Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Beograd na vodi: Za i protiv
|
|
|
Objavljeno : 07.04.2015. |
|
|
|
|
|
|
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je tokom rasprave o posebnom zakonu o eksproprijaciji zemljišta za projekat Beograd na vodi rekao da nije očekivao veliko protivljenje projektu na koje nailazi, i to poredio sa velikim projektima iz prošlosti koji danas donose dobit a u momentu građenja su bili osporavani, poput Ajfelove kule u Parizu. Time i dalje javnost nije dobila odgovor na pitanje zašto se uređivanje savskog priobalja u Beogradu osmišljava iza zatvorenih vrata, kao i zašto bar eksproprijacija nije obavljena izmenom postojećih zakona, kako bi se isti princip primenjivao na sve adekvatne slučajeve u budućnosti. Udruženje građana Ne davimo Beograd se povodom skupštinske rasprave još jednom usprotivilo izgradnji luksuzne zone u interesu komercijalnih investitora.
"Nisam očekivao otpore modernizaciji, napretku nečemu najlepšem za šta nismo imali novac, a za šta postoji mogućnost i čvrsta vera. Najvažnije je da je obezbeđen novac", rekao je Vučić obrazlažući u Skupštini Srbije predlog posebnog zakona o eksproprijaciji zemljišta za projekat "Beograd na vodi".
On je uporedio otpore na koje nailazi "Beograd na vodi" sa otporom na koje su nailazili investitori prilikom izgradnje Ajfelovog tornja i kule od stakla u Londonu, koji danas donose milione evra prihoda gradovima u kojima su napravljene. Vučić je rekao da je bilo i otpora izgradnji Palate Albanija u Beogradu, uvođenju javnog osvetljenja, i podsetio da je bilo protesta i prilikom izgradnje mosta Gazela i usvajanja leks specijalisa za taj projekat.
"Realizacijom projekta 'Beograd na vodi' obnoviće se fasade zgrada u Savamali, spomenici kulture će dobiti izgled s početka 20. veka, a još lepši sjaj dobiće i hotel Bristol i zgrada Železničke stanice", rekao je Vučić.
On je dodao i da će zgradi pošte u Savskoj ulici biti vraćen izgled fasade, a da će železnička stanica Prokop biti završena u januaru 2016. godine.
Vučić je ocenio da će projekat Beograd na vodi doneti nova radna mesta, razvoj Savamale i podstaći ekonomski razvoj, pre svega angažovanjem građevinske industrije i podsticanjem razvoja usluga, kao i da ne postoji rizik za Srbiju u realizaciji ovog projekta.
Govoreći o imovinsko-pravnom statusu objekata na prostoru gde će biti "Beograd na vodi", Vučić je rekao da su svi zahtevi za legalizaciju odbačeni, i da je uklonjeno 179 od ukupno 246 objekata, a ljudi koji su tu stanovali su raseljeni. Dodao je da su troškovi raseljavanja bili 51 milion dinara za 90 porodica.
Aplauzi i protivljenje
Zakon je predstavljao 67 minuta i u više navrata je prekidan aplauzima poslanika.
Rekao je da će na 177 hektara biti izgrađeno više od milion kvadratnih metara stambenog prostora, 750.000 kvadratnih metara poslovnog prostora, dve osnovne škole, tri vrtića, pet kompleksa kulture, 245.000 kvadratnih metara javnih zelenih parkovskih povrišina i 500.000 kvadratnih metara saobraćajnica.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da će za četiri meseca biti stvoreni uslovi za početak radova na projektu "Beograd na vodi"
"Mi očekujemo da odmah nakon usvajanja leks specijalisa, krene proces eksproprijacije na zemljištu koje nije u vlasništvu Republike Srbije što traje tri do četiri meseca, nakon čega će se stvoriti uslovi za izdavanje građevinske dozvole i za početak prvih radova na tom području", kazao je Mali novinarima u Skupštini Srbije.
Poslanik Demokratske stranke (DS) Balša Božović ocenio da je taj projekat pokušaj da se "nečiji privatni interes prevede u javni".
On je rekao je da Vlada Srbije pokušava da jednu grupu osoba unapred amnestira zbog "afere 'Beograd na vodi'", a zbog koje će pravosudni organi "jednog dana imati pune ruke posla".
Leks specijalisu su se usprotivili i Demokratska stranka Srbije i Nova stranka.
Transparentnost: I SNS nekad bila protiv ovoga
Agencija za borbu protiv korupcije i Transparentnost Srbija ocenili su nedavno da bi bilo bolje razmotriti eventualne izmene i dopune Zakona o eksproprijaciji i Zakona o planiranju i izgradnji kako bi ista pravila važila za sve.
"Na taj način, izbeglo bi se da se u sličnim situacijama u budućnosti primenjuju drugačija pravila", navodi se na sajtu Transparentnosti.
Agencija je ukazala i da leks specijalis nosi rizike od korupcije, zbog nedovoljno preciznih formulacija i davanja širokih diskrecionih ovlašćenja organima javne uprave u odlučivanju. Istaknuto je da je reč o objektima javne namene, da je ivnestitor određen bez nadmentanja i da unapred nisu određeni cena i vreme plaćanja.
Kao pozitivan razvoj Transparentnost je sredinom marta ocenila odluku vlasti da se poseban zakon razmatra u redovnoj proceduri umesto u hitnoj kako je prethodno predviđeno.
Transparentnost Srbija ukazala je da su pojedini istaknuti članovi SNS-a 2009. godine, kada su bili deo opozicionog poslaničkog kluba, bili protiv leks specijalisa za eksproprijaciju za Južni tok. Oni su, kako se navodi na sajtu Transparentnosti, koristili argumente koji se mogu primeniti na projekat Beograd na vodi, poput zaštite javnog interesa i jednakih uslova za sve.
Gde je javni interes?
Ispred Doma Narodne skupštine je uoči rasprave nekoliko desetina građana došlo da podrži projekat. Nosili su transparente "Pajtiću, to su našu novci", "Živkoviću, ne terej investitore", "Borko nosi Pradu", "Beograd u srcu", "Vučiću, uhapsi ih" i "Pošteno sam uredio svoj pašnjak na Vračaru".
Građanska inicijativa Ne da(vi)mo Beograd, koja se protivi ovom projektu, objavila je da je do Skupštine dovela model patke, kao simbol da će u Skupštini Srbije biti usvojena "patka", propis koji po njihovom mišljenju to ne bi trebalo da bude.
Stav ovog udruženja je da projekat narušava javni interes, da se u centru Beograda gradi luksuzna zona koja će biti nedostupna većini građana, kao i da se troši novac za raščišćavanje terena za izgradnju koji bi se mogao uložiti u druge svrhe poput zdravstva i proizvodnje.
Ovo udruženje smatra i da protivljenje projektu nije sinonim za zalaganje da Savamala ostane nerazvijena, uz napomenu da su takve dileme lažne.
"Alternativa državno subvencionisanom luksuzu za odabrane nisu trošne udžerice nego odgovoran i održiv razvoj čitave zemlje. Alternativa hitnom postupku nije usvajanje lex specialisa u redovnoj proceduri vec pravičan i jednak zakon za sve", navodi se na Fejsbuk strani ovog udruženja.
Izvor: Beta i S.V.
Ilustracija: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|