Vlade Srbije i Kosova odobrile su 22. aprila sporazum o glavnim principima normalizacije odnosa Beograda i Prištine koji su premijeri Ivica Dačić i Hašim Tači parafirali 19. aprila u Briselu. Srpska napredna stranka (SNS) i Socijalistička partija Srbije (SPS) podržale su parafiranje sporazuma, kao i funkcioneri Ujedinjenih regiona Srbije (URS) i Liberalno-demokratske partije (LDP). Srbi sa severa Kosova su međutim poručili sa mitinga održanog 22. aprila u severnom delu Kosovske Mitrovice da neće dopustiti sprovođenje sporazuma i zatražili da se građani Srbije na referendumu izjasne o ovom dokumentu. Oglasio se i Sinod Srpske pravoslavne crkve koji navodi da je sporazum faktičko priznavanje kosovske vlasti i povlačenje Srbije iz južne pokrajine, i ocenjuje da je podela teritorije bila bolje rešenje. Prvi potpredsednik Vlade Srbije i predsednik SNS-a Aleksandar Vučić nije isključio mogućnost održavanja referenduma o sporazumu iz Brisela.
Opoziciona Demokratska stranka uslovila je podršku sporazumu priznanjem vlasti da se time priznaje nezavisnosti Kosova. Demokratska stranka Srbije (DSS) i vanparlamentarna Srpska radikalna stranka optužuju srpsku vladu za izdaju nacionalnih interesa i najavljuju proteste.
Kako je najavljeno, Skupština Srbije će raspravljati o sporazumu u petak 26. aprila. Upitan da li će poslanici glasati o tom dokumentu, predsednik skupštine Nebojša Stefanović je rekao da to zavisi od samog dokumenta, ali da pretpostavlja da će biti u formi izveštaja, te poslanici neće glasati o "ratifikaciji" sporazuma.
Sporazum predviđa osnivanje Zajednice/Asocijacije većinski srpskih opština na Kosovu. Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je 19. aprila da je to do sada najpovoljniji tekst za srpsku stranu, dok opozicija optužuje vlast za izdaju nacionalnih interesa Srbije na KIM. Strani zvaničnici pozdravljaju potpisivanje kao istorijski sporazum u popravljanju međusobnih odnosa.
Zbog značaja dokumenta, EurActiv. rs prenosi integralni prevod dokumenta na srpski jezik.
1. Formiraće se Udruženje/Zajednica većinski srpskih opština na Kosovu. Članstvo će biti otvoreno za sve druge opštine, ako se o tome slože članovi.
2. Udruženje/Zajednica biće formirana donošenjem statuta. Njeno rasformiranje može se obaviti isključivo po odluci opština članica. Pravne garancije biće obezbeđene u skladu s važećim zakonom i ustavnim pravom (uključujući pravilo dvotrećinske većine).
3. Strukture Udruženja/Zajednice biće uspostavljene na istim temeljima kao i postojeći statut Zajednice kosovskih opština, npr. predsednik, potpredsednik, skupština, veće.
4. U skladu s nadležnostima definisanim u Evropskoj povelji o lokalnoj samoupravi i kosovskim zakonom, opštine članice će imati pravo da sarađuju na kolektivnoj primeni svojih ovlašćenja putem Udruženja/Zajednice. Udruženje/Zajednica će u potpunosti nadgledati oblasti privrednog razvoja, obrazovanja, zdravstva, urbanizacije i ruralnog uređenja.
5. Udruženje/Zajednica će koristiti dodatna ovlašćenja koja joj dodele centralne vlasti.
6. Udruženje/Zajednica će imati ulogu predstavnika u odnosima sa centralnim vlastima i u tu svrhu imaće mesto u savetodavnom veću zajednica. U realizaciji ove uloge predviđena je nadzorna funkcija.
7. Na Kosovu će postojati jedna policija, pod nazivom Kosovska policija. Sve policijske jedinice na severu Kosova biće integrisane u okvir Kosovske policije. Plate će biti isplaćivane isključivo od strane Kosovske policije.
8. Članovima drugih srpskih bezbednosnih struktura biće ponuđeno mesto u odgovarajućim kosovskim strukturama.
9. Biće imenovan regionalni komandant policije za četiri većinski srpske opštine na severu (Severna Mitrovica, Zvečan, Zubin potok i Leposavić). Komandant ovog regiona biće kosovski Srbin predložen od strane Ministarstva unutrašnjih poslova, sa spiska dostavljenog od strane četiri načelnika opština u ime Zajednice/Udruženja. Sastav Kosovske policije na severu odražavaće etnički sastav stanovništva četiri opštine. (Biće imenovan još jedan regionalni komandant za opštine Južna Mitrovica, Srbica i Vučitrn). Regionalni komandant četiri severne opštine sarađivaće s drugim regionalnim komandantima.
10. Pravosudna vlast biće integrisana i delovaće u pravnom okviru Kosova.
Apelacioni sud u Prištini će uspostaviti komisiju u kojoj će većinu činiti srpske sudije i koja će biti nadležna za sve većinski srpske opštine.
