Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poseta Eštonove: priznanje i podsetnik
|
|
|
Objavljeno : 10.07.2013. | Ažurirano : 11.07.2013. |
|
|
|
|
|
|
Poseta visoke predstavnice EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton Beogradu 9. jula predstavljala je ujedno priznanje za napore koje je Srbija ostvarila na putu ka EU i podsetnik na nužnu primenu sporazuma o normalizaciji odnosa s Prištinom za dalji napredak. Eštonova je 10. jula sličnu poruku prenela i Prištini 10. jula na sastancima sa najvišim kosovskim zvaničnicima u Prištini. U međuvremenu, predstavnici EU na Kosovu pozvali su kosovske vlasti da hitno usvoje taj zakon, istakavši da se njime amnestiraju samo privredna krivična dela vezana za sever Kosova a ne teški zločini.
Eštonova je posetila Beograd dan nakon 13. runde dijaloga o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova u Briselu, u kojoj je, prema rečima srpskog i kosovskog premijera, došlo do napretka po pitanjima telekomunikacija i energetike.
Ona je u Beogradu rekla da se sa premijerima Srbija i Kosova, Ivicom Dačićem i Hašimom Tačijem, ponovo sastati do kraja jula. "Za neke neće biti letnjeg odmora", dodala je ona.
Visoka predstavnica EU izrazila je zadovoljstvo što je u Beogradu razgovarala sa srpskim državnim vrhom posle, kako je navela, istorijske odluke Evropskog saveta o otvaranju pristupnih pregovora sa Srbijom i poručila da treba nastaviti rad.
"Glavnu stvar koju sad treba uraditi je sprovođenje sporazuma", rekla je Ešton i istakla da tehnički proces prevođenja političkih odluka u praktične nije lak.
Odluka Evropskog saveta o otvaranju pregovora sa Srbijom je signal velikog postignuća lidera Srbije, rekla je Ešton i odala priznanje i liderima Srbije i narodu Srbije na, kako je kazala, inspiraciji koju su dali i regionu i svetu.
"Sav taj rad su priznale sve članice EU kada su jednoglasno donele odluku o pokretanju pregovora bez ikakvih dodatnih uslova", rekla je Ešton koja se sastala sa Dačićem, predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, i prvim potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem.
Ona je izrazila zadovoljstvo što je Srbija počela pripreme za pristupne pregovore i navela da je EU takođe počela pripreme radom na izradi okvira za te pregovore. Za taj proces je potrebno vreme, rekla je Ešton i dodala da evropski zvaničnici na tome rade sa entuzijazmom.
Zakon o amnestiji ključno pitanje
Najnoviji kamen spoticanja u pregovorima Beograda i Prištine je usvajanje zakona o amnestiji u Skupštini Kosova. Dačić je 8. jula u Briselu rekao da je prištinska strana obećala da će nužni zakon o amnestiji na Kosovu biti izglasan krajem sedmice. Skupština Kosova će 11. jula ponovo razmatrati Predlog zakona o amnestiji, koji nije dobio dvotrećinsku većinu na poslednjoj sednici parlamenta.
Savetnik predsednika Srbije Marko Đurić rekao je 10. jula da očekuje da će visoka predstavnica EU dati jasan signal vlastima u Prištini da Skupština Kosova mora da usvoji zakon o amnestiji. Đurić je podsetio da je taj zakon preduslov za primenu sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Odgovarajući na pitanje o zakonu o amnestiji, Ketrin Ešton je 10. jula u Prištini posle susreta sa Tačijem rekla da je posvećena tome da se ono što je dogovoreno ostvari.
Ona je ocenila da su preduzeti svi neophodni koraci u primeni sporazuma, zahvaljujući pre svega radnim grupama koje se redovno sastaju u Briselu, a kako bi i Beograd i Priština znali šta tačno treba da bude urađeno tokom primene.
"Veoma sam zadovoljna. S vremena na vreme je komplikovano, ali sam veoma zadovoljna da postoji jaka volja", kazala je ona.
Eštonova je priznanje napora za postizanje sporazuma o normalizaciji prenela i Prištini, navodeći da su članice EU postizanje sporazuma težak rad koji je uložen nagradile pokretanjem pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom.
Visoka predstavnica EU sastaće se u Prištinu s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem i predsednicom Atifete Jahjagom.
U međuvremenu, visoki predstavnik Evropske unije na Kosovu Samuel Žbogar i ambasadori zemalja EU i SAD u Prištini zatražili su 10. jula od Skupštine Kosova da po hitnoj proceduri usvoji zakon o amnestiji.
Oni su u zajedničkoj izjavi ocenili da je brzo usvajanje zakona o amnestiji odlučujući korak ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije i sigurnoj integraciji svih građana u institucije Kosova. Prema njima, amnestija privrednih krivična dela biće vezana samo za sever zemlje.
"Ovaj zakon, kako je predložen, ima usko polje delovanja, isključuje dela koja su izazvala teške telesne povrede ili smrt i amnestira samo ekonomska krivična dela koja su izvršena u vezi sa pozivima na otpor", kaže se u zajedničkoj izjavi.
Potpisnici izjave su visoko ocenili napore Vlade Kosova da odgovori na primedbe tokom rasprave o zakonu i na odlučnost da u zakonu zadrži elemente o kojima je postignuta saglasnost tokom dijalogu Beograda i Prištine u Briselu.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|