Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Tadić: Srbija zaslužuje pregovore za članstvo u EU
|
|
|
Objavljeno : 27.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Srbija zaslužuje da počne pregovore o članstvu s Evropskom unijom jer je ispunile sva politička merila i uslove i čini sve da se nađe kompromisno održivo rešenje za Kosovo, a EU ne bi smela da joj postavlja nove uslove, izjavio je 27. februara bivši predsednik Srbije Boris Tadić u Evropskom parlamentu u Briselu. U raspravi koju je ogranizovala grupa socijalističkih stranaka u EP, Tadić se založio za celovitost Bosne i Hercegovine koja, kako je ocenio, mora sama da reši aktuelne probleme bez mešanja sa strane. Tadić je takođe pokazao zabrinutost zbog izjava albanskih političara o stvaranju "Velike Albanije" i dodao da je u isto vreme protiv "Velike Srbije" ili "Velike Hrvatske".
Šef delegacije za jugoistočnu Evropu Eduard Kukan kazao je da se "s realnim optimizmom" može očekivati da će izveštaj Evropske komisije i visoke predstavnice EU Ketrin Ešton o napretku u reformama i dijalogu Srbije s Kosovom bti pozitivan. Taj izveštaj će biti presudan kada lideri EU, u junu, budu odlučivali o određivanju datuma za pregovore o članstvu sa Srbijom.
Visoki zvaničnik u Evropskoj komisiji Jost Korte je u izlaganju na ovom skupu rekao da se Komisija i evropski komesar Štefan File snažno zalažu za početak pregovora EU o članstvu sa Srbijom, naglasivši da je nužan i napredak u političkim i ekonomskim reformama.
Korte, zamenik direktora Generalne direkcije za proširivanje u EK, je podvukao da je u tom cilju od ključne važnosti "vidljiv i održiv napredak" u dijalogu s Kosovom, uz opasku da je najteže pitanje severa Kosova i autonomije za Srbe.
Tadić, počasni predsednik DS, je naglasio da bi pregovorima o članstvu proces evropske integracije postao nepovratan, ali je primetio da je Srbija već ranije zasluživala da krene u pregovore o članstvu i da je bilo "loših iskustava iz prošlosti".
On je rekao da je ulazak u EU najbolje rešenje i za građane Srbije, jer, uprkos svim teškoćama u samoj Uniji, "u strategijskom smislu ne postoji bolji partner za obezbeđivanje boljnih životnih uslova".
Po njegovim rečima, bitka protiv organizovanog kriminala je presudna i za suzbijanje korupcije, jer organizovani kriminal u najvećoj meri izaziva korupciju.
Tadić je rekao da bi Srbija, da je ranije izručila optužene za ratne zločine Haškom sudu, sad uveliko bila u pregovorima o članstvu s EU. On je primetio da je po dolasku vlade na čelu s DS 2008. bilo potrebno samo oko mesec dana da se dobiju informacije o Radovanu Karadžiću, a potom i Ratku Mladiću i Goranu Hadžiću.
Odgovarajući na pitanje da li tešnja saradnja i investicije koje dolaze iz Rusije i Kine mogu uticati na put Srbije ka EU, Tadić je uzvratio da investicija iz EU nema i da je i on sam snažno radio na tome da u Srbiju dođu investicije iz Rusije i Kine .
Bivši predsednik Srbije je rekao da je u reformi pravosuđa izazov bio kako rešiti problem velikog broja sudija i tužilaca koji su ostali iz vremena režima Slobodana Miloševića, pa je otud i smenjen veliki broj sudija i tužilaca i napravljene su i izvesne greške.
BiH sama da reši problem
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić je takođe ocenio da rešenje za ustavne promene i funkcionalnu državu u BiH mogu naći jedino njeni lideri, bez uplitanja spolja.
Tadić je podvukao da Bosna i Hercegovina mora biti celovita i funkcionalna, jer bi inače politički bila ozbiljno uzdrmana.
Tadić je s tim u vezi upozorio takođe da bi samo ako se nađe održivo rešenje za Kosovo bila zajamčena stabilnost regiona i predočio da je tu od ključnog značaja da se reši pitanje severa Kosova i položaj srpskih crkava i manastira.
Počasni predsednik DS je, na pitanje poslanika, kako vidi rešenje za spornu situaciju u Bosni, predočio da je "BiH ključna zemlja u regionu" ali i da se suočava s istinskim izazovima i da ne funkcioniše dobro.
