Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bramerc: Došao sam da vidim zašto Mladić nije uhapšen
|
|
|
Objavljeno : 15.11.2010. | Ažurirano : 18.11.2010. |
|
|
|
|
|
|
Hapšenje Ratka Mladića je najznačajniji prioritet i za Haški tribunal i za žrtve, izjavio je danas u Beogradu glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc (Serge Brammertz). Osnovna pretpostavka tužilaštva je da je rešenje za nujegovo hapšenje u Beogradu, rekao je tužilac. On je, međutim, dodao da se uprkos pretpostavci da je Mladić u Srbiji, operativne aktivnosti ne vode samo ovde već i u drugim oblastima.
Bramerc je na konferenciji za novinare kazao da je zadovoljan saradnjom Srbije u oblasti obezbeđivanja svedoka, dostupnosti arhiva i dokumenata i dodao da je u Beograd došao da vidi zbog čega Ratko Mladić i Goran Hadžić još nisu uhapšeni. Bramerc je istakao da ne postoji zvaničan rok za hapšenje Ratka Mladića "jer ako bi neko rekao 'uhapsićemo ga tad i tad' to bi značilo da zna gde se Mladić nalazi", rekao je on nakon razgovora sa tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem.
Background Evropska unija postavlja okončanje saradnje sa Haškim tribunalom kao uslov za napredak Srbije u evropskim integracijama. Napredak Srbije ka članstvu u EU do sada je više puta bio zakočen jer dva haška optuženika - Ratko Mladić i Goran Hadžić - nisu uhapšena.
Mladić je za genocid i ratne zločine počinjene devedesetih godina 20. veka u Bosni i Hercegovin optužen 25. jula 1995. godine. U bekstvu je više od 10 godina. Poslednji intervju medijima dao je 16. aprila 1999. godine.
Vlada Srbije je 28. oktobra 2010. godine povećala novčanu naknadu za informaciju koja bi dovela do pronalaženja Ratka Mladića na 10 miliona evra sa 1 milion evra, dok je naknada za informacije o Hadžiću milion evra. Stejt department je raspisao nagradu od pet miliona dolara za pronalaženje Mladića.
Glavni tužilac Haškog tribunala rekao je da će izveštaj o saradnji Srbije sa tim sudom u sredu uputiti Savetu bezbednosti UN, koji će o tome raspravljati 6. decembra, ali nije precizirao šta će se naći u izveštaju. Bramerc će izveštaj o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom završiti u utorak 16. novembra, dan nakon posete Beogradu.
Srpske vlasti u pojedinim oblastima ostvarile napredak u saradnji sa Tribunalom, ali još ima prostora za unapređenje te saradnje, kazao je Bramerc.
Bramerc se sastao i sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem i predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim Sudom Rasimom Ljajićem.
Kako je saopštila Vlada Srbije, Cvetković je na sastanku sa Bramercom kazao da su Vlada Srbije i svi nadležni organi posvećeni punoj saradnji sa Haškim sudom i da se "kontinuirano preduzimaju svi mogući napori kako bi i preostali begunci bili izvedeni pred taj sud".
"Smatram da proces saradnje Srbije sa Hagom karakteriše postojanje nesumnjive političke volje i visok stepen saradnje na tehničko-operativnom nivou. Obaveza Srbije je da svi koji su počinili zločine budu izvedeni pred lice pravde", istakao je Cvetković. Na sastanku su precizirani naredni koraci Srbije u saradnji sa Haškim tribunalom, navodi se u saopštenju.
Na sastanku Bramerca i Ljajića je konstatovano da nema nijednog otvorenog pitanja koje se odnosi na tehničke aspekte saradnje Srbije sa Haškim tribunalom, navodi se u saopštenju Nacionalnog saveta za saradnju sa tim sudom. Dodaje se da su svi dosadašnji zahtevi Tužilaštva ispunjeni.
Saradnja sa Tribunalom se, u aspektima koji spadaju u nadležnost Nacionalnog saveta, duže vremena i u kontinuntetu odvija nesmetano, i preduzeće se svi potrebni koraci da se tako nastavi i u budućnosti, navodi se u saopštenju.
Evropska unija okončanje saradnje Srbije sa Tribunalom postavlja kao uslov za dalje korake u približavanju Beograda članstvu u Uniji, pošto je nedavno prihvatila da razmotri kandidaturu Srbije.
Stavovi
Koordinator Akcionog tima za hapšenje haških begunaca Vladimir Vukčević kazao je da nema dileme da li se ozbiljno traga za haškim beguncima i da očekuje da će izveštaj biti pozitivan.
Povodom navoda Bramerca da veruje da je Mladić u Srbiji, Vukčević je za B92 kazao da je Bramerc u priličnoj meri upoznat sa radom srpskih službi i da glavni tužilac Haškog tribunala "ne ponavlja ništa što je nesuvislo".
On je kazao da se Bramerc interesovao za optužbe koje je Vukčević izneo na račun bivšeg šefa BIA Radeta Bulatovića da nije učinio sve da Mladić bude uhapšen.
"Izneo sam određene očinjenice i smatram da javnost to treba da zna", kazao je Vukčević i dodao da je po njegovoj oceni Mladić mogao biti uhapšen da se šef BIA ponašao drugačije.
Premijer Srbije Mirko Cvetković ocenio je da će izveštaj glavnog haškog tužioca Serža Bramerca o saradnji Beograda s Tribunalom u Hagu biti izbalansiran i da će konstatovati napore koje Srbija ulaže u saradnji.
Cvetković je istakao da nema spora da je jedan od ključnih elemenata koje Srbija na putu u Uniju želi da ispuni saradnja s Haškim tribunalom.
"U junu očekujemo da će izveštaj biti još bolji jer ćemo postupiti po preporukama iz decembarskog izveštaja", rekao je Cvetković.
Šef Kancelarije za saradnju sa Haškim tribunalom Vlade Srbije Dušan Ignjatović kazao je dan pre Bramercovog dolaska da očekuje da će Bramercov izveštaj o Srbiji bi "objektivan i korektan i da će dati pravu sliku saradnje, kao i do sada".
Ignjatović je podsetio da je Srbija do sada isporučila 44 od 46 haških optuženika i ocenio da to govori o nesumnjivoj političkoj volji zemlje za saradnju sa Hagom.
"Očigledno je da je do Mladića i Hadžića teže doći. Nastavljamo da radimo u nadi da ćemo ukloniti tu prepreku na putu evropskih integracija Srbije", dodao je Ignjatović.
Izvor: Beta i EurActiv
Povezani sadržaj
|
|
|