Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Postignut dogovor o putovanjima srpskih zvaničnika na Kosovo
|
|
|
Objavljeno : 08.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači postigli su 7. oktobra u Briselu dogovor o posetama srpskih zvaničnika tokom lokalnih izbora na Kosovu. Time je otklonjena prepreka koja je u jednom trenutku pretila da ugrozi primenu Briselskog sporazuma. Normalizacija odnosa sa Prištinom biće važna za formalno otvaranje pregovora o članstvu u EU, koje je predviđeno najkasnije za januar sledeće godine, a na pitanje odnosa sa Prištinom odnosiće se i celo jedno poglavlje u pregovorima.
Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je 7. oktobra uveče u Briselu, posle sastanka s visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton i Tačijem, da je postignut dogovor da svi srpski zvaničnici ubuduće mogu putovati na Kosovo - i pre i za vreme izbora.
Dačić je rekao da će postupak biti isti kao i do sada, a ministar bez protfelja za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin je rekao u Briselu da to znači da će zahtevi za posete biti upućivani pravosudnoj i policijskoj misiji EU na Kosovu - Euleks, koji će donositi odluku o tome.
Premijer Kosova Hašim Tači rekao je posle sastanka u Briselu da će se sloboda kretanja poštovati "bez diskriminacije". Tači je rekao novinarima da će kosovske vlasti odgovoriti na svaki zahtev srpskih zvaničnika da posete Kosovo, ako se podnese zahtev odgovarajućim institucijama i po zakonu.
Kosovoski dnevnik Tribuna piše da je u Briselu dogovoreno i da srpski zvaničnici prvenstveno pozivaju građane da izađu na izbore tokom poseta Kosovu, a ne da daju podršku određenoj partiji.
Nemački ambasador na Kosovu Peter Blomejer (Blomeyer) rekao je da političari iz Srbije treba da dolaze na Kosovo i podrže građane da izađu na lokalne izbore, ali da treba da se uzdrže od učešća u kampanji, prenosi 8. oktobra kosovska štampa.
"U principu verujem da je dobro da srpski političari dolaze na Kosovo i da podrže srpske građane da učestvuju na izborima. Ipak, treba da se uzdrže od učešća u predizbornoj kampanji", rekao je nemački ambasador, a prenosi Koha ditore.
Blomejer je sugerisao da se "ne insistira previše na ovom problemu".
Premijeri Srbije i Kosova sastali su se 7. oktobra u Briselu na inicijativu visoke predstavnice EU, iako nije bilo predviđeno da se dva premijera sastanu dok ne prođu lokalni izbori na Kosovu. Tome je prethodio spor oko putovanja srpskih zvaičnika na Kosovo tokom lokalnih izbora.
Vlada Kosova je odbila 2. oktobra zahtev premijera Srbije da poseti Kosovo, a kao razlog navela to da ne želi da se zvaničnici Beograda upliću u kosovske izbore.
Dačić je planirao da poseti opštinu Štrpce sa većinskim srpskim stanovništvom 4. oktobra, dan posle zvaničnog početka kampanje za kosovske lokalne izbore. Njegova poseta bila bi druga poseta Kosovu premijera Srbije od rata 1999. godine.
Nakon zabrane kosovskih vlasti, Dačić je upozorio Brisel da će prekinuti učešće u pregovorima ukoliko Priština ne bude dozvoljavala srpskim zvaničnicima da posećuje Kosovo do kraja izborne kampanje.
"Ako ja, kao potpisnik briselskog sporazuma i predstavnici Vlade koji su ga podržali i radili na njegovoj implementaciji, ne možemo na Kosovo da odemo i pozovemo Srbe da izađu na lokalne izbore, onda se postavlja pitanje svrsishodnosti mog daljeg učešća u dijalogu", naglasio je tada Dačić i ocenio da je tim potezom Prištine doveden u pitanje kredibilitet Brisela pod čijim okriljem se dijalog odvija.
Background Lokalni izbori na Kosovu održaće se 3. novembra a na njima će se birati i članovi institucija Zajednice srpskih opština čije je osnivanje predviđeno sporazumom koje su premijeri Srbija i Kosova postigli 19. aprila u Briselu uz posredovanje EU.
Na izborima učestvuju 103 politička subjekata, od kojih je 50 iz redova albanske zajednice i 31 srpske, a ostale iz redova drugih manjinskih zajednica. Među srpskim političkim subjektima koji učestvuju na izborima Vlada Srbije podržava Građansku inicijativu "Srpska".
Za gradonačelnike opština na Kosovu prijavila su se 224 kandidata, a za odbornike skupština opština 7.740 kandidata.
Prema Migracionom profilu Srbije, u 2011. u Srbiji je živelo oko 209.800 raseljenih sa Kosova.
Dogovor o biračkim spiskovima
Još jedno otvoreno pitanje o kome su dva premijera razgovarala 7. oktobra u Briselu bile su razlike između Prištine i Beograda oko izbornih spiskova.
Dačić je rekao da je do sada Centralna izborna komisija na Kosovu omogućila da samo 17% potencijalnih birača iz redova izbeglica i raseljenih može učestvovati na izborima, što je ocenio kao izuzetno malo. Centralna izborna komisija Kosova prihvatila oko 6.000 prijava Srba koji žele da se upišu u biračke spiskove za lokalne izbore od pristiglih skoro 39.000.
Dačić je u Briselu rekao i da je postignut dogovori da se u biračke spiskove upiše još 12.000 kosovskih Srba u četiri opštine na severu. Uz to, ponovo će se, na osnovu novih dokumenata, razmotriti i mogućnost za upis mnogo većeg broja raseljenih i izbeglih lica sa Kosova koji žive u Srbiji, rekao je on.
Dodao je da će, preko žalbi i uvida u dodatna dokumenta, kao što su podaci Komesarijata za izbeglice Srbije, moći da se potvrdi pravo mnogo većeg broja Srba da novembra glasaju na lokalnim izborima.
On je rekao da se nada da će sve to o čemu je postignut dogovor 7. oktobra biti i sprovedeno do kraja ove nedelje i dodao da pri tom misli najpre na pitanje registracije birača.
Normalizacija odnosa sa Prištinom, odnosno primena Briselskog sporazuma, jedan je od uslova za napredak Srbije na putu ka EU. To pitanje će biti obuhvaćno posebnim poglavljem u pregovorima o članstvu u EU.
Šefica pregovaračkog tima Srbije u pregovorima o članstvu u EU Tanja Miščević rekla je da je očigledno da se u implementaciji Briselskog sporazuma s vremena na vreme pojave pojedini problemi, ali nije mogla da kaže koliko će to sada otežati proces pregovora.
Ona je, pre postizanja dogovora u Briselu, rekla za Radio-televiziju Srbije, da tehnički deo pregovora ne bi trebalo da trpi, ali da nikako ne treba zanemariti činjenicu da je normalizacija odnosa sa Prištinom jedan od preduslova normalnog vođenja pregovora o pristupanju Srbije EU.
Izvor: Beta
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|