Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dan mladih: fokus na povezivanju i mentalnim problemima
|
|
|
Objavljeno : 12.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
U svetu se 12. avgusta obeležava Međunarodni dan mladih, a ove godine fokus je na mentalnim problemima mladih. Procenjuje se da svaka peta mlada osoba u svetu ima neki mentalni problem, objavile su Ujedinjene nacije u izveštaju povodom ovog dana. Taj udeo je znatno viši među mladima koji su bili u zatvoru, kao i među beskućnicima, a stigmatizacija je jedna od osnovnih prepreka za suočavanje sa ovim problemom. U Srbiji je Međunarodni dan mladih obeležen diskusijom o nezaposlenosti mladih i aktivnostima koje podstiču povezivanje. Primer je ispisivanje grafita koji promovišu multikulturalnost u Prijepolju u okviru projekta "Otpakivanje".
Kako se navodi u izveštaju Ujedinjenih nacija povodom Međunarodnog dana mladih, mladi su izloženi većem riziku od odraslih, posebno kada prelaze iz detinjstva u odraslo doba.
Istraživanje koje je u 2013. sproveo Centar za istraživanje i razvoj među učenicima trećeg razreda srednje škole u Srbiji pokazalo je da Srbija nije izuzetak u pogledu potrebe da se reše mentalni problemi mladih. Istraživanje, sprovedeno u 40 škola u Srbiji, pokazalo je da je svaki četvrti učenik godinu dana uoči istraživanja ispoljio nasilno ponašanje najmanje dva puta, pre svega učešćem u tučama, i da je isto toliko njih bilo izloženo nasilju.
Prisutna je konzumacija cigareta budući da je svaki 10. učenik rekao da je pušač, a 14 % njih prijavilo je da su uzeli bar jedan narkotik u poslednjih 12 meseci, svaki drugi da se napio, a svaki 10. da je uzimao lek za smirenje bez lekarskog recepta.
Pored toga, svaki 10. je kazao da ima nalete panike, osećanje prestrašenosti i nmira, dok svaki peti kaže da je sklon negativnom raspoloženju i tuzi, a čak 7% kaže da im se dešava da razmišljaju o prekidanju života.
Svaki 14. je prijavio ponašanje koje može ukazivati na probleme u ishrani.
U izveštaju Ujedinjenih nacija o mentalnim problemima mladih ističe se da je u proučavanju i izradi mera prevencije i intervencije potrebno uzeti u obzir kulturne razlike. Kultura, kako se ističe, utiče i na način na koji se doživljavaju različiti problemi, pa će tako u SAD osobe koje dožive napad panike simptome najčešće opisati kao lupanje srca i kratak dah, dok će u Nigeriji to često opisati kao "ekstremna vrelina" u glavi.
Većina mladih delinkvenata ima psihički problem
Background Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 12. avgust Međunarodnim danom mladih. Na taj dan države, institucije, organizacije i aktivisti širom sveta skreću pažnju na pitanja koja utiču na položaj omladine u društvu, kako bi ukazali na važnost aktivnog učešća mladih u društvu i njihovog uticaja na razvoj društva. Za 2014. fokus je na mentalnim problemima.
Projekat "Otpakivanje" sprovode Beogradski centar za ljudska prava, Komitet pravnika za ljudska prava Jukom, Centar za pozorišna istraživanja ApsArt i Medijski centar Beta uz finansijsku podršku Delegacije EU u Srbiji i stručnu pomoć Ministarstva omladine i sporta. Projekat bi trebalo da omogući povezivanje mladih iz 12 opština u Srbiji, ali i da podigne sposobnost kancelarija za mlade da obogate svoje aktivnosti, uključe što veći broj mladih i pruže im priliku da sami pokreću programe.
U prvoj fazi projekta održane su radionice u kancelarijama za mlade na kojima su učesnici izdvajali sadržaj takozvanih kulturnih paketa, odnosno ono što po njihovom mišljenju čini identitet zajednice u kojoj žive. Nakon toga, tokom leta 2014. u toku je izrada kulturnih paketa, odnosno kreativnog izraza tog identiteta. Uslediće razmena manjeg broja mladih iz Kancelarija, a pred kraj projekta sadržaj kulturnih paketa će biti pretočen u predstavu koja će se igrati u šest gradova u Srbiji. Projekat traje do februara 2015, a u njemu učestvuju kancelarije za mlade iz Trgovišta, Bujanovca, Vranja, Bosilegrada, Savskog venca, Obrenovca, Priboja, Prijepolja, Bačkog Petrovca, Temerina, Požege i Raške.
