Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nova runda pregovora u Briselu 4. marta
|
|
|
Objavljeno : 01.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Nova runda dijaloga Dačić-Ešton-Tači biće održana u ponedeljak u Briselu kada će biti nastavljen razgovor o predlogu Beograda da se na Kosovu uspostavi zajednica srpskih opština s izvršnim ovlašćenjima, što zasad u ključnim elementima odbija Priština. Prema navodima kosovske štampe, kosovski premijer namerava da ponudi Srbima na severu amnestiju za lakše prekršaje i neplaćena dugovanja za komunalije, kao i veći broj poslanika u kosovskom parlamentu.
Portparolka visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, Maja Kocijančič je u petak 1. marta potvrdila novinarima da je predviđeno da runda dijaloga traje jedan dan i da se nastave razgovori o temi iz prethodne runde. Tada je isključivo razgovarano o zajednici srpskih opština.
Maja Kocijančič je naglasila da je "stav oko dijaloga jasan, a to je da je dijalog u interesu i Beograda i Prištine".
Ona je time odgovorila na pitanje novinara da li će visoka predstavnica EU izvršiti neki pritisak, odnosno sugerisati kosovskom premijeru Tačiju da učini korak napred ka nagodbi, budući da je srpska strana zatražila da međunarodna zajednica podstakne Prištinu na kompromis oko predloga Beograda.
Portparolka Ketrin Ešton je, na pitanje da li će u ponedeljak u Briselu biti ključna tema zajednica srpskih opština, naglasila da se "sve što se u dijalogu događa, zbiva u dogovoru jednog i drugog premijera". "Mi radimo u tom kontekstu", dodala je.
Na pitanje da li će u dijalogu u ponedeljak biti reči i o početku delovanja oficira za vezu Beograda i Prištine, Maja Kocijančič je uzvratila da je bitno da se svi dogovori sprovode i da na tome uveliko rade stručnjaci dve strane u tehničkom dijalogu.
Izvori u Evropskoj komisiji su naveli i da se u tehničkoj ravni dijaloga uveliko razgovara i o rešenjima za energetiku i telekomunikacije na Kosovu, prevashodno o pitanjima od interesa za srpsku zajednicu, kao i Beograd i Prištinu.
Državni vrh Srbije je u petak 1. marta saopštio da je potpuno utvrđena strategija za nastavak dijaloga u Briselu i zatražio da najuticajniji predstavnici međunarodne zajednice Prištinu ohrabre da učini ustupke kako bi se postigao dogovor u ključnom trenutku dijaloga.
Savetnik predsednika Srbije Marko Djurić je izjavio da Srbija na razgovore u ponedeljak odlazi sa definisanom strategijom i sa iskrenom željom da se postigne sporazum i kompromis i spremna je da konstruktivno razgovara o svim elementima uređenja odnosa u pokrajini.
Srpski premijer Ivica Dačić izjavio je da ne zna u kom se smeru dalje uopšte mogu voditi razgovori sa Prištinom, jer njeni predstavnici ne žele ni da razgovaraju o davanju izvršnih ovlašćenja zajednici srpskih opština na Kosovu.
"S druge strane, ako neko računa da ćemo zbog datuma da popustimo i prihvatimo nešto što nije u našem državnom i nacionalnom interesu, onda mislim da je to takođe pogrešan pristup", rekao je predsednik vlade Srbije.
Daćić je ponovio da i dalje smatra da su podela Kosova i razgraničenje s kosovskim Albancima najbolje rešenje.
Šta nudi Tači
Premijer Kosova Hašim Tači priprema teren za kolektivnu amnestiju građana Kosova koji žive na severu zemlje, piše dnevnik Tribuna. O toj ideji premijer Tači je razgovarao sa predsednicom Kosova Atifete Jahjaga i liderom najveće opozicione partije, Demokratskog saveza Kosova Isom Mustafom.
Amnestija će se odnositi samo na dela koja nisu teška, uglavnom na prekršaje, ali će doprineti da građani na severu, gde većinom zive Srbi, dobiju i druge pogodnosti. Njima će biti otpisani dugovi prema Kosovskoj energetskoj korporaciji, vodovodu i sve obaveze koje imaju prema komunalnim službama.
Ministarka evropskih integracija Vljora Čitaku je za dnevnik izjavila da je to ponuda institucija Kosova da bi se podglo poverenje građana prema institucijama.
Međunarodni izvori dnevnika su rekli da je to jedna od tri ponude prema severu koje nisu predviđene u planu Martija Ahtisarija.
Dve druge ponude su povećanje broja poslanika Skupštine Kosova iz redova srpske zajednice koji će biti izabrani na severu zemlje i imenovanje četiri zvaničnika za vezu između vlade i severa Kosova.
Premijer Tači je, prema dnevniku, prihvatio da se poveća broj poslanika u Skupštini Kosova, dok i dalje ima dilema oko zvaničnika posto oni mogu imati izvršna ovlašsćenja.
Takođe se predviđa uključivanje jednog predstavnika sa severa Kosova u konsultativno veće za zajednice koji postoji pri kabinetu kosovske predsednice.
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik iz Brisela, Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|