Građani i organizacije civilnog društva (OCD) trebalo bi da se više uključe u rad Državne revizorske institucije (DRI) da bi se pojačao nadzor nad javnim sektorom, ocenjeno je na predstavljanju studije Centra za evropske politike. U 2012. su građani i OCD uputili DRI 92 prijave i pritužbe a za prva četiri meseca ove godine 38 podnesaka. DRI je najavila da će razvijati interne procedure za postupanje po prijavama građana a razmišlja i o uspostavljanju portala za prijem prijava. Među preporukama iz studije je i ona o određivanju roka za odgovor DRI na prijave građana i OCD.
Predsednik Državne revizorske institucije Radoslav Sretenović je 29. avgusta na predstavljanju studije "Civilno društvo i građani u procesu eksterne revizije" u Skupštini Srbije kazao da se beleži porast prijava i pritužbi koje građani dostavljaju toj instituciji.
"Građani kao krajnji korisnici vladinih aktivnosti i usluga predstavljaju bogat izvor znanja i informacija o rezultatima rada i poslovanja vlade. Zato su DRI i građani prirodni saveznici sa istim zadatkom", ocenio je Sretenović.
On je kazao da su tokom 2012. godine građani i organizacije civilnog društva uputili 92 prijave i pritužbe DRI, a za prva četiri meseca 2013. godine 38 podnesaka.
Sretenović je kazao da DRI planira da razvija interne procedure za postupanje po prijavama građana i da će razmotriti uspostavljanje portala za primanje prijava s vodičem za korišćenje.
"DRI želi da poboljša život građana time što će doprineti iskorenjivanju korupcije koje u Srbiji predstavlja veliko zlo", kazao je Sretenović, ističući da je zadatak DRI da proverava kako se troše javna sredstva.
Kako je naglasio, jedan od kriterijuma za izbor subjekata revizije su i informacije koje DRI dobija preko medija i pritužbi građana.
Predsednik Skupštine Srbije Nenad Stefanović kazao je da ova godina predstavlja idelan trenutak za pokretanje aktivnosti za uključivanje građana i ogranizacija civilnog društva u rad DRI, jer ta institucija od 2014. godine planira da počne revizije srvsishodnosti poslovanja.
"Pored toga, do kraja 2013. godine ili početkom 2014. Srbija će početi pregovore za članstvo u EU, tokom kojih će civilno društvo biti strateški i institucionalizovano uključeno u proces", kazao je Stefanović.
Direktor Centra za evropske politike Nebojša Lazarević kazao je da je DRI već prihvatila preporuku da se dva puta godišnje održavaju sastanci sa predstavnicima organizacija civilnog društva.
Lazarević je kazao i da na osnovu dobre prakse u saradnji sa građanima i organizacijama civilnog društva i njihovom uključivanju u proces spoljne revizije DRI može da prezme vodeću ulogu u toj oblasti u regionu.
Preporuke studije koju je uradio Centar za evropske politike uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) jesu da se posveti pažnja obrazovanju građana radi promovisanja kulture finansijske odgovornosti, da se odredi rok za odgovor DRI na prijave građana i organizacija civilnog društva i da se DRI poveže sa drugim institucijama.