Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Bivši osuđenici – problem socijlnog uključivanja    

Objavljeno : 14.11.2014. | Ažurirano : 17.11.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

Srbija ima znatno veći broj zatvorenika u ukupnoj populaciji u odnosu na razvijene evropske zemlje, a najveći broj osuđenika kaznu izvršava u zatvorenom tretmanu. Svrha služenja kazne jeste uspešna reintegracija osuđenika u društvo, a najidealnija situacija je da se od prvog dana služenja kazne korektivna funkcija kaznenog sistema posmatra kao priprema za slobodu. Slobodu, međutim, osuđenici dočekuju bez adekvatne pripreme za uključivanje u društvo koje podrazumeva da su osposobljeni ili bar prirpemljeni za život u društvenoj zajednici. Često, boravak u zatvoru postaje podsticajan poligon koji ih osposobljava za nova krivična dela, ili za širenje članstva kriminalnih grupa. Srbija je u maju dobila neophodan zakonski okvir koji treba da omogući bolje uključivanje nekadašnjih osuđenika u društvo, a sada joj predstoji da zaista razvije adekvatan sistem podrške.

 

Autorka: Nevena Nikolić, istraživačica Beogradskog centra za ljudska prava

 

U Srbiji na 100.000 stanovnika dolazi približno 142 zatvorenika, dok je u evropskim zemljama sa najmanjim procentom stanovništva koji boravi u zatvorima taj udeo dvostruko manji. U Holandiji na 100.000 stanovnika dolazi 75 zatvorenika, a u Nemačkoj 81. Takođe, u diskusiji o stanju o kaznenom sistemu Srbije kao tema se često izdvaja prenaseljenost zatvora sa svim posledicima koje ima po osuđeničku populaciju, od boravka u lošim materijalnim uslovima do neadekvatnog broja zaposlenih u službama za tretman koje bi trebalo da svojim radom sa osuđenicima i osuđenicama doprinesu uspešnoj resocijalizaciji.

 

Značajan podatak predstavlja i statistika o recidivizmu. Iako nikada nije rađeno sveobuhvatno istraživanje, u stručnim rasprava najčešće se čuje da je između 60 i 70% povratnika u zatvorima u Srbiji. Rizik za povratništvo se uvećava ukoliko je biviši osuđenik pripadnik neke osetljive grupe, ili ako je pogođen društvenim faktorima kao što su siromaštvo, beskućništvo ili nezaposlenost. U rešavanju ličnih izazova, problema i potreba koji ih čekaju "napolju" najčešće ne nailaze na podšku bilo institucija, bilo užeg ili šireg okruženja, što jeste problem pošto većina biviših osuđenika nema kapaciteta da odgovori na njih. Do sada jedina pomoć bivšim osuđenicima bila je jednokratna novčana pomoć od strane centara za socijalni rad.  Takođe, najširi problem su predrasude i strahovi koji dovode do socijalne isključenosti i izostavljanja podrške šire zajednice, zatim dolazi porodica, radno okruženje, ostvarivanje prava pred institucijama.

 

Boravak u zatvoru obično neminovno dovodi do gubitka posla, ako ga je osuđeni imao, i narušavanja porodičnog života, što nikako ne doprinosi rehabilitaciji i resocijalizaciji. Istraživanje koje je sproveo Centar za prevenciju kriminala i postpenalnu pomoć Neostart, kako bi se stekao uvid u potrebe osuđenika nakon izlaska iz zatvora, pokazalo je da većina ispitanika, 81%, namerava da po izlasku iz zatvora aktivno traži posao. Oni su ocenili da bi prepreka u traženju posla moglo biti to što će po izlasku iz zatvora biti bivši osuđenici. Prema tom istraživanju, državne institicije sa kojima su ispitanici povratnici imali negativna iskustva po izlasku iz zatvora, jesu policija, Centar za socijalni rad i Nacionalna služba za zapošljavanje.

 

Proces resocijalizacije osuđenika ne sprovodi se samo u ustanovima u kojoj se kazna služi već je vrlo bitno kakva vrsta podrške i programa je na raspolaganju osuđenicima nakon njihovog izlaska na slobodu u takozvanom postpenalnom (prihvatnom) period. Postpenalni tretman, predstavlja završnu fazu resocijalizacije i to je skup mera i postupaka koji se primenjuju prema osuđeniku nakon što svoju kaznu "odsluži". Ovaj period je bitna završna karika u procesu reintegracije jer bi trebala da prevenira povratak najpre u kriminalnu strukturu, a zatim i u zatvor i time smanji rizike od povratništva.

 

Da li su uzroci visokog recidizma mogu isključivo vezati za do skora nepostojanje probacione službe ili su uzroci moraju tražiti i u uspešnosti tretmana tokom služenja kazne zatvora, pokazaće se u godinama primene novih zakonskih propisa, donetih u maju.

