Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Šulc ipak demantovan, radi se na strategiji za Kosovo
|
|
|
Objavljeno : 05.09.2012. |
|
|
|
|
|
|
Čelnici EU Ketrin Ešton (Catherine Ashton) i Štefan File (Füle) su sa srpskim premijerom Ivicom Dačićem razmotrili "strategiju" koja bi omogućila nalaženje prihvatljivog rešenja za kosovsko pitanje, naveli su 5. septembra izvori EU u Briselu. Po rečima jednog evropskog zvaničnika, strategija o kojoj je bilo reči tokom Dačićevih susreta u Briselu dan ranije, trebalo bi da dovede do toga da kroz dijalog i u političkoj ravni s Prištinom i temeljite pregovore EU-Srbija o članstvu dođe do takvog stanja stvari koje će omogućiti da se konačno nađe i prihvatljivo rešenje za kosovsko pitanje.
Kako je novinarima rekao taj zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, u procesu pregovora o članstvu i procesu proširivanja ima mnogo elemenata i mogućih rešenja koja postepeno treba da dovedu do stanja stvari i rešenja koja bi omogućila Srbiji, i EU, da sagleda buduće odnose s Kosovom koji neće više biti prepreka za članstvo u EU.
To je bio odgovor i na nedoumice koje je, posle razgovora sa premijerom Srbije, izazvao predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc (Schulz) rekavši da EP, ali i "EU u celini", smatra da Srbija mora priznati nezavisnost Kosova da bi postala članica Unije. Ovu nedoumicu su bolje objasnili, a dobrim delom i opovrgli, File i Ketrin Ešton koji su podvukli da priznavanje Kosova nije uslov za Srbiju.
Više uticajnih članica EU su za to da se Srbiji što pre odredi datum početka pregovora o članstvu, mada ne i Nemačka, koja međutim, insistira da se dijalog Beograd-Priština podigne na političku ravan, što je Priština dosad odbijala.
Pomenuti visoki zvaničnik u Briselu je naveo da je reč o tome da se jačanjem evropskih reformi u Srbiji, snažnijom ulogom visoke predstavnice EU Ketrin Ešton u političkom dijalogu Beograd-Priština, koji će biti podignut i na političku ravan i "dubokim ugrađivanjem" tih procesa u tokove proširenja postepeno dođe do prihvatljivog rešenja za odnose Beograda i Prištine. To bi omogućilo da i Srbija i Kosovo, ali odvojeno, postanu članice EU.
Evropski komesar Štefan File je 4. septembra uveče posle razgovora koje su on i visoka predstavnica Ešton imali s premijerom Dačićem podvukao da je to bio "strategijski razgovor", a Dačić je naglasio da će se o usaglašavanju srpskog za evropskim zakonodavstvom Beograd stalno savetovati s Evropskom komisijom.
File je potvrdio rešenost Ketrin Ešton da se lično snažnije angažuje takođe u političkom dijalogu Beograd-Priština.
Prema tumačenju zvaničnika EU, radi se o tome da u suštini ceo pregovarački proces ima toliko elemenata kroz čiju obradu i utvrđivanje poglavlja će se na kraju doći do toga da Srbija i Kosovo otprilike "nađu zajednički jezik". To bi bilo rešenje prihvatljivo i za njih i za EU, pa onda ne bi bilo prepreka da i Srbija, a jednog dana, i Kosovo budu primljeni u članstvo EU.
Iz zvaničnih izjava i nezvaničnih objašnjenja proizlazi da su File i Ešton s Dačićem imali "strategijski razgovor", ako ne i "dogovor" da se to sve odvija u pomenute tri ravni.
Evropski komesar je ponovio zvanični stav da je osetno poboljšanje odnosa s Prištinom ključni uslov da Srbija dobije datum pregovora s EU, ali je naglasio da će cilj Srbije da brzo dobije datum pregovora snažno podržati Evropska komisija. "Mi imamo strategiju (EU) i veliki doprinos visoke predstavnice Ketrin Ešton i nastavićemo da na tome delamo", podvukao je File.
File je time posredno odgovorio i na izjavu Šulca, koji je očigledno prevashodno preneo stavove većine poslanika u Evropskom parlamentu i možda pojedinih članica EU da Srbija mora najpre priznati Kosova pre nego što bi joj se otvorila vrata EU.
Šulc je, štaviše, u naknadnom kratkom saopštenju istakao da je "samo rekao ono što je očigledno". Ali drugi zvaničnici i članice EU smatraju da će se pravo stanje stvari sagledati tek na kraju celokupnog procesa dijaloga Beograd-Priština ugrađenog duboko u celokupni proces proširivanja i pregovora sa Srbijom koji će bez sumnje doneti krupne promene, tako da će se tek na kraju videti koje rešenje je svima prihvatljivo.
Dačić je jasno predočio da je srpska vlada zainteresovana da ubrza približavanje EU i da se kroz dijalog "relaksiraju" odnosi s Prištinom.
"Važno je što premijer Dačić nije došao praznih ruku, već s uprošćenim postupkom za učešće u regionalnoj saradnji", istakao je File. Visoki zvaničnici EU su, po njegovim rečima, odali priznanja za rešenost Srbije da primeni dosad postignute dogovore, dodavši da dijalog "treba da bude više politički". On je dodao da je "Ketrin Ešton vrlo jasno stavila do znanja spremnost da odigra i ličnu ulogu u tom procesu".
Dačić je naglasio da je u EU čuo jedinstven stav da će Srbiji biti dat datum pregovora, a naglasio je "i da Srbija nije promenila stav o pitanju Kosova i Metohije, niti je EU promenila svoje uslove za pridruživanje Srbije". U odvojenoj izjavi za RTS, Dačić je izrazio nadu da će godišnji izveštaj Evropske komsiije o napretku Srbije, koji se očekuje u oktobru, biti pozitivan.
Van Rompej: Proširenje se nastavlja
Sa druge strane, predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej rekao je 5. septembra da se nastavljaju napori za proširenje Evropske unije i pored preovlađujućeg osećanja zamora od proširenja u velikom delu evropske javnosti.
"Proširenje se nastavlja" posebno na zapadnom Balkanu gde "sve zemlje imaju samo jednu želju - da jednog dana postanu članice EU i deo evropske porodice", rekao je Van Rompej u obraćanju ambasadorima 27 zemalja članica, u Briselu.
On je istakao da "zadržavanje evropske perspektive za Zapadni Balkan" ostaje jedan od njegovih prioriteta.
Od bivših jugoslovenskih republika Slovenija je postala članica EU 2004, a Hrvatska bi trebalo da uđe u članstvo 1. jula naredne godine. Crna Gora je krajem juna počela pristupne pregovore, dok Srbija očekuje da dobije datum za početak pregovora.
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|