Stampa
U 2014. bez zapošljavanja u javnom sektoru  

Objavljeno : 31.12.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

U Srbiji 1. januara 2014. stupa na snagu dvogodišnja zabrana zapošljavanja u javnom sektoru i zakon kojim se u tom sektoru smanjuju plate veće od 60.000 dinara. Izmenama Zakona o budžetskom sistemu, koje su usvojene 6. decembra, ograničava se i ukupan broj privremeno angažovanih radnika na 10% ukupnog broja zaposlenih u organu ili instituciji koja se neposredno ili posredno finansira iz budžeta. Time se Srbija pridružila mnogim evropskim zemljama koje sprovode mere štednje u javnom sektoru. Ocena Fiskalnog saveta je, međutim, da su potrebne oštrije mere od predviđenih da bi se zauzdao rast javnog duga i srpske finansije i privreda stabilizovale. Zaposleni u javnom sektoru imaju za trećinu veće plate od onih u privatnom.


Novi radnici mogu se zaposliti uz saglasnost tela Vlade Srbije, na predlog ministarstva ili drugog nadležnog organa, a predviđeni su i izuzeci za određene pozicije.

Da bi smanjila budžetski deficit Vlada Srbije 1. januara u javnom sektoru smanjuje plate više od 60.000 dinara. Iznos zarada u javnom sektoru koji premašuje 60.000 dinara biće umanjen za 20%, a iznos veći od 100.000 dinara za 25%. Smanjenje se primenjuje na iznose znatno više od prosečne plate u zemlji, koja iznos oko 44.000 prema podacima Republičkog zavoda za statisitku iz novembra.

Iznos za koji će biti umanjene zarade zaposlenima uplaćivaće se u budžet Srbije, istog dana kada se isplaćuju zarade. Poreska uprava će po isteku kalendarskog tromesečja kontrolisati da li je poštovano pravilo o umanjenju neto zarada.

Za nepoštovanje odredbi zakona o smanjenju zarada predviđene su kazne od 500.000 do dva miliona dinara za instituciju i od 50.000 do 150.000 dinara za odgovornu osobu i osobu koja ne uplati razliku u iznosu zarade u budžet.

Rashodi za zaposlene u javnom sektoru u Srbiji veći su od 3% bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je oko 900 miliona evra godišnje. To je, prema oceni Ministarstva finansija, posledica nekontrolisanog zapošljavanja i viših zarada u javnom nego u privatnom sektoru.

Kako se precizira, u Srbiji ima za pet do 10% više zaposlenih u javnom sektoru na 1.000 stanovnika nego u drugim državama regiona, a zarade u javnom sektoru su 35% veće nego u privatnom.

 

Fiskalni savet je u novembru ocenio da su mere koje je vlada predvidela nedovoljne i da je za stabilizaciju javnih finansija, između ostalog, potrebna odlučna reforma javnih preduzeća, kao i penzijskog sistema, što bi uključičo penale za prevremeni odlazak u penziju i restriktivnije kriterijume za beneficirani radni staž.

 

Izvor: Beta i EurActiv.rs

Foto: Evropska komisija

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar