Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sumnjive transakcije u srpskim menjačnicama
|
|
|
Objavljeno : 21.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Bugarska centralna banka stala je na put čestim prevarama u bugarskim menjačnicama tako što od nedavno devizni kurs menjačnica ne može biti veći od 5% u odnosu na srednji kurs centralne banke. U Srbiji se Narodna banka Srbije (NBS) povukla iz menjačkih poslova, a menjači kurs formiraju u zavisnosti od kursa banke sa kojom imaju ugovor. Devizni inspektorat srpskog ministarstva finansija je u ovoj godini obavio 425 kontrola menjača i ustanovio 47 slučajeva kršenja propisa kao što su neizdavanje potvrde o transakciji, nepravilna primena kursa, rad na crno i drugo. Trenutno nije poznato kako će se ubuduće kontrolisati srpske menjačnice jer je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić u sklopu mera racionalizacije najavio da će se Inspektorat rasformirati, a izmene zakona o deviznom poslovanju su u toku.
Nadležne bugarske službe navode da će promene zakona sprečiti menjačnice da koriste obmanjujuće reklame o kursu koje postavljaju ispred menjačnice, dok sasvim druga lista stoji na pultu menjačnice, prenela je sofijska agencija Novinite. Prethodni zakon dozvoljavao je da kurs u menjačnicima oscilira i do 20% u odnosu na kurs centralne banke.
Menjačima će biti dozvoljeno da u jednoj transakciji promene najviše 2.000 leva (oko 1.000 evra), a u obavezi su i da izdaju potvrdu o transakciji. U Bugarskoj postoji 1.700 menjačnica u vlasništvu 700 kompanija.
Po važećim propisima u Srbiji, menjači ne formiraju kurs prema srednjem kursu NBS, već utvrđuju sopstvenu kursnu listu u skladu sa kursnom listom banke sa kojom imaju ugovor o saradnji. Menjači, međutim, mogu sklopiti ugovor i sa više banaka.
Menjačnice su dužne da na početku svakog radnog dana istaknu kursnu listu i obaveštenje o visini provizije koja ne može biti veća od 3%. Pri obavljanju menjačkih poslova menjač primenjuje kupovni, odnosno prodajni kurs koji je u rasponu između kupovnog i prodajnog kursa iz njegove važeće kursne liste za efektivu.
Nepoštovanje ovih pravila je samo jedan od prekršaja koje su inspektori Deviznog inspektorata uočili u kontroli menjača.
Devizni inspektorat je od početka godine obavio 425 kontrola menjača u Srbiji, a u 47 slučajava su uočene povrede propisa koji regulišu menjačko poslovanje, rekli su EurAktivu u Inspektoratu.
Zaključno sa 16. avgustom kontrolisane su menjačnice u 37 mesta u Srbiji među kojima su Beograd, Šabac, Vršac, Smederevo, Pirot, Zrenjanin, Mali Iđoš, Krivaja, Bačka Topila, Subotica, Kikinda i drugi.
Inspektori su uočili da neke menjačnice nisu stranci izdavale potvrdu o transakaciji kupovine ili prodaje novca. Kod nekih je uočen višak ili manjak novca u blagajni, nepravilna primena kursa, nedostatak opreme za video nadzor, a povredom propisa se smatra i to što zaposleni u menjačnici nije identifikovao stranku koja je prodavala dolare.
Kako je EurAktivu rečeno u Deviznom inspektoratu, od jednog ovlašćenog menjača je oduzeto oko 120.000 dinara koje su bile višak u blagajni jer su inspektori posumnjali da nije izdavao potvrdu o prodaji deviza što znači da je "radio na crno".
Kod jednom ovlašćenog menjača se posumnjalo na pranje novca jer je za manje od dva minuta otkupio efektivu i izdao nekoliko potvrda o pojedinačnoj transakciji od kojih je svaka bila pojedinačno manja od 5.000 evra, a čiji je ukupni zbor bio preko 15.000 evra. Taj menjač je u deset slučajeva otkupio efektivu u iznosu preko 230.000 evra i izdao 41 potvrdu o otkupu o čemu nije obavestio Upravu za sprečavanje pranja novca.
Prema zakonu o sprečavanju pranja novca, menjač je dužan da za transakcije preko 15.000 evra obavesti Upravu za sprečavanje pranja novca, bez obzira da li je reč o jednoj ili više međusobno povezanih transakcija.
U registru ovlašćenih menjača Srbije nalazi se skoro 2.500 menjača. Do kraja 2011. izdavanje dozvola menjačima bilo je u nadležnosti Narodne banke Srbije a onda je prešlo u nadležnost Deviznog inspektorata Ministarstva finansija.
Međutim, ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić je u sklopu mera racionalizacije najavio da će biti rasformiran Devizni inspektorat i da će zaposleni biti preraspoređeni u Poresku upravu. Otuda se postavlja pitanje ko će ubuduće kontrolisati rad menjača.
U Ministarstvu finansija nisu želeli preciznije da odgovore na ovo pitanje već su kratko odgovorili da se pripremaju izmene zakona o deviznom poslovanju o čemu će javnost biti detaljno obaveštena.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
U"> |
|
|