Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Napredak u održivosti organizacija civilnog društva
|
|
|
Objavljeno : 27.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Indeks održivosti organizacija civilnog društva (OCD) u Srbiji za 2012. godinu je 4,2 , što predstavlja napredak u poređenju sa 2011, kada je opšta ocena bila 4,3. Najveći napredak civilnog društva zabeležen je u kategoriji javnog zastupanja, dok se najniža ocena beleži kod finansijske održivosti. Na predstavljanju indeksa predstavnici vlasti ocenili su da postoji prostor za olakšice za OCD u neprofitnim, opštekorisnim aktivnostima. Najavljeno je i da će se od novog ministra finansija tražiti poreske olakšice za finansiranje civilnog društva. U Srbiji trenutno radi više od 21.000 udruženja, stranih udruženja i fondacija i zadužbina.
Indeks održivosti OCD prati napredak duštvenih i političkih promena u društvu. Istraživanje se sprovodi uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u 29 država i to u poslednjih 15 godina, pri čemu u Srbiji od 1997.
Tim istraživanjem ispituje se civilno društvo u sedam kategorija - pravno okruženje, organizacioni kapaciteti, finansijska održivost, javno zastupanje, pružanje usluga, infrastruktura i imidž u javnosti, na osnovu kojih se određuje opšta ocena.
Prema indeksu za 2012, Srbija je napredovala u sledećim kategorijama: zakonski okvir, gde je dobila ocenu 4,0 prema 4,1 u 2011; finansijska održivost (5,3 u 2012. prema 5,4 u 2011); javno zastupanje (3,5 prema 3,6) i infrastruktura (3,6 prema 3,7).
Istovremeno je Srbija stagnirala u tri kategorije indeksa održivosti OCD - kod organizacionih kapaciteta sa ocenom 4,3 , pružanja usluga (ocena 4,2) i po imidžu u javnosti (4,5).
Kao značajni događaji za razvoj civilnog sektora u Srbiji u 2012. godini u izveštaju se navode izbori iz maja te godine, promena vlasti, sredstva EU za re-granting, velike kolacije OCD, programi edukacije, fluktuacija ljudi u civilnom sektoru ...
U 1997. godini, kada je počelo praćenje u Srbiji, Indeks održivosti OCD bio je 5,0 , da bi u 1998. i 1999. došlo do nazadovanja i ocene 5,4. Najbolji rezultat registrovan je 2003. godine, kada je taj pokazatelj bio 4,0.
Raste broj OCD
Zaključno sa 25. avgustom ove godine u Srbiji je radilo 20.951 udruženje, za 12,9% više nego u novembru 2012, 47 stranih udruženja ili jedno više nego pre desetak meseci i 469 fondacija i zadužbina, za 16,9% više.
Tokom 2012, pri čemu se podaci odnose na 11 meseci te godine, broj udruženja je u poređenju sa 2011. godinom povećan za 14,9%, odnosno za 2.414 udruženja.
Međutim, broj stranih udruženja je smanjen za 11,5%, odnosno za šest organizacija, dok je broj fondacija i zadužbina porastao za 5,5% ili za 21 organizaciju.
Prema istraživanju iz 2011, koje je vladina Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom sprovela sa Građanskim inicijativama pod pokroviteljstvom USAID, oko 46% OCD u Srbiji se bavi kulturom, medijima i rekreacijom, uključujući sport, 42% obrazovanjem i istraživanjem, oko 40% socijalnim uslugama, životnom sredinom 28% a 9% su organizacije koje se bave javnim zastupanjem, zakonima i politikama.
Poreske olakšice za civilno društvo
Direktor Kancelarije za demokratiju i upravljanje - USAID Srbija Piter Vibler istakao je važnost istraživanja održivosti OCD, koje se sprovodi u zemaljama Centralne i Istočne Evrope i Evroazije.
"Činjenica da su organizacije građanskog društva sposobne da sprovedu samoanalizu i da same ocene svoje prednosti i mane, već dovoljno govori o njihovom napretku i kapacitetima", ocenio je on.
Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Vladimir Božović izjavio je da će se od kandidata za novog ministra finansija Srbije Lazara Krstića tražiti poreske olakšice za finansiranje civilnog društva.
Božović je 26. avgusta na predstavljanju Indeksa održivosti OCD za 2012. godinu rekao da postoji veliki prostor za zakonske olakšice OCD u aktivnostima koje nisu profitne, već opštekorisne.
Direktorka Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Ivana Ćirković kazala je da poseban napredak predstavlja realizacija inicijative OCD za izmene poslovnika Vlade koje se odnose na proširivanje obaveza nadležnih organa prilikom uključivanja u proces javnih rasprava.
Pozitivno je ocenila i projekte Evrope za građane i građanke, pomoć države u sufinansiranju projekata, kao i niz obuka.
Ćirkovićeva je najavila da je u toku osnivanje Nacionalnog saveta za civilno društvo, odnosno Nacionalni plan za izradu Strategije za civilno društvo.
Izvor: Euractiv.rs, Beta
Foto: Beta/Medija centar Beograd
Povezani sadržaj
|
|
|