Jedno odeljenje ovog Apelacionog suda, sačinjeno i od administrativnog osoblja i sudija, imaće stalno sedište u severnoj Mitrovici (Okružni sud u Mitrovici). Svaka komisija tog odeljenja sastojaće se većinom od srpskih sudija. Odgovarajuće sudije učestvovaće u radu zavisno od prirode datog slučaja.
11. Lokalni izbori biće organizovani u opštinama na severu 2013. godine, uz podršku OEBS-a i u skladu s kosovskim zakonom i međunarodnim standardima.
12. Plan primene sa vremenskim okvirom biće napravljen do 26. aprila. Pri primeni ovog sporazuma poštovaće se princip transparentnog finansiranja.
13. Pregovaračke strane će intenzivirati razgovore o sektorima energetike i telekomunikacija i okončati ih do 15. juna.
14. Dogovoreno je da nijedna strana neće blokirati, niti ohrabrivati druge da blokiraju napredak druge strane na putu ka Evropskoj uniji.
15. Dve strane će formirati komitet za primenu, uz podršku Evropske unije.
Srbi sa Kosova nezadovoljni
Srbi sa severa Kosova naveli su 22. aprila na mitingu u severnoj Mitrovici da neće dopustiti sprovođenje sporazuma koji su Beograd i Priština postigli u Briselu. Skup je ujedno proglašen Saborom srpskog naroda.
"Činom potpisivanja ovog sporazuma, Srbija se odriče ne samo svojih institucija na severu KiM nego i svog prava na svoju južnu pokrajinu. Oni koji su to učinili zaslužuju svaku osudu jer nisu dobili mandat ni od koga da predaju svetu srpsku zemlju i srpski narod, materijalna dobra i duhovne svetinje zarad svojih političkih interesa", navodi se u Deklaraciji usvojenoj na skupu.
Dodaje se i da sporazum krši Ustav i ukida institucije Srbije na severu KiM. Miting je održan na Trgu Šumadija u severnom delu Kosovske Mitrovice, a organizatori navode da je bilo oko 20.000 građana.
U deklaraciji se navodi da se "Sporazumom krši Ustav Republike Srbije i ukidaju njene institucije na severu Kosova i Metohije i ističe da narod koji živi u tom delu zemlje neće dopustiti njegovo sprovođenje, jer bi time potpao pod vlast lažne države Kosovo".
U Deklaraciji je ocenjeno da se čitav pregovarački proces sa parafiranjem i potvrđivanjem Sporazuma "odvijao mimo volje srpskog naroda sa KiM i zato ga Sabor smatra nelegalnim i nevažećim" i dodaje da će građani, "kao nosioci suvereniteta, prema članu 2. Ustava, poštovati i primenjivati Ustav Republike Srbije".
Na skupu je aklamacijom i uz povike "svi, svi" prihvaćen zaključak da je "došlo vreme za osnivanje Skupštine Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije".
"Skupština AP KiM imaće privremeni karakter zbog okolnosti u kojima se osniva. Skupštinu će u početku činiti odbornici - delegati skupština opština Kosovska Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić. Njoj će moći da pristupe delegati svih skupština opština u Pokrajini, kao i SO nacionalnih zajednica", navodi se u Deklaraciji.
U osmoj tački Deklaracije se navodi da je "Sabor čvrstog uverenja da građani Srbije treba još jednom, kao i kada je usvajan Ustav Srbije, da na referendumu potvrde svoju volju da KiM treba da ostane u sastavu Srbije" i dodaje da se briselski sporazum ne sme primenjivati pre nego što ga oceni Ustavni sud i bude proveren na referendumu.
Dačić: Najpovoljniji tekst
Premijer Srbije Ivica Dačic izjavio je 19. aprila da je u Briselu parafirana finalna verzija sporazuma koji je Prištini i Beogradu ponudila visoka predstavnica EU Ketrin Ešton.
"To je do sada najpovoljniji tekst za srpsku stranu", rekao je Dačić nakon završetka desete rudne dijaloga i dodao da će srpsko rukovodstvo u ponedeljak pisano obavestiti Brisel da li prihvata sporazum ili ne.
Prema njegovim rečima, u narednim danima i Priština će se konačno izjasniti o tom dokumentu, koji sadrži 15 tačaka.
Dačić je naveo da je tačka devet sporazuma koja se odnosi na pitanje policije i izbora regionalnog komandanta ostala ista, a da je u parafiranom sporazumu precizirana tačka 14 u kojoj se sada navodi da Srbija ne sme da blokira Kosovo u evrointegracijama.
Ranije je u tački 14 traženo da Srbija ne blokira Kosovo u zahtevima za članstvo u međunarodnim organizacijama - kao što je UN, objasnio je premijer Srbije.
On je rekao da će zajednica srpskih opština imati velika ovalšćenja kada je reč o regionalnom komandiru policije - ona će ga predlagati, imaće i pravosuđe, kao i okružni sud u severnoj Mitrovici.
