Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Kamate pojele budžet    

Objavljeno : 26.11.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Vlada Srbije nije predvidela dovoljno odlučne mere za sređivanje javnih finansija, proističe iz izveštaja Fiskalnog saveta koji je objavljen 26. novembra. Plan za smanjenje deficita gotovo je prepolovljen u odnosu na najave iz oktobra, tako da će deficit naredne godine biti viši nego 2013, i najviši u centralnoj i istočnoj Evropi. Neefikasna javna preduzeća i banke, na koje se budžetski novac nekontrolisano troši, navedena su kao problem koji se mora hitno rešiti, dok je za srednjeročne ciljeve od ključnog značaja da se zaista sprovede previđena reforma penzijskog sistema. O značaju sređivanja javnih finansija dovoljno govori činjenica da će za Srbijagas u 2014. biti izdvojeno više novca nego za nauku, dok će se za kamate za servisiranje državnog duga potrošiti više nego na socijalnu zaštitu.


Vlada je u oktobru najavila da će doneti mere fiskalne konsolidacije u iznosu od najmanje 2% bruto domaćeg proizvoda, dok je domet predloženih mera između 1 i 1,2% BDP-a. Fiskalni savet zbog toga predlaže dodatne uštede od 0,8 do 1% BDP-a, odnosno 300 miliona evra.

"Ovako bi se ostvario ne samo najavljeni cilj Vlade iz oktobra već bi se, što je još bitnije, fiskalni deficit u 2014. smanjio u odnosu na 2013. godinu", navodi se u izveštaju.

"Postoje najave da će jedan deo tih ušteda Vlada predložiti u formi amandmana na Predlog zakona o budžetu tokom skupštinske procedure", dodaje se.

Stav Saveta je da je situacija u Srbiji veoma ozbiljna, tako da i javnost i vlasti moraju biti spremni na "dodatne i bolne mere" za period 2014-2016. Naime, samo uz primenu efikasnih mera udeo javnog duga u BDP-u može prestati da raste 2017. godine, dok će se njegov nominalni rast nastaviti i kasnije.

Posledica visokog javnog duga su velika izdvajanja za kamate. Za 2014. godinu predviđen je porast za 22 milijarde dinara u odnosu na 2013, i to na 114 milijardi dinara. Učešće kamata u budžetskim rashodima povećano je sa 2% u 2008. na preko 10% u 2014. godini. Kamate su, ističe se, treći najveći budžetski rashod, iza zarada i penzija.

"Veći su od nabavke robe i usluga iz budžeta, socijalne zaštite svih korisnika bužeta, subvencija, dvostruko veći od kapitalnih investicija Republike", ističe se u izveštaju Fiskalnog saveta.

Napominje se i da bi kamate bile još više da nije predviđena ušteda od oko 900 miliona dinara refinansiranjem duga, odnosno zamenom dela skupog duga jeftinijim.

Javna preduzeća i banke gutaju novac

Mere na kojima Savet insistira upravo su ona politički osetljiva pitanja koja se dugo pominju kao problemi, ali niko nije spreman da se sa njima uhvati u koštac. Zbog toga se u analizi i izražava bojazan da se problem najvećeg gubitaša, Srbijagasa, neće odlučno rešavati, kao i da bi penzijske reforme mogle biti odložene.

Problemi javnih preduzeća i državnih banaka moraju se rešavati bez odlaganja jer se na njih budžetska sredstva nekontrolisano troše. Ovakav stav potkrepljen je podatkom da će neuspešno poslovanje javnih i državnih preduzeća i banaka iz prethodnih godina u 2014. koštati državu oko 1,7% bruto domaćeg proizvoda odnosno 600 miliona evra.

"Što je još nepovoljnije, očekuje se da javna preduzeća i bankarski sektor tokom 2014. naprave nove gubitke/obaveze za državu od najmanje 630 miliona evra koje će se plaćati 2015. godine", navodi se.

"Stoga je sasvim opravdano pitanje - koliko je svrsishodno smanjivanje zarada, penzija i povećanje poreza ukoliko su te uštede unapred potrošene na Srbijagas, Železaru Smederevo, propale banke, Galeniku i drugo?", ističe se u izveštaju.

Posebno "na meti" je Srbijagas, koji već ima dugove na čiji servisiranje će 2014. i narednih godina odlaziti preko 150 miliona evra godišnje, u šta nije uračunato novo zaduživanje koje se mzože očekivati u 2014. Da bi prikazao razmere gubitaka, Savet je ukazao da su planirana državna izdvajanja za nauku u 2014. manja od 140 miliona evra. Pored toga, ističe se da Savet na probleme u Srbijagasu ukazuje već izvesno vreme, kao i da se taj problem ne rešava već, umesto toga, u poslednje vreme politizuje.

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović rekao je predstavljajući izveštaj da restrukturiranje mora da bude takvo da Srbijagas više ni trajno ni jednokratno ne dobija sredstva iz budžeta, ali i da preuzme deo otplate dugova. "Postoji jasan kriterijum, to znači da Srbijagas mora da počne da posluje pozitivno i to od sredine 2014. godine. To je presudno za restukturiranje, a ne organizaciona i pravna pitanja", kazao je on.

Ogromni su i troškovi državnih intervencija u bankarskom sektoru, koji od 2012. zaključno sa 2014. iznose oko 800 miliona evra za dokapitalizaciju, pripajanje neuspešnih banaka uspešnijim, kao i isplatu osiguranih i neosiguranih depozita. Prema rečima Petrovića, za Agenciju za osiguranje depozita u 2014. godini moraće da se obezbedi 360 miliona evra jer je portrošila sredstva za isplatu osiguranih i neosiguranih depozita u propalim bankama.

"U oktobru je zatvorena Privredna banka Beograd i to je plaćeno 100 miliona evra. Tom transakcijom potrošena je čitava ušteda koja će se dobiti uvođenjem solidarnog poreza na plate u javnom sektoru", rekao je on.

U izveštaju Fiskalnog saveta napominje se da bi prema planovima vlasti ovi problemi trebalo da dođu na red 2014. godine, ali se i upozorava da ovaj zadatak treba ozbilno shvatiti .

"Ako se to ne učini ne postoje te uštede koje mogu da se naprave na platama, penzijama i povećanju poreze koje bi mogle da pokriju neracionalno poslovanje. To je osnovi problem i po tome bi trebalo da se meri da li je program ozdravljenja javnih finanisja održiv", kazao je predsednik Fiskalnog saveta na konferenciji za novinare.

Poreska nedisciplina kao crna rupa

Još jedan nekontrolisani put odlivanja novca je utaja poreza koja je, kako se ističe, 2013. godine imala snažan rast, što se posebno odražava na prihode od poreza na dodatu vrednost. Vladin srednjeročni plan da samo po osnovu smanjenja sive ekonomije smanjuje deficit za 0,25% bruto domaćeg proizvoda godišnje Savet je ocenio kao realan, ali je doveo u pitanje odlučnost da se to i učini budući da za sada iza te najave ne postoje planovi koji bi garantovali dobar rezultat.

Ističe se da bi država trebalo da pruži primer prestankom tolerancije poreske nediscipline. Kao negativan primer navodi se nedavno odobravanje beskamatnog kredita od 1,5 milijardi dinara privatnoj kompaniji Simpo za izmirenje obaveza prema državi za doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje.

Kao ključna stvar navodi se sistemski pristup ovom problemu, uz uvođenje metodologije za praćenje rezultata poreskih vlasti.

Ocenjuje se takođe da se ne može računati da će se smanjenje sive ekonomijie postići uvođenjem on-line očitavanja fiskalnih kasa ili oslobadajanjem kapaciteta Poreske uprave nakon uvođenja elektronskog poslovanja u poreski sistem.


"Slične medijski atraktivne ali ne preterano efikasne akcije već su se sprovodile bez rezultata u 2013. godini - poput poreske amnestije, a naročito 'ulte tolerancije' za neplaćanje poreza (posle uvođenja nulte tolerancije prihodi su dodatno podbacili), ističe Savet.


Da li će penzije pojesti plate?


Fiskalni savet je ocenio da srednjeročni plan (za 2015-2016) postavlja u načelu dobre ciljeve smanjenje deficita, ali da predviđene mere nisu dovoljno kredibilne. Najveći deo usteda - oko dve trećine - predviđeno je na izdvajanjima za zaposlene u ajvnom sektoru i na refinansiranju skupog javnog duga jeftinijim.

Glavna zamerka Fiskalnog saveta je da su ovakve mere rizične neizbalansirane i nedovoljno kredibilne.

Naime, kako se ističe, da bi se dug refinansirao potrebno je da praktično sva pristigla sredstva od privatizacionih prihoda, koja još nisu izvesna, i povoljnijeg bilateralnog zaduživanja, iskoriste za prevremenu otplatu skupog kredita i za jeftinije finansiranje deficita.

 

Pored toga, Savet smatra da bi trebalo predvideti uštede na većini budžetskih stavki, što bi uključilo i penzije, subvencije, netargetirana socijalna davanja i drugo, i posebno se ukazuje na značaj da se penzijska reforma koja se odlaže već godinu dana zaista i pokrene. Uštede isklučivo na zaradama su, kako se ističe, "previše optimističn o procenjene jer podrazuemvaju teško izvodljivo smanjenje zarada i zaposlenosti".

Penzijska reforma će, kako se ističe, uvesti penale za prevremeni odlazak u penziju i povećanje penzije za one koji reše da rade nakon isteka radnog veka. Pored toga, predviđeno je podizanje starosne granice za penzionisanje.

"Računice pokazuju da bi za svaku godinu prevremenog penzionisanja penziju trebalo smanjivati za oko 6%, odnosno povećavati 7% za svaku godinu penzionisanja nakon regularne starosne dobi. Nakon što ova mera da svoj puni fiskalni efekat uštede bi u srednjem roku iznosile blizu 0,5% BDP", ističe se u Izveštaju.

Kao ilustraciju manjkavosti sadašnjeg sistema, navedeno je da se 70% muškaraca i 50% žena penzioniše pre regularne starosne dobi.

 

Autor: S.V. i Beta

Foto: Beta

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA