Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Uloga Skupštine sve značajnija sa približavanjem EU
|
|
|
Objavljeno : 13.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Skupština Srbije će imati sve značajniju ulogu kako se zemlja bude približavala EU zbog čega je potrebno da osnaži kapacitete i organizaciju, ocenjeno je 13. februara na predstavljanju tvining projekta u okviru koga će sarađivati parlamenti Grčke i Srbije. Rad parlamenta je pre svega važan za usklađivanja sa pravnom tekovinom EU, u kontesktu donošenje zakona ali i samih procedura. Na predstavljanju projekta šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert) je naglasio da je potrebno izdvojiti dovoljno vremena da bi zakoni bili kvalitetni, što podrazumeva organizovanje konsultacija sa svim akterima. Dežer je, nakon predstavljanja projekta, rekao novinarima da priznavanje Kosova nije uslov za napredak Srbije na putu ka EU.
Na skupu u Skupštini Srbije kojim je označen početak projekta koji treba da ojača kapacitete srpskog parlamenta uz stručnu pomoć grčkog parlamenta i stručnjaka, Dežer je kao ključne funkcije parlamenta izdvojio donošenje zakona i nadzor rada vlade.
On je istakao da su vreme i kapaciteti, odnosno stručnost, dva ključna elementa za donošenje zakona koji je, kako je ocenio, težak proces. "Ako želite da imate dobre zakone, potrebno je vreme, ne samo za pripremu, već i za organizovanje konsultacija sa različitim akterima u tom procesu", rekao je šef Delegacije EU u Srbiji.
Dežer je dodao da se "ponekad javlja tendencija da se koristi i zloupotrebljava sistem usvajanja zakona po hitnoj proceduri, što isključuje odogvarajuću raspravu". To, prema njegovim rečima, stvara rizik da se određeni interesi nametnu u procesu.
On je dodao da se drugi ključan element procesa donošenja zakona odnosi na kapacitete za pripremu zakona, stručnost i obučenost osoblja u različitim oblastima, kao i dobre prakse, što sve treba da omogući projekat sa grčkim parlamentom.
Druga funkcija je nadzor vlade a parlament ima sredstva koja to omogućuju poput postavljanja pitanja, utvrđivanja činjenica i u krajnjem slučaju glasanje o povrenju vladi, rekao je Dežer i preporučio da parlament više koristi informacije i iskustva nezavisnih tela.
Dežer je rekao da o tome koliko EU pridaje značaj ulozi parlamenta govori činjenica da se godišnji izveštaj Evropske komisije bavi i radom skupštine, a da je u prošlogodišnjem prepoznat napredak poput rešavanje pitanja vlasništva nad mandatima.
Predsednica Odobra za evropske integracije Milica Delević istakla je da je uloga Skupštine Srbije u evorpskim integracijama vrlo važna s obzirom na usklađivanje sa evropskom pravnom tekovinom, u smislu donošenja zakona i odgovorajućih procedura usvajanja. "Kako se zemlja bude približavala članstvu, a posebno kada počnu pregovori, uloga parlamenta će biti još izraženija", dodala je ona.
Delević je rekla da će projekt "Jačanje kapaciteta narodne Skupštine Republike Srbije u procesu evropskih integracija" trajati 18 meseci i da je za njega izdvojeno 1,5 miliona evra iz pretpristupnih fondova EU (IPA). Stručno znanje i pomoć će pružiti članovi grčkog parlamenta, kao i stručnjaci.
Rukovodilac projekta iz grčkog parlamenta Vasilis Svolopulos je rekao da projekat predviđa 42 aktivnosti, uključujući obuku i radionice koje neće podrazumevati samo predavanja već i interakciju, kao i studijske posete članicama EU.
Svolopulos je naveo da program sadrži pet komponenti za jačanje kapaciteta parlamenta, uključujući jačanje saradnje parlamenta i vlade u procesu donošenja odluka, kao i rada skupštine u donošenju zakona, što je, kako je istakao, ključna komponenta. Projekat se odnosi i na unapređenje organizacione strukture i internih procedura Skupštine Srbije, jačanje kontrolne funkcije parlamenta i veću transparentnost njegovog rada.
Dežer: Priznanje Kosova nije uslov za napredak na putu u EU
Dežer je nakon predstavljanja projekta rekao novinarima u Skupštini Srbije da priznanje nezavisnosti Kosova nije uslov za napredak Srbije u evropskim integracijama, već da su to dijalog i normalizacija odnosa s Prištinom.
Elementi i očekivanja Evropske unije vrlo su jasni, a priznanje Kosova nije deo tih elemenata, rekao je Dežer, odgovarajući na pitanje o navodima iz francuskog parlamenta o priznanju kao uslovu za evropsku perspektivu.
"Tu i tamo možete čuti različita mišljenja poslanika ili političara, ali postoji konsenzus 27 članica o elementima - dijalog i normalizacija", rekao je on na pitanje kako da se tumače glasovi koji se povremeno čuju iz EU o priznanju Kosova kao uslovu.
Treba slušati glas Evropskog saveta u kojem 27 članica zajedno utvrđuje pravila, rekao je šef Delegacije EU i dodao: "Mi pozdravljamo i insistiramo na dijalogu Beograd-Priština".
Dežer je rekao da je na tom planu već učinjen jedan broj koraka i da EU očekuje nove korake, i dodao da će se premijeri Srbije i Kosova ponovo sastati sledeće nedelje u Briselu. "Očekujemo nove korake, uključujući razmenu oficira za vezu, pitanje električne energije i komunikacija i naravno da se razmotri situacija na severu Kosovu", rekao je Dežer i dodao da EU očekuje da se protokol o upravljanju prelazima primeni bez teškoća.
On je rekao da se ne smeju zaboraviti ni reforme kao uslov za napredak Srbije ka EU i naveo reformu pravosuđa i javne uprave, borbu protiv korupcije i uređenje oblasti medija.
Na pitanje da li je Beograd blizu dobijanja datuma za početak pristupnih pregvora, Dežer je ocenio da je Srbija ostvarila značajan napredak proteklih godina i da sadašnja Vlada ulaže značajne napore u rešavanju ključnih pitanja. On je izrazio nadu da se odluka o pokretanju pregovora može očekivati u junu i ocenio da postoji energija i spremnost da se rešavaju bitna pitanja.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|