Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Niže carine za robu iz EU, povećanje PDV-a odloženo
|
|
|
Objavljeno : 04.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je u 2011. ušla sa nižim carinama za robu iz EU, višim akcizama i bez poreza na razgovore mobilnim telefonom. Do planiranog povećanja poreza na dodatu vrednost na južno voće nije došlo zbog neusklađenosti izmena zakona o PDV-u sa budžetom za 2011. Taj zakon je vraćen poslanicima na razmatranje.
Carine na uvoz polovnih automobila, belu tehniku, televizore, monitore za kompjutere i odeću od 1. januara je snižena za između 6 i 22 procentnih poena za robu poreklom iz EU u skladu sa prelaznim trgovinskim sporazumom Srbije i EU.
U trećoj godini primene propisane liberalizacije trgovine između Srbije i EU "za polovna putnička vozila, koja se sada carine po redovnoj stopi od 12,5%, za robu evropskog preferencijalnog porekla stopa carine biće pet, odnosno sedam odsto, u zavisnosti od vrste vozila", kazao je zamenik direktora Uprave carine Borislav Injac.
"Za belu tehniku, frižidere, zamrzivače, mašine za sudove, opšta stopa carine je 10%, a za robu evropskog preferencijalnog porekla primenjivaće se stopa od 4%", kazao je on i dodao da će za televizore i monitore za kompjutere carina biti snižena sa opšte stope od 15% na 8,3%. Injac je rekao da će za odevne predmete evropskog preferencijalnog porekla carina sa opšte stope od 22% biti ukinuta.
"Carinske stope se stalno snižavaju po dinamici koja je predviđena sporazumom, da bi krajem pete godine primene carinska stopa za industrijske proizvode bila nula", naveo je Injac. Peferencijalno poreklo podrazumeva da je proizvod u potpunosti dobijen u zemlji porekla ili da je u njoj prošao dovoljnu obradu ili preradu, a uvoznik mora da dokaže da ta roba ima evropsko preferencijalno poreklo.
"U 2011. počeće i privremena primena sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kazahstanom, a očekuje se i dalje skraćenje liste proizvoda izuzetih iz režima slobodne trgovine po sporazumu o slobodnoj trgovini sa Rusijom i Belorusijom", rekao je Injac.
On je dodao i da u okviru CEFTA sporazuma već postoji puna liberalizacija trgovine, a tokom 2011. godine očekuje se dalja liberalizacija trgovine poljoprivrednih proizvoda s Hrvatskom, Albanijom i Moldavijom.
Akcize povećane, povećanje PDV-a odloženo
Od ove godine građani Srbije više ne plaćaju porez od 10% na mobilnu telefoniju koji je Vlada Srbije, nezavisno od postojećeg PDV-a, uvela u junu 2009. godine u okviru antikriznih mera za smanjenje budžetskog deficita.
Ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić ranije je ocenila da će ukidanje tog poreza značiti boljitak za operatere, sektor telekomunikacija i građane. "Građani će plaćati jeftinije usluge, a operateri će moći više da investiraju i uvedu nove usluge i tako podižu kvalitet mobilne telefonije", navela je Matićeva. Na srpskom tržištu posluju tri operatera mobilne telefonije - Telekom Srbija, Vip mobajl (mobile) i Telenor, koji imaju više od 10 miliona korisnika.
Najavljeno povećanje poreza na dodatu vrednost odloženo je jer je predsednik Srbije Boris Tadić vratio parlamentu izmene zakona o PDV-u zbog neusklađenosti tog zakona sa budžetom za 2011. Kako je saopštio kabinet predsednika, Zakonom o budžetu za 2011. predviđeno je oporezivanje hotelskih usluga po sniženoj stopi od 8%, dok je u izmenama zakona o PDV-u predviđeno povećanje tog poreza na opštu stopu od 18%. Izmenama zakona predviđeno je i povećanje poreske stope na južno voće na 18% sa sadašnjih 8%.
Od. 1 januara povećane su i akcize na cigarete i naftne derivate.
Specifična akciza na cigarete u Srbiji povećana je sa 17,2 na 26 dinara po paklici. Akcize na motorne benzine povećana je na 45 dinara po litru, dok akciza na evro bezolovni motorni benzin (BMB) 98 i evro premijum BMB 95 iznosi 49,5 dinara po litru. Akciza na dizel goriva je 35 dinara po litru, na evro dizel 37 dinara po litru, a na tečni naftni gas 17,95 dinara po kilogramu, objavljeno je u Službenom glasniku. Kako se navodi, akciza na ostale derivate nafte iznosi 53,34 dinara po kilogramu.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|