Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Lideri EU odobrili početak pregovora sa Srbijom
|
|
|
Objavljeno : 28.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Šefovi država ili vlada EU odlučili su 28. juna u Briselu da se pokrenu pregovori o članstvu u EU sa Srbijom i da se prva međuvladina konferencija održi najkasnije u januaru 2014. godine. Lideri EU su u zaključcima naglasili da će prethodno "na uobičajenom zasedanju o proširivanju" biti potvrđen mandat za pregovore, odnosno pregovarački okvir koji će u međuvremenu izraditi Evropska komisija. Prema rečima predsednika Evropskog saveta Hermana Van Rompeja, nema novih uslova za početak pregovora i mandat za pregovore usvaja Savet EU a može politički da ga potvrdi Evropski savet.
Van Rompej je 28. juna izjavio posle sastanka šefova država ili vlada EU na kojem je odlučeno da počnu pristupni pregovori sa Srbijom da nema nikakvih novih uslova za početak tih pregovora.
Na pitanje da li će Evropski savet, odnosno lideri EU, potvrđivati pregovarački okvir sa Srbijom koji usvoji Savet ministara, na predlog Evropske komisije, Rompej je rekao da je uobičajeni postupak da mandat za početak pregovora zakonski usvaja Savet ministara, a politički može da ga potvrdi Evropski savet.
Van Rompej nije odgovorio na pitanje da li bi prva međuvladina konferencija EU i Srbije mogla biti održana i pre januara 2014.
Evropski komesar za proširenje Štefan File je 25. juna posle sastanka šefova diplomatija u Luksemburgu rekao da će Evropska komisija sve učiniti da mandat, odnosno "okvir za pregovore za Srbijom", pripremi već u oktobru i ostavio mogućnost da pregovori počnu i ranije.
Šefovi diplomatija EU su ostavili liderima da zaključe da li će ili ne tražiti da potvrde mandat za pregovore sa Srbijom koji bude izradila Evropska komisija i potvrdi ga Savet ministara EU.
Dežer: Pregovarački okvir i skrining na jesen
Do zvaničnog pokretanja pregovora, Evropska komisija će pripremiti pregovarački okvir i početi analitički pregled stanja u različitim oblastima u Srbiji, pre svega u oblastima obuhvaćenim pregovaračkim poglavljima 23 i 24, poput reforme pravosuđa, vladavine prava i borbe protiv korupcije.
Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da je rad na pristupnim pregovorima već počeo navodeći da je delegacija EU već uputila neka pitanja Vladi Srbije u vezi s poglavljivama o pravosuđu i vladavini prava od kojih pregvori počinju.
Na konferenciji za novinare Dežer je rekao 28. juna posle odluke Evropskog saveta da će Evropska komisija uskoro predložiti okvir za pregovore sa Srbijom i da bi to moglo biti gotovo na jesen, u oktobru-novembru.
Prema njegovim rečima, i skrining proces za poglavlja 23. i 24. o pravosuđu i vladavini prava mogao bi biti završen u oktobru-novembru, dok će za skrinig svih poglavlja biti možda potrebno i više od jedne godine.
Dežer je objasnio da se za otvaranje pregovora o poglavljima 23. i 24, postavljaju osnovna merila koja se tiču dovoljne usklađenosti zakonodavstva s pravnom tekovinom EU i postojanja struktura neophodnih za sprovođenje strategija borbe protiv korupcije i reforme pravosuđa.
On je rekao da Vlada Srbije treba da odredi pregovarački tim, glavnog pregovarača, kao i pregovarače zadužene za određena poglvlja koji će sarađivati s nadležnim ministrima. Šef delegacije EU je naveo da je taj tim u Hrvatskoj brojao oko 2.000 ljudi.
Dežer je rekao da vlasti u Srbiji treba da predvide modalitet kako će se parlement i šira javnost uključiti u pristupne pregovore.
Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić rekla je da će za nedelju dana početi "skrining", odnosno dubinski uvid Evropske unije u reforme na kojima Srbija radi, posebno u poglavljima 23 i 24, koja se odnose na reformu pravosuđa, vladavinu prava i borbu protiv korupcije.
"EK otpočinje od danas sa izradom pregovaračke platforme, a mi sa naše strane moramo da završimo tehničko operativni posao, kao što je formiranje pregovaračkog tima i imenovanje glavnog pregovarača", kazala je potpredsednica Vlade.
Ministar pravde i državne uprave Srbije Nikola Selaković rekao je novinarima u Skupštini Srbije da se njegovo ministarstvo uveliko priprema za pristupne pregovore i da će u tom smislu iskoristiti i predstojećih nekoliko meseci.