Na rasprostranjenost mentalnih problema utiču i pol i materijalni status. Kako se navodi u izveštaju UN, u raznim kulturama osobe ženskog pola su podložnije promenama raspoloženja i anksioznim poremećajima, dok je kod muškaraca rasprostranjenija zlouptroeba psihoaktivnih supstanci, problemi u ponašanju i agresivnost.
Navodi se i da se u siromašnim gradskim sredinama koje nisu na Zapadu kod mladih češće beleži depresija i agresivno ponašanje zbog manjka životnih prilika usled nezaposlenosti i siromaštva, bez obzira na to da li je nedostatak prilika stvaran ili je reč o utisku. Sa druge strane, u srednjoj klasi u SAD-u mladi sve češće imaju depresiju, poremećaje huiperaktivnosti i zavisnost od droga, a razlozi za to nisu u potpunosti utvrđeni.
Kao grupe u posebno teškom položaju navode se mladi prekršioci zakona i beskućnici.
Navodi se da čak 70% mladih u kaznenim sistemima imaju najmanje jedan problem mentalnog zdravlja, dok oko 55% njih ima dva ili više. Neke studije, kako se ističe, ukazuju da su žene u tim sistemima izloženije problemima.
Mladi beskućnici su takođe zbog teških okolnosti izloženiji prolemima, pogotovo sa identitetom, samopoštovanjem i teškoćama u integrisanju u društvo.
Dan mladih obeležen i u Srbiji
U Srbiji je povodom Međunarodnog dana mladih organizovana konferencija u Nišu, na kojoj je ministar omladine i sporta Vanja Udovičić rekao da će zapošljavanje mladih biti u fokusu aktivnosti tog ministarstva.
Udovičić je rekao da će ministarstvo raditi na unapređivanju sistemske brige o mladima, s težištem na stvaranju uslova za zapošljavanje mladih, obezbeđivanju više usluga i mogućnosti za mlade na lokalu i uključivanje mladih u donošenje odluka.
On je prisustvovao i svečanom uručivanju ugovora po konkursu o finansiranju i sufinansiranju 20 omladinskih projekata koje će finansirati Grad Niš.
Kancelarije za mlade širom Srbije ovaj dan su obeležile raznovrsnim aktivnostima.
Tako je u Vranju otvoren takozvani eko džep, odnosno ekološki uređen prostor sa kontejnerom reciklažu koji su uredili volonteri, u Obrenovcu je organizovan Lavirint solidarnosti kojim se promoviše duh solidarnosti i nesebičnosti, sa posebnim osvrtom na obnovu tog grada nakon majskih poplava, a u Požegi je otvoren studentski filmski kamp Interakcija, koji se održava svake godine.
Grafiti u Prijepolju
Pomenute Kancelarije za mlade, sa još devet drugih učestvuju u projektu "Otpakivanje", čiji cilj je povezivanje i prevazilaženje razlika među mladima.
Kancelarija za mlade iz Prijepolja u okviru projekta je organizovala ispisivanje grafita koji promovišu multikulturalnost.
"Grafiti nose poruke pozitivnog u multietničkoj raznolikosti i prikazuju kulturu Prijepolja", rekao je za agenciju Beta koordinator projekta u Prijepolju Dino Hurić, dodavši da su grafiti rađeni na platnu i da su učestvovali amaterski umetnici i predstavnici lokalne zajednice.
Kancelarija je tu aktivnost organizovala u okviru projekta "Otpakivanje" Beogradskog centra za ljudska prava, u kojem učestvuje s vršnjacima iz 11 gradova i opština u Srbiji.
Tim "Otpakivanje" u Prijepolju čini dvadesetak mladih ljudi koji rade na kreiranju četiri kulturna paketa kroz koje se iskazuje identitet zajednice, naveo je Hurić.
Ideja projekta je da se u 12 različitih sredina u Srbiji pripremaju kulturni paketi koji će se kasnije razmenjivati i na taj način doprineti novim vezama među mladim ljudima iz različitih sredina.
"Prijepolje je uistinu multietnička sredina i mladi ovde žive te pozitivne strane različitosti. Grafiti su inače bliski mladim generacijama, tako da je naš današnji kulturni paket veoma dobro prihvaćen od strane njihovih realizatora i posebno građana čiju smo pažnju privukli na centralnom gradskom trgu", rekao je Hurić.
Tim "Otpakivanja" je ovim projektom doprineo raznolikosti sadržaja obeležavanja 12. avgusta Dana mladih koji su organizovali Kancelarija za mlade, udruženje građana Nova vizija i lokalna organizacija izviđača. Posle današnjih grafita tokom večeri je planiran koncert lokalnih amaterskih bendova.
Izvor: Beta i S.V.
Ilustracija: Beogradski centar za ljudska prava
Povezani sadržaj
|
|
|