Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Izvršna vlast prepreka za kontrolnu ulogu parlamenta
|
|
|
Objavljeno : 29.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
Četvrtina poslanika Skupštine Srbije smatra da je izvršna vlast najveća prepreka za ostvarivanje kontrolne uloge parlamenta, pokazuju rezultati istraživanja "Kako parlament kontroliše izvršnu vlast". Kao najefikasniji mehanizam kontrolne uloge Skupštine 34% poslanika vidi sastanke odbora, 25% poslanička pitanja a 17% javna slušanja. Istraživanje je pokazalo i da više od polovine poslanika koji postavljaju pitanja predstavnicima izvršne vlasti nije zadovoljno odgovorima. Takođe poslanici misle da javnost nije upoznata sa kontrolnom ulogom parlamenta.
Prema rezultatima istraživanja koje je sprovela inicijativa Otvoreni parlament, 33% poslanika smatra da bi za bolje obavljanje nadzorne funkcije trebalo ojačati ulogu Skupštine Srbije, kao i položaj poslanika (22%).
Istovremeno 37,5% ispitanih poslanika smatra da bi saradnja sa civilnim sektorom unapredila kontrolnu ulogu parlamenta dok gotovo 28% ukazuje na potrebu poboljšanja saradnje sa nezavisnim regulatornim telima.
Poslanici, sudeći prema istraživanju, smatraju da su kontrola sprovođenja zakona (19% anketiranih) i priprema i realizacija budžeta (18%) najvažnije oblasti u kojima bi Skupština trebalo da ostvaruje kontrolnu ulogu. Kao najvažnije 15% poslanika navodi kontrolu bezbednosnih struktura a 12% izvršne vlasti.
Rezultati istraživanja, o kojima je na konferenciji za novinare 29. aprila govorila Vukosava Crnjanski Šabović iz Otvorenog parlamenta, pokazuju da po mišljenju poslanika i iz vladajućih stranaka i iz opozicije najveći politički uticaj u zemlji ima Vlada sa ocenom 4,5 na skali od jedan do pet.
"Poslanici smatraju da oni imaju daleko manji politički uticaj od drugih političkih aktera, pa i nezavisnih kontrolnih tela i agencija. Organizacije civilnog društva mogu da pomognu narodnim poslanicima svojom ekspertizom i dostavljanjem informacija koje su neophodne da bi poslanici mogli da zaista kontrolišu rad Vlade", istakla je Crnjanski Šabović.
Iako poslanici kao najefikasnije mehanizme u radu Skupštine za kontrolu izvršne vlasti izdvajaju rad na odborima i poslanička pitanja, više od polovine ispitanih koji postavljaju pitanja predstavnicima izvršne vlasti nisu zadovoljni odgovorima vlade.
Naime, kvalitetom odgovora predstavnika Vlade na njihova pitanja nije zadovoljno 70% poslanika opozicije i 50% onih iz vlasti, pokazalo je istraživanje sprovedeno od oktobra do decembra 2013. godine u okviru koga je anketirano 105 poslanika.
U izveštaju se navodi da statistike pokazuju da su u prvoj polovini 2013. godine postavljena 63 poslanička pitanja a postavilo ih je 38 poslanika ili 15% ukupnog broja. Međutim, četvrtina anketiranih nikada nije postavila nijedno poslaničko pitanje.
Poslanici opozicionih stranaka nisu zadovoljni radom anketnih odbora, dok poslanici vladajućih stranaka jesu, dok se i jedni i drugi (80%) slažu da su javna slušanja korisna u ostvarivanju kontrolne uloge parlamenta.
Takođe poslanici u većini smatraju da javnost nije upoznata sa kontrolnom ulogom parlamenta. Istraživanje je pokazalo da samo 13% smatra da je uspoznata, 45% da je delimično upoznata a 40% da nije upoznata. I ovde su opozicioni poslanici kritičniji pa ih 58% smatra da javnost nije upoznata prema 16% poslanika iz vlasti koji tako misle.
U Otvorenom parlamentu smatraju da bi jačanju kontrolne uloge Skupštine doprineli više prostora za poslanička pitanja, više javnih slušanja, bolji anketni odbori, dolazak ministara na sednice odbora, kvalitetniji odgovori vlade i proaktivan odnos ministarstava.
Otvoreni parlament je koalicija četiri organizacije civilnog društva - Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Nacionalna koalicija za decentralizaciju, Komitet pravnika za ljudska prava (YUKOM) i Grupa za razvojnu inicijativu (SeConS), koje su se okupile sa ciljem da povećanju javnost rada Narodne skupštine Srbije.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Medija centar
Povezani sadržaj
|
|
|