Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Potrebna efikasnija zaštita potrošača    

Objavljeno : 28.11.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Obmane potrošača široko su rasprostranjene u Srbiji kao i na drugim tržištima. Uklanjanje netačnih oznaka da voda ublažava srčane smetnje i zabrana proizvođaču soka koji je kršio propise da na pakovanje postavi oznaku da je kvalitet potvrdila Nacionalna organziacija potrošača Srbije neki su od obmana koje su udruženja potrošača uspela da otklone. Opšti utisak je ipak da zaštita potrošača u Srbiji nije dovoljno brza i dosledna. To bi moglo da se promeni nakon što na snagu stupi novi zakon, čiji nacrt predviđa efikasna rešenja koja se primenjuju u EU, kažu u NOPS-u. Na seminaru o nepoštenoj praksi trgovaca italijanski stručnjak za pitanja potrošača Filipo Galjardi preporučio je kolegama u Srbiji da pronađu rešenja koja će omogućiti brzu reakciju na žalbe potrošača. Pojedinačne žalbe su, kako je naveo, od velikog značaja za potrošače, a za kompanije mogu biti samo kap vode u okeanu.


Učesnici skupa koji je organizovan u okviru projekta Jačanje zaštite potrošača u Srbiji zaključili su da će nakon usvajanja novog zakona potrošači moći da računaju na bržu i bolju zaštitu.

 

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović posebno je za EurAktiv istakao da je nacrtom predviđeno da se organizacije potrošača finansiraju od naplaćenih kazni za nepoštene poslovne prakse i nefer ugovore, kao i da će moći da pokrenu kolektivne tužbe za zaštitu potrošača.

"Novi zakon će, kao što smo insistirali, predvideti mogućnost kolektivne zaštite potrošača, odnosno kolektivne tužbe, kao i kazni za nepravične ugovorne odredbe i nepoštenu trgovinsku praksu", kazao je Papović.

Ocenio je da je najviše takvih prekršaja u oblasti javnih komunalnih preduzeća, uz napomenu da su tu i kazne najviše, što bi trebalo da omogući da organizacije potrošača od tih kazni finansiraju svoj rad, uključujući kolektivne tužbe i takse za procedure.

"Pozdravljamo dopune i izmene zakona, sve je urađeno na nivou EU i evropskih standarda i verujemo da će organizacije potrošača u narednom periodu ozbiljnije i mnogo više pružiti kada je u pitanju puna zaštita potršača i da će se potrošači napokon osećati zaštićenim", naveo je on.

Ekspert projekta Mateja Ðurović rekao je da je najnovijim nacrtom zakona o zaštiti potrošača predviđeno da udruženja potrošača pokreću postupcke za zaštitu kolektivnih interesa porošača i da je veoma važno da ti postupci budu brzi jer su inače štete jako velike. Pored toga, sektor za zaštitu potrošača u Ministarstvu trgovine će moći da donosi upravne mere.

Italijanski success story

Na skupu je italijanski stručnjak za prava potrošača Andrea Filipo Galjardi izneo iskustva svoje zemlje, a učesnici su njegovo izlaganje ocenili kao veoma relevantan za Srbiju. Naime, i Italija ima izvesnih problema u organizaciji pravosuđa, ali je uz primenu evropskih propisa uspostavljen veoma efikasan sistem zaštite potrošača.

Galjardi je preporučio Srbiji da uvede sistem brzog rešavanja žalbi i ocenio da je to možda oblast u kojoj je čak možda značajnije da reakcija bude brza nego bez izuzetka ispravna.

"To je jako važno jer za trgovca pojedinačni slučajevi, koji su za potrošače važni, predstavljaju tek kap vode u okeanu", rekao je on.

Naveo je sistem koji sprovodi italijanska agencija za zaštitu potrošača ICA kao vema efikasan. Ova organizacija, kako je naveo, ima besplatan telefon za žalbe potrošača u kojoj rade stručnjaci koji mogu da daju prava uputstvs potrošačima u pogledu potrebnih dokumenata, ali i da izreknu privremene mere.

"Ukoliko misle da je zaista ozbiljna situacija, mogu čak da izreknu orivremenu zabranu preduzeću u roku od jedne nedelje, nekad čak i bez mišljenja druge strane", naveo je on.

Međutim, kako je istakao, nije reč o organizaciji koja je pristrasna prema potrošačima. Naprotiv, eksperti ove organizacije veoma dobro poznaju način funkcionisanja poslovnog sektora i naklonjeni su preduzećima. To pokazuje i njihov dobar rezultat, jer je od 90% slučajeva koji su nakon odluke ICA izneti na sud rešeno u skladu sa odlukom te agenije.

"Oni slučajeve reše u proseku, po mom iskustvu, za četiri meseca", rekao je on.

Raspon kazne koju može da izrekne ICA je od 5.000 do 500.000 evra, kazao je Galjardi, dodajući da je organizacija samo dva puta izrekla maksimalne kazne, telefonskoj kompaniji Vodafon i operateru za struju.

Kao značajan mehanizam za rešavanje problema potrošača italijanski stručnjak je naveo i kolektivne tužbe u kojima potrošače zastupaju udruženja potrošača. Udruženja, naime, u Italiji ne mogu sama na osnovu svojih informacija da pokreću tužbe, ali im je nedavno priznata mogućnošt da u kolektivnim tužbama zastupaju potrošače.

Takav mehanizam se pokazao efikasnim u raznovrsnim slučajevima. Kao jedan od posebno značajnih, naveo je primer linije proizvoda prehrambene kompanije Barila. Iva firma je pokenula proizvodnu liniju "eliksir" sa porukama o tome da proizvodi utiču na zdravlje, usporavaju startenje i ostalo. Kao ishod procesa, koji je vodilo udruženje potrošača pred ICA, ova linija je ukinuta. ICA je, kako je istakao, efikasna u zaštiti potrošača u raznovrsnim slčajevima, među kojima su do sada bili i prevara u vezi sa božićnim kvizom, i netransparentna cena usluge za telefonske imenika, ali i uklanjanje prepreka za prenošenje hipotekranih kredita iz banke u banku.

Brojni izazovi u Srbiji

Seminar koji je održan u okviru projekta Jačanje zaštite potrošača u Srbiji i okupio je stručnjake iz Srbije i EU i predstavnika organizacija potrošača, tržišnih inspekcija, Narodne banke Srbije, pravosuđa i drugih zainteresovanih strana bio je i prilika da se diskutuje o izazovima koji su pred Srbijom.

Učesnici su ukazali da mnogo prekršaja ima u odnosima sa komunalnim preduzećima, a od novih propisa očekuju da omoguće smanjenje broja tih prekršaja.

Pored toga, ukazali su i na prevare u domenu voćnih sokova. Predstavnici udruženja potrošača podsetiili su da su ispitivanjem kvaliteta više puta pokazali da deo proizvođača sokova ne poštuje odredbe o minimalnom sadržaju voća u soku. Jedan od proizvođača koji nisu pošotvali propise za neke od svojih sokova je, kako su istakli, želeo da u nameri da privuče potrošače na pakovanje stavi oznaku NOPS-a, ali su ih u tome sprečili.

Pored toga, u ovoj organizaciji ističu da dodatan izazov predstavlja nedavna promena pravilnika o označavanju hrane. Usklađivanjem sa EU odobreno je postavljanje slike voća i na napitke, a ne samo na voćne sokove i nektar. Potrošači, koji su navikli da slike voća stoje samo na sokovima, sada mogu biti dovedeni i u zabludu pa je potrebno dodatno obaveštavanje da se to ne bi dogodilo.

Ukazano je i na druge prevare koje su zabeležene na našem tržištu - od neosnovanih navoda da mineralna voda blagotvorno utiče na srce do oznaka da je proizvod šampion sajma na kojem je zapravo nastupio kao jedini proizvod u toj kategoriji... U nepoštene prakse na koje su ukazali spadaju i druge pojave rasprostranjene na tržištu, poput takozvanih popusta koji omoguće "uštede" od 5 dinara i reklamiranja proizvoda kojih u prodavnici nikad nema samo da bi se privukli potrošači.

 

Autor: S.V.

Foto: Wikimedia

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA