Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija u grupi umerenih inovatora u Evropi
|
|
|
Objavljeno : 27.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Srbija se nalazi u grupi umerenih inovatora sa učinkom ispod proseka EU, ali je ostvarila znatno veći rast u inovacijama nego što je prosek 27 članica, ocenjeno je u izveštaju Evropske komisije “Semafor o inovacijama 2013”. Određeni potencijal Srbije leži u finansiranju i podršci inovacijama, dok je slabost intelektualna imovina. Švedska je treći put zaredom lider po inovacijama u EU, dok je Estonija ubedljivo najviše napredovala. Ipak, EU i dalje zaostaje za svetskom konkurencijom: Švajcarskom, Južnom Korejom, Japanom i SAD. Sa druge strane, EU je i dalje bolja od Australije, Kanade, Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike.
U grupi umerenih inovatora od zemalja koje nisu članice su i Hrvatska i Norveška koja je vrlo blizu da pređe u viši rang, dok su skromni inovatori Turska i Makedonija.
Srbija je zabeležila brz rast u inovacijama od 2010. do 2012. od 6,8% što je više od proseka EU. Visoki rast je zabeležen u rashodima za istraživanje i razvoj u javnom sektoru, saradnji inovativnih malih i srednjih preduzeća (MSP) sa drugim institucijama, u MSP koja uvode inovaciju u proizvode ili proizvodnju, i prihodima iz inostranstva po osnovu licenci i patenata.
Snažan pad je zabeležen u posmatranim rashodima na ustraživanje i razvoj u biznisu, kao i izvozu usluga koje zahtevaju specifična znanja. Uslovi za istraživanje u Srbiji su ispod proseka EU.
Učinak u u inovacijama EU se popravio na godišnjem nivou uprkos ekonomskoj krizi, ali među članicama i dalje ima vidnih razlika, pokazalo je istraživanje Evropske komisije “Semafor o inovacijama 2013” koji rangira članice.
Dok je većina inovativnih zemalja popravila svoje rezultate, druge nisu napredovale. Redosled na listi je manje više nepromenjen sa Švedskom koja je treći put na vrhu, i Nemčkom, Danskom i Finskom koje slede za njom, s tim da je Nemačka istisnula Dansku sa drugog mesta u poređenju sa prethodnim istraživanjem. Estonija, Litvanija i Letonija su najviše napredovale prošle godine.
Pokretači inovacija u EU su mala i srednja preduzeća i komercijalizacija inovacija, zajedno sa odličnim istraživačkim sistemom.
Međutim, pad poslovne aktivnosti i ulaganja u novoosnovana preduzaća (venture capital) u periodu 2008-2012 su negativno uticali na inovacije.
Komesar za industriju i preduzetništvo Antonio Tajani ocenio je da ovogodišnji rezultati pokazuju da je ekonomska kriza negativno uticala na inovacione aktivnosti u nekim delovima Evrope.
“Ulaganja u inovacije su neophodna ako želimo da održimo globanu konkurentnost i obnovimo rast u Evropi”, rekao je Tajani.
Semafor o inovacijama deli članice u nekoliko grupa. Lideri u inovacijama su Švedska, Nemačka, Danska i Finska sa rezultatom iznad proseka Eu. Sledbenici u inovacijama su Holandija, Luksemburg, Belgija, Velika Britanija, Austrija, Irska, Francuska, Slovenija, Kipar i Estonija, takođe sa učinkom iznad proseka EU.
Umerene zemlje u inovacijama su Italija, Španija, Portugalija, Česka, Grčka, Slovačka, Mađarska, Malta i Litvanija sa rezultatom ispod proseka EU. Skromni inovatori su Poljska, Letonija, Rumunija i Bugarska sa inovacijama znatno ispod proseka EU.
U poređenju sa svetom, rezultat Švajcarske prevazilazi učinak svih zemalja EU. Ovogodišnji rezultati opet potvrđuju da su Južna Koreja, SAD i Japan bolje od EU po pitanju inovacija.
Prednost Južne Koreje u odnosu na EU se povećava, ali od 2008. EU je uspela gotovo da prepolovi jaz u inovacijama koji ima sa SAD i Japanom. EU prilično zaostaje za svetskim konkurentima, naročito u rashodima kompanija za istraživanje i razvoj i po pitanju patenata, kao i u tercijarnom obrazovanju.
Semafor o inovacijama 2013. meri nivo inovacija na osnovu 24 indikatora koja su grupisana u tri kategorije.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc. hu
Povezani sadržaj
|
|
|