Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija razočarala Evropsku komisiju
|
|
|
Objavljeno : 08.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija izrazila je danas veliko razočaranje zbog odluke Srbije da njen predstavnik ne prisustvuje uručenju Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou. Komisija je ocenila da bi Srbija morala da uskladi svoj stav sa Evropskom unijom koja će prisustvovati svečanosti u Oslu.
"Veoma smo razočarani ovom odlukom Srbije. Očekujemo da zemlja koja teži priključenju EU deli vrednosti Unije", rekla je portparolka evropskog komesara za proširenje Anđela Filote (Angela).
Ona je podsetila da je stav 27 zemalja EU da učestvuju na ceremoniji dodele Nobelove nagrade za mir u petak, 10. decembra i pored poziva Pekinga na bojkot tog događaja.
"Razočarani smo, zabrinuti smo i razgovaraćemo sa našim partnerima kako bismo videli da li je moguće da čujemo drugačiji stav Beograda o tom pitanju", rekla je portparolka komesara Štefana Filea (Fule).
Srbija je jedna od 18 zemalja koje će uz Kinu bojkotovati ovogodišnju ceremoniju u Oslu povodom dodeljivanja Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Sjaobou. Osim Srbije i Kine, dodeli nagrade neće prisustvovati ni predstavnici Rusije, Kazahstana, Kolumbije, Tunisa, Saudijske Arabije, Pakistana, Iraka, Irana, Vijetnama, Avganistana, Venecuele, Filipina, Egipta, Sudana, Ukrajine, Kube i Maroka.
Kineske vlasti izrazile su nezadovoljstvo zbog odluke Nobelovog komiteta da nagradu za mir dodeli Sjaobou koji je na izdržavanju jedanaestogodišnje kazne zatvora kao jedan od autora "Povelje 08" kojom se traži više slobode i okončanje političke dominacije Komunističke partije u Kini.
Prema izveštajima agencija, ambasada Kine u Oslu uputila je ambasadama brojnih zemalja pismo sa zahtevom da ne prisustvuju ovogodišnjoj ceremoniji dodele Nobelove nagrade za mir.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić juče je rekao da Srbija izuzetno veliki značaj posvećuje odnosima sa Kinom, te da su odluke Beograda vezane za ostvarivanje nacionalnih interesa. Jeremić je istovremeno rekao da Srbija posvećuje pažnju i ljudskim pravima, čime je suprostavio svoj stav kritici nevladinih organizacija da se Srbija udaljava od poštovanja ljudskih prava pošto neće slati svoje predstavnike na ceremoniju u Oslu.
Kina se, inače protivi nezavisnosti Kosova, što je pokazala kada se solidarisala sa Srbijom prilikom dodele Nobelove nagrade za mir specijalnom izaslaniku Ujedinjenih nacija Martiju Ahtisariju 2008. godine. Ni Srbija ni Kina tada nisu prisustvovale ceremoniji u Oslu. Odluka Srbije da ne učestvuje na dodeli iste nagrade kineskom disidentu može da se smatra uzvraćanjem "usluge" Kini.
Nevladin sektor i pojedine partije, među kojima su Liberalno demokratska partija (LDP), Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) i Srpski pokret obnove (SPO) pozvale su državne organe da promene odluku i prisustvuju dodeli nagrade u Oslu, zajedno sa predstavnicima zemalja članica Evropske unije, u kojoj Srbija vidi svoju budućnost.
Odluku podržavaju Socijalistička partija Srbije (SPS) i Srpska radikalna stranka (SRS), jer smatraju da ne treba kvariti odnose s Kinom. Demokratska stranka Srbije (DSS) takođe smatra da predstavnici Srbije ne treba da budu u Oslu u petak, ali iz sebi svojstvenih razloga. Predstavnici DSS naime smatraju da posle dodele Nobelove nagrade za mir Ahtisariju ta nagrada više ne treba ni da postoji za Srbiju.
U međuvremenu, Kina je objavila da će dodeliti sopstvenu, "Konfučijevu nagradu za mir", i to sutra - samo dan pre no što će u Oslu kineskom disidentu biti dodeljena Nobelova nagrada za mir. Nazvana po slavnom kineskom filozofu, nova nagrada je stvorena da "interpretira gledišta na mir koja ima kineski narod".
Poznat je i prvi laureat - to će biti bivši tajvanski potpredsednik Lijen Čan, jer je "sagradio most mira između domovine i Tajvana". Nagrada će biti dodeljena u Pekingu.
Izvor: EurActiv i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|