 

Na reintegraciju i resocijalizaciju koji su sastavni deo svakog sistema krivičnog pravosuđa u Evropi, gleda se kao na postupke koji će prevenirati ponovno vršenje krivičnog dela - na ovaj način rizici od kriminaliteta se smanjuju, čime se osigurava sigurnije društvo. U zemljama Evropske unije poput Nemačke ili Holandije urađeno je puno na programima reintegracije zatvorenika. Evropska unija prepoznala je važnost reintegracije biviših osuđenika i u skladu sa tim osnovala u okviru zemalja članica program koji se pored svega bavi i zapošljavajem biviših zatvorenika, poštujući Evropsku strategiju zapošljavanja.

 

Obaveze i praksa

 

Reintegracija i resocijalizacija lica osuđenih na kaznu zatvora kao deo politike države usmerene na smanjenje kriminaliteta reguliše se različitim međunarodnim instrumentima. Na nivou Ujedinjenih nacija to su Osnovni principi za tretman zatvorenika (1990) i član 10 koji govori da otpuštanje osuđenih lica iz zatvora treba da se odvija u skladu sa unapred određenim planom, kao i da treba da postoje programi resocijalizacije i reintegracije biviših osuđenih lica u društvo.

 

U kontekstu evropskih standarda, Savet Evrope je u svojim preporuka više puta istakao da otpuštanje osuđenika treba da se odvija u skladu sa unapred određenim planom, i da je potrebno da postojanje programa resocijalizacije i reintegracije bivših osuđenih lica u društvo.  Prema preporukama Saveta Evrope za socijalnu reintegraciju osuđenih lica odgovorno je više službi, od kojih je jedna Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, Probaciona služba, ali i druge službe koje pružaju pomoć osobama u nepovoljnijem položaju. Uloga Probacione službe u procesu socijalne reintegracije načelno je predviđeno u Preporuci o probacionoj službi Saveta Evrope iz 2010. godine koja sadrži tzv. Probaciona pravila.

 

U zemljama Evropske unije preko državnih službi ili u saradnji sa organizacijama civilnog društva država preuzima aktivniju ulogu pomoći bivišim osuđenicima. Poštujući standarde međunarodnih i regionalnih organizacija razvijeni su programi, koji u slučaju Srbije koja po ovom pitanju nema nikakvu praksu, mogu postati primeri koje je moguće slediti, pošto je konačno dobila neophodan okvir usvajanjem Zakona o izvršenju vanzavodskih sankcija i mera, takozvani Zakon o probaciji. Dodatno, pitanje socijalne integracije nakon odsluženja kazne nastojalo se identifikovati - utvrđeni su ciljevi i rizici i prioriteti, i kroz strateška dokumenta kao što su Strategija razvoja sistema izvršenja krivičnih sankcija u Srbiji u periodu od 2013. do 2020. godine i Nact strategije za socijalnu reintegraciju i prihvat osuđenih lica za period od 2012 do 2015. godine.

 

U Srbiji su stvoreni preduslovi za organizovanje sistema socijalne reintegracije i prihvata osuđenih lica. Oni se ostvaruju kroz razvoj aktivnosti posebnih poverenika zaduženih za izvršenje alternativnih sankcija u okviru posebne organizacione jedinice Uprave za izvršenje krivičnih sankcija. Do sada je otvoreno 17 kancelarija za alternativne sankcije, a u planu je da se do kraja godine otvori ukupno 25. Poslove probacione službe obavlja poverenik nadležan prema mestu prebivališta osuđenog. Kao osnovna pretpostavka za uspešno funkcionisanje sistema socijalne reintegracije i postpenalnog prihvata istaknuto je usklađeno i povezano delovanje svih subjekata koji se u okviru svojih nadležnosti angažuju u toj oblasti, a u okviru toga saradnja poverenika sa službama u ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija i centrima za socijalni rad i sa svim drugim subjektima koji bi naknadno bili uključeni u sistem socijalne reintegracije i postpenalnog prihvata.

 

Poverenik prilikom izrade programa za otpust sarađuje sa službom tretmana u zavodu, a po potrebi uspostavlja i neposredan kontakt sa osuđenim. Ako služba tretmana proceni da postoji potreba za pružanjem pomoći osuđenom nakon izvršene kazne zatvora, ili ukoliko osuđeni sam zatraži pomoć, povrenik treba da otpočne sa izradom programa prihvata najkasnije u roku od mesec dana pre otpusta. Program mogu sačinjavati različite aktivnosti, kao što su pružanje pomoći prilikom pronalaženja smeštaja i ishrane, pružanje pomoći u ostvarivanju prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, davanje saveta prilikom izbora prebivališta ili boravišta i u cilju usklađivanja porodičnih odnosa, pružanje podrške i pomoći prilikom pronalaženja zaposlenja odnosno dovršavanja školovanja ili stručnog osposobljavanja, uspostavljanje saradnje sa nadležnim centrom za socijalni rad u cilju davanja novčane podrške za podmirenje najnužnijih potreba, ali i pružanje drugih oblika pomoći i podrške.