"Zajednica će imati sedište u Mitrovici, imaće svoju imovinu,račun, imaće svoju skupštinu, predsednika, potpredsednika i veće kao neku vrstu vlade, a imaće puni nadzor kada je reč o obrazovanju, kulturi, prostornom planiranju i tako dalje", rekao je Dačić.
Dačić je zahvalio visokoj predstavnici EU Ketrin Ešton, jer je pokazala razumevanje za opravdane i arugmentovane zahteve srpske strane.
On je rekao da pri končanom odlučivanju državni organi moraju temeljito da ocene šta je dobro, a šta loše.
"Naravano, nije lako donositi ovako teške odluke. Ove odluke nisu važne samo za sadašnjost već i za budućnost", kazao je premijer Srbije.
Dačić je zahvalio potpredsedniku Vlade Aleksandru Vučiću i svim članovima srpske delegacije na konstruktivnom stavu i dodao da je siguran da će posle sednice Glavnog odbora SNS-a i rukovodstva drugih stranka koje čine vladajuću koaliciju, Vlada Srbije imati jedinstven stav o sporazumu.
"Oko ovoga se ne smemo deliti. Ili ćemo svi prihvatiti ili ćemo svi zajedno eventualno odbiti", kazao je Dačić.
Dačić je kazao da je parafirani sporazum konačni tekst koji ide na odlučivanje drzavnom vođstvu Srbije i da više rasprava o tom tekstu neće biti u Briselu.
Tači: Sporazum jamči priznanje Kosova
Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je da sporazum Beograda i Prištine, parafiran u Briselu, jamči "priznanje Kosova, njegovog međunarodnog subjektiviteta, suvereniteta i teritorijalnog integriteta".
Tači je naglasio da je to "istorijski sporazum" koji "utire put daljoj normalizaciji odnosa Srbije i Kosova. On je ocenio da se time pruža "ruka pomirenja između Srba i Albanaca koji su u prošlosti imali teške sukobe i trenutke".
Upitan da prokomentariše izjavu premijera Srbije Ivice Dačića da su svi srpski uslovi prihvaćeni, Tači je kazao da su Srbi i u prošlosti govorili o svojim pobedama, ali da će praksa pokazati kako stvari tačno stoje.
Kosovska vojska neće na Sever
Srpska delegacija dobila je garancije u Briselu da Kosovske bezbednosne snage neće moći da dolaze na sever Kosova, osim u slučaju prirodnih katastrofa kada će im biti potrebna saglasnost NATO i lokalne srpske zajednice, saznaje agencija Beta.
Izvor blizak srpskoj delegaciji u Briselu naveo je da je to garantovano na sastanku u sedištu NATO koji je potvrdio da je spreman da pomogne primenu sporazuma.
Barozo: Istorijski sporazum važan i za region i celu EU
Predsednik Evropske komisije Žose Manuel Barozo pozdravio je sporazum koji su postigli predstavnici Srbije i Kosova na pregovorima u Briselu i naglasio da se radi o istorijskom dogovoru dve strane.
"Pozdravljam napredak koji su učinili Srbija i Kosovo u dijalogu pod pokroviteljstvom Evropske unije. Ovo je istorijski sporazum, koji sada mora biti brzo i sproveden. Čestitam liderima obeju strana na njihovoj posvećenosti, hrabrosti i viziji", navodi se u saopštenju Baroza.
On je takođe čestitao šefici spoljne politike EU Ketrin Ešton, koja je posredovala u dijalogu.
"Uveren sam da će sporazum koji su postigle dve strane prokrčiti put (Evropskom) Savetu da donese odluke o sledećim koracima na evropskom putu Srbije i Kosova. Narod u Srbiji i na Kosovu želi da ide napred i da evropsku perspektivu pretvori u stvarnost", poručio je Barozo.
Stavovi
Sinod Srpske pravoslavne crkve (SPC) ocenio je 22. aprila da je briselski sporazum o Kosovu "predaja sopstvene vekovne i najvažnije teritorije" i posredno i prećutno, ali ipak faktičko priznavanje kosovske vlasti i povlačenje Srbije iz južne pokrajine. Sinod u saopštenju koje je potpisao patrijarh Irinej navodi da je u Briselu parafiran tekst sporazuma "o principima normalizacije odnosa" između "Beograda" i "Prištine" što je svakako eufemizam umesto "Srbije i Kosova".
"Posle plaćanja ovako visoke cene za famozni 'datum o početku pregovora', i to pregovora sa nepoznatim brojem novih uslova i sa neizvesnim ishodom, cena za sam eventualni ulazak u EU biće i formalno priznavanje 'nezavisnog Kosova' od strane Srbije i njena obaveza da ne ometa dobijanje stolice 'Kosova' u Ujedinjenim nacijama. "Nama se čini da bi, u odnosu na ovakav sporazum, i podela teritorije bila bolje, pravednije i održivije rešenje. Takođe se pitamo šta je naša visoka državna delegacija tražila u Moskvi pre nekoliko dana ako je već bila spremna da prihvati 'maksimum mogućeg', koji je ipak manji od 'minimuma poželjnog' sa stanovišta elementarnog državnog i nacionalnog interesa Srbije", navodi se u saopštenju Sinoda.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|