"Moje političko viđenje se uvek podudaralo s celovitošću BiH, jer bez integrisane Bosne i Hercegovine, bez delotvorne zemlje, nastala bi veoma teška situacija u pogledu njene političke stabilnosti", rekao je Tadić.
Odgovaracjući na opasku slovenačkog poslanika Jelka Kacina da je predsednik RS Milorad Dodik protivnik ustavnih promena u BiH Tadić je rekao da je "odluka šta će se učiniti na predstavnicima naroda i građana u Bosni". "To je u skladu s ustavom BiH i ko god pokuša da se upliće u unutrašnje poslove te zemlje, doživi neuspeh", kazao je.
"Otud se ni ja", dodao je, "ne uplićem u ustavne nadležnosti i odgovornosti političara Republike Srpske i BiH, a imam dobru komunikaciju s predsednikom RS Miloradom Dodikom, kao i Bakirom Izetbegovićem i Draganom Čovićem", vođama Bošnjaka i bosanskih Hrvata.
Tadić je rekao da je "uvek nastojao da bude prijatelj kako bi se pomoglo kompromisnom rešenju za promenu ustava" i da smatra da će "svako ko pokuša da se upliće u njihove unutrašnje stvari, doživeti neuspeh, pa otud treba biti veoma oprezan kad su u pitanju budući koraci u Bosni".
"Ja sam mnogo puta o tome razgovarao s Miloradom Dodikom i ubeđivao ga da se nagodi i radiću na tome i sa vođama drugih etničkih grupa u BiH. A onako kako ja vidim BiH, jedino tri naroda i dva entiteta mogu biti činilac stabilnosti u regionu, jer bi inače nastala veoma teška situacija oko nalaženja održivog rešenja u BiH", primetio je Tadić.
"To je i moj zaokruženi stav u pogledu Kosova, budući da samo održivo rešenje može biti istinski doprinos stabilnosti regiona", naglasio je bivši predsednik Srbije. Inače bi, zaključio je Tadić, nastala veoma teška situacija po regionu i samo bi iskrsli novi problemi za par godina.
Dve su ključne stvari za postojano rešenje, ukazao je on, rekavši da je to sever Kosova i položaj srpskih crkava i manastira na Kosovu.
Mislim da dijalog ide u tom pravcu i verujem da će premijer (Srbije Ivica) Dačić biti veoma efikasan u doprinosu dijalogu idućih dana u Briselu”, naveo je Tadić.
On je primetio da je sadašnja vlada Srbije u boljem položaju da nađe rešenje, jer ima manje otpora u opoziciji, naglasivši da će DS učiniti sve da pomogne takvom raspletu i cilju napretka ka članstvu u EU.
Ideja o velikoj Albaniji
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić je izjavio da je veoma zabrinut zbog izjava čelnika vlasti u Albaniji koji traže stvaranje "Velike Albanije" jer bi to izazvalo trenutnu nestabilnost u regionu Balkana.
U raspravi koju je organizovala socijalistička grupa u EP, Tadić je podvukao da je bio protivnik i "Velike Srbije" i "Velike Hrvatske" i da se zato protivi i planovima za stvaranje "Velike Albanije" dodajući da i "samo pominjanje `Velike Albanije' već sad odmah stvara nestabilnost".
"Balkan je veoma složeno područje kad je reč o narodima koji su tamo i Albanci žive ne samo u Albaniji, već i u Grčkoj, Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji", rekao je Tadić odgovarajući na pitanje poslanika EP da li nacionalizmi na Zapadnom Balkanu ugrožavaju evropski put tamošnjih zemalja.
Tadić je ukazao na činjenicu da Srbi žive u svim drugim zemljama regiona, isto kao i Bošnjaci i Hrvati i dodao da bi "nastala veoma teška situacija ako bi ubuduće postali stvarnost takvi pokušaji, stvaranja 'velikih' etničkih država".
"Mi veoma snažno radimo na pomirenju, stabilizaciji regiona, miru", primetio je počasni predsednik DS, upozorivši da bi, u protivnom, "nastala krajnje teška i složena situacija u regionu".
Tadić je zatražio od poslanika parlamenta EU da učine sve da upozore albanske političare i vođstvo kud bi to vodilo i da ih pozovu da se okrenu sasvim obrnutim opredeljenjima.
"Apelujem na sve vas da primite na znanje da je jedino održivo rešenje za Kosovo može biti istinski doprinos budućoj stabilnosti u Srbiji i zemljama regiona", dodao je Tadić.
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik Bete
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|