Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Masovne migracije sa Kosova zbog siromaštva    

Objavljeno : 16.02.2015. | Ažurirano : 18.02.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Migracije stanovništva na Zapadnom Balkanu ka EU, uključujući kosovskih Albanica, motivisane potragom za boljim životom, nisu novina u regionu. Migracije sa Kosova iznenadile su, međutim, po masovnosti početkom februara, kada su mediji počeli da izveštavaju da veliki broj kosovskih Albanaca preko teritorije Srbije pokušava da uđe u Mađarsku kako bi se zatim uputili u Nemačku ili Austriju. Ovi pokušaji se uglavnom objašnjavaju ekonomskim razlozima. Na Kosovu je oko 30% stanovnika siromašno, dok je stopa nezaposlenosti među mladima starosti od 15 do 24 godina 55,9% i upravo je najviše migranata u toj starosnoj grupi.

 

Preciznih podataka o tome koliko je Albanaca napustilo Kosovo za sada nema. Iznošeni su različiti podaci, a početom februara se procenjivalo da je svakog dana nekoliko stotina građana napuštalo Kosovo. Prema podacima kosovskih bezbednosnih vlasti, u protekla dva meseca je sa Kosova otišlo više od 50.000 građana, dok neki mediji navode da je od avgusta prošle godine Kosovo napustilo oko 100.000 osoba.

 

Takve podatke medija odbacuju zviničnici Vlade Kosova koji ističu da je i već sam broj kojim vlasti raspolažu zabrinjavajući i da predstavlja težak teret za vlasti u Prištini.

 

To je bio povod da Skupština Kosova donese posebnu rezoluciju o zaustavljanju ilegalnih migracija i da se od Vlade Kosova zatraži da za tu namenu za početak izdvoji 40 do 50 miliona evra koji bi se koristili za stvaranje novih radnih mesta i rešavanje socijalnih problema.

 

Istovremeno, predsednica Kosova Atifete Jahjaga je počela da obilazi opštine iz  kojih je najveći  broj ilegalnih migranata i neposredno o tome razgovarala sa građanima sa kojima se susretala na ulicama i restoranima.

 

Kao jednu od mera da olakša život građanima, Vlada Kosova je 5. februara odlučila da formira komisiju koja će razmotriti mogućost da se otpišu svi njihovi dugovi prema institucijama i javnim predzećima nastali od 1999. do kraja 2008. godine. Najavljena je i mogućnost da se otpišu kamate na dugove građana i kompanija nastale posle 2008.

 

Pred vlastima težak zadatak

 

Premijer Kosova Isa Mustafa je rekao da je migracija težak teret za vlasti i najavio preduzimanje mnogih mera koje će preduprediti migraciju ali istovremeno stvoriti bolje uslove za život građana Kosova.

 

Mustafa je rekao 12. februara za agenciju Beta da se "preduzimaju mere sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Kosova da se onemogući odlazak građana sa Kosova", kao i da se radi na informisanju građana o tome da ne mogu dobiti azil u EU iz ekonomskih razloga.

 

Vlada Kosova priprema i program za privredni razvoj kako bi se građanima obezbedio ostanak na Kosovu i za sada raspolaže sa oko 50 miliona evra pre svega za razvoj poljoprivrede, rekao je Mustafa i dodao da će, ako je neophodno, biti obezbeđeno još sredstava.

 

Kosovo je, prema njegovim rečima, spremno da primi nazad građane koji su pokušali da dođu do EU. "Mi smo u stanju da prihvatimo povratak tih ljudi koji su već otišli. Nije lako jer je reč o dosta velikom broju građana Kosova koji su otišli", rekao je Mustafa.

 

Kosovo najsiromašnije u regionu

 

Prema  analizi koju je uradila Radio televizija Kosova, lična primanja zaposlenih u javnom sektoru Kosova su u proseku za 100 evra veća u odnosu na zaposlene u tim sektorima u zemljama u regionu – Srbiji, Crnog Gori, Makedoniji i Albaniji.

 

Međutim i pored toga Kosovo je i dalje najsiromašnija zemlja regiona u kojoj je oko 30% građana siromašno, od toga 10% ekstremno siromašno, što znači da žive sa manje od 1 dolar dnevno.

 

Stopa nezaposlenosti iznosi, prema zvaničnim podacima, oko 30% a prema nezvaničnim oko 40%, dok je stopa nezaposlenosti među mladima od 15 do 24 godina 55.9% i upravo je najviše migranata u  ovoj starosnoj grupi.

 

Kosovo je tokom prošle godine imalo realni rast BDP-a od nešto više od 3%, dok je BDP po stanovniku 2013.  godine bio 2.935 evra, što je gotovo upola manje nego u najsiromašnijoj članici EU, Bugarskoj u kojoj je, prema podacima Eurostata, iznosio 5.600 evra, i skoro 9 puta manje od proseka u EU od 26.600 evra po stanovniku u 2013.

 

Tranzit preko Srbije

 

Ilegalni imigranti s Kosova masovno su najviše preko Srbije dolazili na mađarsku granicu – što je i najkraći direktan put do te zemlje, i uglavnom ilegalno ulazili u Mađarsku pa je gradonačelnik pograničnog mesta Asothalom čak zatražio da se na granici postavi zid koji bi sprečio dolazak imigranata.

Background

Prema podacima agencije EU za kontrolu evropskih granica Fronteks (Frontex), na "zapadnobalkanskoj ruti" u pokušaju ilegalnog ulaska u Mađarsku iz Srbije u decembru 2014. je otkriveno rekordnih 12.000 pokušaja ilegalnog prelaska granice, a udeo građana Kosova je u tome bio 40%. Taj trend, kako navodi Fronteks, objašnjava se glasinama među kosovskim stanovništvom da će odluka Francuske da Kosovo ukloni sa liste sigurnih zemalja olakšati dobijanje azila u toj zemlji.

 

Kosovo ima oko dva miliona stanovnika, pretežno albanske nacionalnosti.

 

Evropska unija je u oktobru 2013. pokrenula pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom koji će omoguciti prvi ugovorni odnos između njih. Sporazum je parafiran u julu 2014, treba da ga usvoji Savet EU nakon cega ce biti potpisan.

 

Brisel je u maju 2012. pokrenuo strukturni dijalog o vladavini prava sa Prištinom, pošto je nekoliko meseci ranije, u januaura, zvanično počeo dijalog o liberalizaciji viznog režima za građane Kosova.

 

Evropska unija na Kosovu ima pravosudnu i policijsku misiju (Euleks).

 

Kosovo jedino nema na Zapadnom Balkanu bezvizni režim sa EU, iako su razgovori o tome između Evropske komisije i kosovskih vlasti pokrenuti u januaru 2012.

 

U međuvremenu, povećao se i broj zahteva građana Kosova za izdavanje srpskih pasoša s obzirom da Srbija smatra Kosovo svojom autonomnom pokrajinom i uživa bezvizni režim sa EU. Srpski ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je početkom februara rekao da je primljeno više od 60.000 takvih zahteva, ali nije precizirao u kom periodu.

 

Proširenjem sporazuma o slobodi kretanja Beograda i Prištine, u septembru 2014, takođe je olakšano kretanje kosovskih građana kroz Srbiju, što je prema oceni srpskih zvaničnika doprinelo većem odlasku građana Kosova u EU.

 

Pojedini predstavnici Vlade Srbije su ocenili i da je takvih migracija kosovskih Albanaca i ranije bilo a da je to pitanje ispolitizovano i dobilo medijski značaj pred nastavak dijaloga Beograda i Prištine 9. februara u Briselu.

 

Taj sastanak u Briselu je, međutim, bio prilika da o pitanju migracija i saradnji na njihovom suzbijanju razgovaraju premijeri Srbije i Kosova Aleksandar Vučić i Isa Mustafa, što je Mustafa potvrdio u izjavama prištinskim medijima.

 

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić ocenio je 11. februara u Budimpešti da bi EU trebalo mnogo ozbiljnije da se pozabavi pitanjem migranata sa Kosova, jer, kako je ocenio, ni Srbija ni Mađarska nisu ciljevi tih migracija.

 

Saradnja sa zemljama EU

 

Zbog porasta broja građana Kosova koji preko Srbije pokušavaju da dođu do EU, o sprečavanju masovnih migracija su 9. februara razgovarali u Beogradu visoki zvaničnici policija Mađarske, Srbije, Austrije i Nemačke.

 

Direktori policija tih zemalja su se dogovorili da pojačaju saradnju i kontrolu granica. To bi uključivalo povećanje broja pripadnika granične policije duž granice Srbije i Mađarske, uključivanje Žandarmerije i policije opšte nadležnosti u kontrolu i veće angažovanje kriminalističkih policija u otkrivanju krijumčara.

 

Predviđena je i pomoć stručnjaka iz Nemačke u prepoznavanju falsivikovanih dokumenata i upotreba termovizijske kamere duž granicne linije Srbije i Mađarske.

 

Osim ekonomskih razloga, pojedini analitičari u regionu navode i da je do masovnijih migracija došlo zbog delovanja kriminalnih grupa koje ogranizuju prebacivanje preko granice i dobro zarađuju na tome.

 

EU pozvala Kosovo da preduzme mere

 

Evropska komisija je pozvala vlasti u Prištini da nadzorom granica i hitnim merama spreče nagle masovne, ilegalne odlaske građana u Evropsku uniju, saopštili su 11. februara predstavnici za štampu Evropske komisije.

 

Oni su rekli su da je od decembra broj ilegalnih imigranata s Kosova koji neosnovano traže azil u EU porastao za 40%, što je više i od dosad najbrojnijih imigranata iz Sirije i Avganistana koji ilegalno dolaze ili prelaze spoljne granice Unije.

 

Portparolka Komisije Nataša Berto rekla je da vlasti u Prištini moraju pooštriti nadzor na granicama, pojačati kampanju informisanja o pravima lica koja putuju u EU, kao i da ojačaju saradnju sa zemljama kroz koje ilegalni imigranti prolaze i zemljama Unije u koje nastoje ili uspevaju da dođu.

 

"Mi o tome razgovaramo s kosovskim vlastima, a to je i predmet razmatranja u sklopu dijaloga o viznoj liberalizaciji (EU-Kosovo)", dodala je predstavnica za štampu Berto.

 

Izvor: Beta

Foto: Beta/AP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA