Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Stranke i dalje smatraju da kadrovi rešavaju sve
|
|
|
Objavljeno : 30.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Nešto više od petine ispitanika, odnosno 23% u istraživanju Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, smatra da je loše za demokratiju i prava građana što potpredsednik Vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić kontroliše i službe bezbednosti, dok 20% smatra da to neće izazvati posledice. Istraživanje je pokazalo da se većina građana oseća bezbedno, a najviše veruju vojsci.
Najviše - 31% ispitanih, nema stav o tome kakve će posledice imati što je prvi potpredsednik Vlade i ministar odbrane i šef Biroa za koordinaciju rada službi bezbednosti.
Predstavnik Centra Miroslav Hadžić rekao je 30. oktobra tokom predstavljanja istraživanja "Čega se plašimo i ko nas štiti" da je među političkim partijama u Srbiji još uvek zastupljen stav da kadrovi "rešavaju sve", odnosno da će postavljanjem "jakog čoveka" biti rešeni svi problemi u određenoj oblasti.
"Blizu polovine ispitanih misli da će nova vlada poboljšati rad institucija sektora bezbednosti", kazao je Hadžić i dodao da 44% ispitanih ima pozitivan stav po pitanju rezultata prethodne vlade u tom sektoru, a 38% negativan, dok ostatak nema stav o tom pitanju.
Prema njegovim rečima, najveća očekivanja od nove vlade imaju glasači Srpske napredne stranke (SNS), čiji je Vučić predsednik, kao i svaki treći glasač pokreta Dveri.
Više od polovine ispitanika veruje Vojsci Srbije (VS), rekao je Hadžić i naveo da je neobičan rezultat tog istraživanja da je dve trećine glasača Demokratske stranke Srbije (D S S) zadovoljno radom vojske, a da je neodlučnih po tom pitanju najviše među glasačima Liberalno demokratske partije (LDP).
Trećina glasača partija nacionalnih manjina nije zadovljna, a isto toliko ih je zadovoljnih radom VS, dok ostali iz te grupe nisu želeli da odgovore na to pitanje.
Istraživanja koje je sprovedeno na teritoriji Srbije bez Kosova i Metohije između 16. i 24. septembra intervjuisanjem 1.203 punoletna građanina pokazalo je da se većina građana Srbije oseća bezbedno, ali ih samo 5% smatra da je za to odgovoran rad državnih organa.
Oni kao razlog za ličnu bezbednost navode to što poštuju red i zakon i "žive normalno", a u najvećem delu se osećaju nebezbedno zbog povećanja uličnog nasilja.
Sonja Stojanović Gajić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kazala je da je istraživanje pokazalo da građani najviše veruju vojsci, nešto manje policiji, a najmanje sudstvu.
"Policiji najviše veruju građani stariji od 60 godina, srpske i romske nacionalnosti iz centralne Srbije", navela je ona.
Najnezadovoljniji radom policije su glasači pokreta Dveri, rekla je Sonja Stojanović Gajić i dodala da su najzadovoljniji glasači Socijalističke partije Srbije, kao i da je ipak više zadovoljnih nego nezadovoljnih građana radom policije.
Prema njenim rečima, petina građana se ne bi obratila policiji jer ne veruje u njenu pomoć, ali veruje da bi policija dobro branila državu u slučaju ugroženosti.
"Od nove vlade građani očekuju da se reformiše upravljanje ljudskim resursima, da policija bude ljubaznija i efikasnija", istakla je Sonja Stojanović Gajić.
Ispitanici smatraju i da je Vojska Srbije nije dovoljno opremljena i da nije brojna, ali da je iskusna, a većina ispitanih smatra da je ukidanje obaveznog služenja vojnog roka umanjilo sposobnost Vojske da brani zemlju.
Istraživanje "Čega se plašimo i ko nas štiti" sprovedeno je u saradnji sa CESID-om.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|