Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Portugalski Ustavni sud odbacio zakon o otpuštanju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 30.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Ustavni sud Portugalije odbacio je zakon koji bi omogućio otpuštanje radnika u javnom sektoru i tako vladi zadao novu glavobolju. Vlada se naime trudi da smanji potrošnju i ostane na pravom putu za pomoć iz spasilačkog paketa zajmova Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Lisabon do kraja 2014. godine mora da smanji potrošnju za gotovo pet milijardi evra. U javnom sektoru Portugalije radi više od pola miliona ljudi a ukupna radna snage je 4,5 miliona.
Zakon stavljen van snage samo bi neznatno direktno delovao na budžetski deficit Portugalije u 2014. godini ali se smatra značajnim zbog potencijalnih dugoročnih strukturnih efekata na smanjenje potrošnje.
Odluka Ustavnog suda, tumače analitičari, nije dobar znak za investitore jer ukazuje na mogućnost da sud odbaci i druge planirane vladine mere štednje. To bi pak moglo da ugrozi ispunjavanje projekcija deficita postavljenih u sporazumu o paketu zajmova od 78 milijardi evra koji ističe sredinom 2014.
"Sud je odlučio da su odredbe (zakona) neustavne ... zbog kršenja garancija sigurnog zaposlenja", navodi se u saopštenju Suda.
Portugalski premijer Pedro Pasos Koeljo (Pašos Coelho) nije želeo da komentariše odluku Ustavnog suda.
Od sredine 2011. godine, kada je Portugalija dobila paket zajmova EU i MMF, Sud je dva puta odbacio veliki deo vladinih planova za smanjenje deficita pa je zvanični Lisabon bio primoran na alternativne mere.
Mere iz odbačenog u Ustavnom sudu zakona, koje su usvojene u parlamentu, trebalo je da rezultiraju kresanjem troškova za 170 miliona evra u 2014. i u sklopu su ukupnog paketa smanjenja potrošnje za 4,7 milijardi do kraja 2014. godine, na koji se Lisabon obavezao međunarodnim kreditorima.
"Vladin zadatak budžetske konsolidacije postaje sve teže ostvariv i to će verovatno biti tema u pregovorima sa kreditorima sledećeg meseca", kaže direktor konsultantske kuće iz Porta koja pruža informacije o finansijskim tržistima Filipe Garsija (Garcia).
Garsija ipak ne očekuje znatan rast premija na portugalske obveznice.
"Vlada mora da bude u stanju da izađe sa alternativnim merama a ove su (iz odbačenog zakona) bile prilično male (u odnosu na ceo program). Ipak, to je simbolično i pokazuje kako je teško smanjiti veličinu države u Portugaliji i Evropi uopšte", istakao je Garsija, preneo je EurActiv.com.
Predstavnici kreditora (EU i MMF) sledećeg meseca će s portigalskom vladom razmatrati kako napreduju reforme u sklopu paketa zajmova ali i budžet za sledeću godinu. To preispitivanje odloženo je zbog političkih neslaganja u vladajućoj koaliciji u julu, što je gotovo dovelo do odustajanja od paketa zajmova.
Brojni analitičari inače očekuju da Portugalija nakon što joj istekne važeći sporazum o zajmovima zatraži neki novi program podrške za nadalje.
Sporni zakon Ustavnom sudu je uputio konzervativni predsednik Anibal Kavako Silva (Cavaco) početkom avgusta i, što je neuobičajeno, Sud je doneo odluku dve nedelje pre roka, pri čemu je šest od 13 sudija još na godišnjim odmorima.
Opozicija je glasno negodovala i tražila izmenu više mera u paketu koji je pripremila vlada desnog centra, uključujući one o produžetku radne nedelje za radnike u javnom sektoru za pet sati, na 40. To je međutim već postalo zakon.
Zakonom koji je odbačen na Ustavnom sudu omogućeno je otpuštanje radnika javnog sektora koje proglase za višak nakon godinu dana tokom kojih bi im plata bila znatno smanjena.
U junu je u javnom sektoru u Portugaliji radilo 575.000 ljudi, za oko 2% manje nego na kraju 2012. godine. Ukupna portugalska radna snaga kreće se oko 4,5 miliona.
Stopa nezaposlenosti u Portugaliji gotovo je rekordna i premašuje 16%.
Portugalska ekonomija je u najtežoj recesiji od sedamdesetih godina prošlog veka. U vladi u 2013. očekuju pad privrednih aktivnosti, treću uzastopnu godinu. Pad se prognozira na 2,3%.
Povratak na slabašan privredni rast, od 0,2% , vlada predviđa za 2014. godinu.
Novi pokazatelji i procene deluju ohrabrujuće - procenjuje se da je u drugom ovogodišnjem kvartalu Portugalija ubeležila privredni rast od 1,1% dok je u isto vreme 2012. zabeležen pad od 2%. Kvartalnom rastu doprineli su rast izvoza od 6,3%, smanjenje stope pada ulaganja i dobra situacija u turizmu.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|