Kao posebno važna pomenuo je pregovaračka poglavlja 23 i 24 koja govore o pravosuđu, borbi protiv korupcije i ljudskim i manjinskim pravima, navodeći da Skupština Srbije upravo 28. juna razmatra dve ključne strategije za reformu pravosuđa i za borbu protiv korupcije za koje je kazao da su od ključne važnosti za Srbiju.
Priznanje Beogradu za dijalog s Prištinom
Odluka lidera EU o pokretanju pregovora s Srbijom, iako bez utvrđivanja definitivnog datuma, tumači se i kao priznanje Beogradu ta uspešan dijalog s Prištinom.
U decembru 2012. šefovi diplomatija Evropske unije su postigli dogovor da se na proleće 2013. proceni da li Srbija ispunjava sve uslove za početak pregovora o članstvu u EU i da, ako ocena bude povoljna, do juna 2013. odrede datum početka pregovora.
U zaključcima zasedanja od 14. decembra 2012. naglašava se da je "vidljivo i trajno poboljšanje odnosa Srbije i Kosova nužno da bi obe strane nastavile sopstveni put ka EU, s tim da se izbegne da jedna strana koči drugu u takvim nastojanjima".
Premijeri Kosova i Srbije Hašim Tači i Ivica Dačić su 19. aprila parafirali Sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, a 22. maja dogovrili su Plan njegovog sprovođenja.
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton i evropski komesar za proširenje Štefan File 21. juna su u pismu šefovima diplomatija EU predložili da se pokrenu pregovori o članstvu sa Srbijom i sporazumu o pridruživanju s Kosovom jer su,kako su ocenili, Beograd i Priština ostvarili vidan napredak u normalizaciji odnosa.
Ministri spoljnih poslova EU jednoglasno su 25. juna preporučili da se pregovori sa Srbijom pokrenu najkasnije do januara 2014, kao i da Evropska komisija počne pripreme za pregovora, odnosno da pripremi pregovarački mandat i počne analitički pregled zakonodavstva.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Stavovi
Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić rekla je da odluka lidera EU nije ni "zeleno svetlo", ni uslov, ni datum, već jasna i konkretna odluka da su pregovori o pristupanju sa Srbijom otvoreni. Ona je istakla da će proces pregovaranja biti dugotrajan, ali da će "sa naše strane biti urađeno sve" da se pregovori završe u najkraćem roku.
Profesorka Fakulteta političkih nauka Tanja Miščević izjavila je da je odluka Evropskog saveta da počne pristupne pregovore sa Srbijom jedna od najvažnijih odluka za zemlju u 21. veku zato što se time stvaraju uslovi da Srbija postane razvijena i stabilna država. Ona je istakla da ta odluka ima veliki značaj ne zato što vodi Srbiju u članstvo EU, nego "zato što nas nužno ovakav proces jako menja i stvara uslove da zaista postanemo normalna, razvijena, stabilna, demokratska država Evrope".
Odluka Evropskog saveta je veoma dobra i podržava sve zaključke Saveta ministara, koji su naložili da proces pregovora počne, rekla je generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić. Ona je dodala da je "veoma važno" da Srbija sagleda sebe i svoje slabosti uz pomoć EU, i da joj početak pregovora to omogućava.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin pozdravio je odluku Evropskog saveta da otvori pregovore o članstvu sa Srbijom i ocenio da bi oni mogli da počnu već ove godine. Kacin je izrazio zadovoljstvo zato što se Srbija "odgovorno i uspešno" suočila sa izazovima i naglasio da vlasti u Srbiji treba da "svu pažnju" posvete implementaciji Briselskog dogovora, jačanju nezavisnosti institucija i reformi pravosuđa, kako bi osigurali nesmetano otvaranje pregovaračkih poglavlja.
Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen pozdravio je 28. juna odluku Evropskog saveta da pokrene pregovore o članstvu Srbije u EU. Odluka lidera EU pokazuje "šta može biti postignuto reformama i dijalogom", napisao je Rasmusen na svom tviter nalogu.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković rekao je da je Srbija od Evropskog saveta dobila "žuto svetlo" i opomenuo "državni vrh Srbije" da se ozbiljno posveti starim neispunjenim uslovima EU. "Da smo spremni, dobili bismo 'zeleno svetno'. Mi smo danas dobili 'žuto svetlo', što znači da će u decembru ili ranije, ako se ubrza sprovođenje sporazuma sa Prištinom, biti dato i 'zeleno svetlo', a da će u januaru biti započeti pregovori", kazao je Živković.
Poslanik Liberalno demokratske partije u Skupštini Srbije Bojan Djurić rekao je da Srbija nikako ne sme da propusti šansu koju joj je dala EU i mora da sprovede sve sporazume u vezi sa Kosovom. Djurić je rekao da Srbija isto tako ima obavezu da bude "ozbiljna u sprovođenju reformi", jer, kako kaže, "ne možete uvesti zemlju u EU sa deficitom od dve milijarde".
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|