 

Šta predstoji

 

Pitanje postpenalnog prihvata je široko polje razvoja koje Srbiji predstoji u narednom periodu – najveći izazovi biće donošenje podzakonskih akata koji proizlaze iz Zakona o probaciji, budući da takav zakon Srbija do sada nije imala, pitanje uspešne koordinacije raznih službi i zainteresovanih aktera, pre svega definisanje da li je moguće pojedine aktivnosti prepustiti organizacijama civilnog društva i volonterima, kao i jačanje kapaciteta samih povernika kako bi se omogućio razvoj tog sistema u kontekstu uspešne socijalne reintegracije i prihvata biviših osuđenika.

 

Ostaje da se vidi da li su Ministarstvo pravde i Uprava za izvršenje krivičnih sankcija do sada potpisali sporazume o saradnji ili postigla bilo kakav oblik dogovora sa institucijama koje bi trebalo da omoguće sprovođenje programa pomoći licu po izdržanoj kazni zatvora, kao što su zadravstvene ustanove, preduzeća na nivou lokalnih samouprava ili na nivou države, centrima za socijalni rad, obrazovnim institucijama. To će to biti signal da su zakon i drugi strateški dokumenti počeli da “žive” a ciljevi da se ispunjavaju.

 

Različiti programi podrške u EU, težište na zapošljavanju

 

Kako se navodi u publikaciji Beogradskog centra za ljudska prava holandski zatvori nesumnjivo spadaju među najhumanije na svetu i poznati su po dobrom postupanju prema zatvorenicima. Rehabilitacija i resocijalizacija izvršilaca krivičnih dela postavljeni su kao osnovni ciljevi izvršenja krivičnih sankcija. Teži se tome da se zatvorenicima ne nameću nepotreba ograničenja i da se program postupanja prema svakom zatvoreniku prilagodi njegovim potrebama. Slično kao kod sankcija koje se izvršavaju u zajednici, nastoji se da zatvorenici budu angažovani, bilo radno ili kroz programe obuke i obrazovanja ili tako što će učestvovati u aktivnostima koje treba da im pomognu da prevaziđu probleme koji su doprineli da izvrše krivično delo. Ukratko, nastoji se da se zatvorenici osposobe za rad i pripreme za život u zajednici, i to tako što će postati samostalni i korisni članovi društvene zajednice.

 

Programi podrške zatvorenicima su raznoliki i prilagođeni potrebama zatvorske populacije, a u njima ne učestvuju samo državni organi već i širok spektar organizacija civilnog društva. Poslednjih godina u holandskim zatvorima se povećao broj žena, pa su osmišljeni programi koji treba da omoguće da kvalitet njihovog porodičnog života bude što je manje moguće narušen i da njihova resocijalizacija, po isteku kazne, bude što uspešnija. Jedan od ovih programa je nazvan "Balancing the Future" i glavni cilj mu je zapošljavanje, koje se smatra najvažnijim faktorom u rehabilitaciji bivših osuđenica i jednim od najtežih koraka koje one moraju preduzeti kada izađu iz zatvora. U okviru ovog programa jedna agencija pruža podršku bivšim zatvorenicama u pronalaženju posla, jedna nevladina organizacija im pomaže da nađu stan, a treći partner je organizacija koja pruža pomoć u vezi sa svim aspektima porodičnog života. Prvi rezultati ovog programa su pozitivni, pošto se pokazalo da je samo 7% žena koje su prošle kroz ovaj program ponovo izvršilo krivično delo. Iako je navedeni primer više u vezi sa tretmanom u samom zavodu on prikazuje o kakvoj vrsti ulaganja je reč, a koja je bitna za postpenalni period.

 

U Nemačkoj je od 2009. godine aktivan program Program integracije prestupnika u tržište rada, a finansiran je iz Evropskog socijalnog fonda. Smisao ovog projekta jeste da se povećaju šanse za integraciju u tržište rada ne samo prestupnika koji su već bili osuđeni, već i onih osoba kod kojih postoji rizik od kriminalnog ponašanja.

 

U Austriji je na polju postpenalnog prihvata pristuna organizacija Neustart, neprofitna organizacija koja se povezuje sa centrima za socijalni rad, organima loklane samouprave i tržištem rada kako bi obezbedila privremeni i nužni smeštaj, pomoć u obrazovanju i drugo.

 

Nacionalna probaciona služba Mađarske organizuje porodične grupne konferencije u cilju što boljeg povezivanja osuđenika sa porodicom, te je fokus na porodici kao osloncu u postpenalnom periodu.

 

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA