Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Završen skrining u pregovorima Srbija-EU
|
|
|
Objavljeno : 25.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je završila prvu fazu u pregovorima o članstvu Srbije u EU - skrining ili analizu ukslađenosti zakonodavstva sa evropskom pravnom tekovinom u oblastima svrstanim u 35 poglavlja. Taj proces je trajao godinu i po dana i sledeći korak bi trebalo da bude otvaranje prvih poglavlja u pregovorima, što Srbija očekuje do kraja godine. To će zavisiti od ispunjavanja tehničkih uslova, odnosno izrade kvalitetnih akcionih planova nužnih za otvaranje pojedinih poglavlja, ali i političkih uslova poput primene dogovora koji su do sada sklopljeni sa Prištinom, u poglavlju 35. Takođe, u EU još ne postoji konsenzus o tome da li će se to poglavlje otvarati prvo ili paralelno s drugim poglavljima.
Skrining u pregovorima Srbije i EU je počeo u septembru 2013. analizom usklađenosti u poglavlju 23 - pravosuđe i osnovna prava, i 24 - pravda, sloboda i bezbednost, a završen je 24. marta 2015. skriningom u poglavlja 33 o budžetskim i finansijskim pitanjima.
Šefica srpskog pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević je 24. marta izjavila po završetku skrininga da Srbija priprema izmenu nacionalnog plana usklađivanja sa pravnim tekovinama Evropske unije. "To je naš naredni posao što se tehnike tiče", rekla je Mišcevićeva novinarima u Briselu.
Miščević je podsetila da je upravo završeni proces skrininga - koji je počeo pre godinu i po dana - "prvi element pregovaračkog procesa bez koga pregovori dalje ne bi mogli dalje da se odvijaju uopšte."
"Mi smo sada mnogo bolje razumeli gde se nalazimo, i šta su nam dalji koraci u procesu usklađivanja sa evropskim standardima", rekla je ona i dodala da je srpski tim tokom skringa uočio "neke od stvari koje su nam falile da bolje razumemo elemente pravnih tekovina".
Analiza tokom skrininga pruža osnovu za izradu pregovaračkih pozicija zemlje kandidata, dok je za Evropsku komisiju pokazatelj spremnosti države kandidata za otvaranje pojedinih pregovaračkih poglavlja.
Pripreme za otvaranje poglavlja
Background Pregovori o pristupanju Srbije EU zvanično su počeli 21. januara 2014. u Briselu održavanjem međuvladine konferencije. Prethodno su 28. juna 2013. lideri EU odlučili da se pokrenu pregovori o članstvu u EU sa Srbijom i da se prva međuvladina konferencija održi najkasnije u januaru 2014. godine.
Srbiji je omogućeno da pre zvaničnog otvaranja pregovora počne je skrining ili analitički pregled usklađenosti sa evropskom pravnom tekovinom u različitim oblastima.
U okviru novog pristupa EU proširenju težište je na vladavini prava, ekonomskom upravljanju i rastu i jačanju demokratskih institucija i javne uprave.
Miščević je rekla da sada slede pripreme za otvaranje 34 pregovaračka poglavlja, a "izveštaji o jednom broju poglavlja kao što su sloboda kretanja, roba, sloboda pružanja usluga, poljoprivreda i ruralni razvoj, javne nabavke, industrijska politika, prosveta, obrazovanje i kultura, našli su se već u komitetu za Zapadni Balkan, kako bi se dobila ocena kakva je trenutno situacija u Srbiji".
Po završetku skrininga za neko poglavlje Evropska komisija izrađuje izveštaj o tome. Ako se oceni da zemlja kandidat nije spremna da otvori određeno pregovaračko poglavlje, postavljaju se merila za to.
Reč je uglavnom o preporukama za usvajanje strategija, zakona i podzakonskih akata i ispunjavanje ugovornih obaveza sa EU, a zemlja kandidat priprema akcione planove u kojima predstavlja način na koji će ispuniti te uslove.
Zatim se priprema pregovaračka pozicija koja uglavnom sadrži stav o tempu kojim će kandidat za članstvo usvajati evropske standarde i eventualnim prelaznim periodima, odnosno odlaganjima primene. Pre otvaranja poglavlja potrebno je da obe strane, i EU i kandidat za članstvo, usvoje taj dokument. Odluku o otvaranju i zatvaranju poglavlja donose jednoglasno članice EU.
"Mi smo u Beogradu paralelno počeli pripremu za izradu pregovaračkih pozicija i za akcione planove, gde postoji potreba, a radimo žestoko na akcionim planovima za poglavlja 23 i 24", u vezi sa pravosuđem i vladavinom prava, rekla je ona.
Miščević je, upitana za poglavlje 35 - koje obuhvata razgovore o implementaciji Briselskog sporazuma i normalizaciju odnosa Beograda i Prištine - izjavila da "ne postoji jasna slika i konsenzus" da li će se o njemu pregovarati prvo ili paralelno sa ostalim poglavljima, ali da se pregovarački tim "svakako priprema za njega".
"Apsolutno znamo da poglavlje 35 ne zamenjuje dijalog, da je instrument praćenja svega što je dogovoreno kroz Briselski sporazum, i da će takva vrsta instrumenta biti za sve što u budućnosti bude dogovoreno kroz proces dijaloga. Kako će to praćenje biti ostvareno ne znamo, mehanizam još nije definisan", rekla je ona.
Prema njenim rečima, o tome će se verovatno više govoriti 27. marta kad u Beograd dođe visoka predstavnica Evropske unije Federika Mogerini.
Upitana koja su poglavlja spremna za ostvaranje, Miščevićeva je rekla da se - osim na poglavljima 23 i 24 - radi na pregovaračkoj poziciji za poglavlje 5 o javnim nabavkama i sa poglavljem 20 u vezi sa industrijskom politikom.
"Čeka nas sledeće nedelje razgovor sa poglavljima 1 i 3, o slobodi kretanja roba i usluga", rekla je ona i ukazala da su ta poglavlja "velika, imaće merila za otvaranje, pa se ostvarivanje rada na njima mora brzo početi, kao i na poglavlju o poljoprivredi".
Miščević je napomenula da se od Srbije sada više očekuje implementacija a manje legislativna aktivnost "što je teži posao - da se implementacija dokaže".
Izvor: Beta, EurAktiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|