava kod pojedinih stranaka ali da se još čeka da to nepravilnosti budu predmet istrage. Goati je rekao da, ukoliko "isključimo mogućnost da su stranke pomoću alhemije stvorile novac ni iz čega", nadležni organi treba da "pročeprkaju" po njihovim izveštajima o finansiranju kampanje.
On je rekao da je to veoma važno jer takvim fininsiranjem pojedinih partija uticajni ljudi iz senke žele da ostvare "redistribuciju uticaja" na političkoj sceni.
Komentarišući trenutnu političku situaciju, Goati je ocenio da partije nastoje da zauzmu što bolji položaj nakon izbora, kako bi omogućili sebi pravo na što veći udeo u raspodeli plena.
On nije želeo da procenjuje odlučnost buduće Vlade Srbije da se bori protiv korupcije, jer je rekao da je za tako nešto još rano s obzirom da ona još nije izabrana, ali je ocenio da je prethodnoj Vladi jako teško dati povoljnu ocenu na tom planu.
Goati je rekao da je prethodna Vlada Srbije napravila jako puno propusta u oblasti borbe protiv političke korupcije i da nije imala dovoljno političke odlučnosti da se bori protiv tog društvenog zla. On je, kao primer za svoju tvrdnju, ukazao na aferu "Kofer" koja nije dobila sudski epilog iako se znaju učesnici te afere.