Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropski parlament u januaru ratifikuje SSP
|
|
|
Objavljeno : 20.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament će u januaru ratifikovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU sa Srbijom, izjavio je danas izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin. On je pozvao zemlje članice EU koje to još nisu učinile da ratifikuju sporazum što pre.
Kacin je posle razgovora sa ministrom unutrašnjih poslova Srbije Ivicom Dačićem rekao da su ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i nastavak evropskih integracija Srbije važni za Srbiju, ali i za ceo region i za EU. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom do sada je ratifikovalo 11 zemalja i Srbija.
"Želim da vlada Srbije što kvalitetnije odgovori na upitnik (Evropske komisije), kako bi se i tu ostvario pomak i veća dinamika približavanja, jer je to odlučujuće za ceo region. Uspešna Srbija na putu ka EU omogućava i susedstvu brže proboje i napredak", rekao je Kacin.
On je kazao da će Evropski parlament u januaru usvojiti i rezoluciju u kojoj će biti konstatovan pozitivan napredak Srbije u evropskim integracijama. Tekst te rezolucije je spreman, a potrebno je još samo da se u rezoluciju uključe amandmani kojima se konstatuju pomaci ili nedostaci uočeni od glasanja Odbora za spoljnu politiku (1. decembra) do plenarnog zasedanja (17-20. januara 2011), rekao je Kacin.
Background Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Srbije potpisan je 29. aprila 2008. godine. Srbija ga je ratifikovala 9. septembra 2008. godine. Ratifikacija u EU je počela sredinom 2010, nakon što su ministri spoljnih poslova EU odobrili početak ratifikacije.
Do sada je sporazum ratifikovalo 11 zemalja – Španija, Malta, Bugarska, Italija, Estonija, Slovačka, Slovenija, Luksemburg, Mađarska, Austrija i Kipar.
Predlog rezolucije Evropskog parlamenta o evropskoj integraciji Srbije predstavljen je 27. oktobra, a Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta usvojio je taj predlog 1. decembra. U predlogu rezolucije odaje se priznanje Srbiji za napredak u reformama ali se poziva na ostvarivanje pune saradnje s Haškim tribunalom, reformu pravosuđa i borbu protiv korupcije.
On je na sastanku sa predsednicom Skupštine Srbije Slavicom Djukić-Dejanović pozvao srpske vlasti da usvoje što veći broj zakona koji bi doprineli privlačenju stranih investitora.
Evroparlamentarac Zoran Taler iz Slovenije poručio je Srbiji da treba bolje da iskoristi poslaničku grupu Prijatelji Srbije da bi lobirala za svoje interese. "Postojimo od pre dva meseca, imamo 40 članova. Pritiskajte nas, iskoristite za lobiranje. Srbija sada ima najbolju reputaciju u poslednjih 20 godina. To je rezultat politike u Srbiji, i na tom talasu treba jahati", rekao je Taler tokom panela u Domu Narodne Skupštine o saradnji članova EP iz okolnih zemalja.
Taler je ipak istakao da je "ulazak u EU transparentan proces" i da će pristupanje Srbije EU najviše zavisiti od same Srbije. "Devedeset odsto posla je na samoj Srbiji. I ona će ući ako joj je strateško opredeljenje Unija, a ne Kina, Venecuela...", dodao je Taler.
Evroparlamentarac iz Mađarske Djerđ Šoflin ukazao je na potrebu da Srbija razvije evropski način govora i dodao: "Evropa mora da bude deo političkog diskursa u Srbiji". Šoflin je rekao da Srbija ima rezerve prema Evropi, "što je nasleđe devedesetih".
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Djelić rekao je da je gotov posao za "između polovine i dve trećine upitnika" Evropske komisije i da će ostatak biti završen u drugoj polovini januara. On je najavio da će Srbija u januaru poslati u Brisel eksperte koji će "raditi na tome da Srbija do kraja godine dobije status kandidata u Evropskoj uniji".
Izvor: Beta i EurActiv
Sledeći koraci
19. januara 2011: Evropski parlament trebalo bi da ratifikuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom
Povezani sadržaj
|
|
|