Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Efikasnost nauštrb demokratije
|
|
|
Objavljeno : 04.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
Prvih 100 dana Vlade Srbije protekli su u znaku efikasnosti u donošenju zakona nauštrb dosledne primene demokratskih procedura poput javne rasprave. Premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji je sa ministrima ocenu početka mandata dao u Bačkom Gradištu, rekao je da zakoni koje je vlada usvojila vode ka boljem tržištu rada i stabilnijim javnim finansijama. Sa druge strane, nevladine organizacije ukazuju na zanemarivanje javne rasprave prilikom donošenja više od 40 zakona. Iz Delegacije EU stigla je jasna poruka da će tek primena zakona biti pravi test po kojem će se meriti rezultati vlasti.
Vučić je prilikom obeležavanja 100 dana Vlade rekao da je do sada Vlada izradila 42 predloga, od kojih je usvojeno 32. Po njegovoj oceni, ti zakoni predstavljaju raskid sa prošlošću "koja je glorifikovala nerad i propast srpskih finansija", i predstavljaće početnu tačku za stvaranje konkurentnog tržišta.
Među zakonima koji su usvojeni su Zakon o radu, kojim je povećana fleksibilnost na tržištu rada, Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju kojim se između ostalog predviđa izjednačavanje starosne granice muškaraca i žena za odlazak u penziju i medijski zakoni, kojima se oročava izlazak države iz medija.
Reč je o reformama koje Srbiji jesu potrebne, o kojima se dugo priča i dugo su odlagane, delom iz političkih razloga jer nisu popularne u delu javnosti. Tako se Zakonu o radu suprotstavljaju sindikati, uglavnom iz javnih preduzeća, koji ukazuju na smanjenje radničkih prava.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je ocenio da je Vlada u prvih 100 dana pokazala doslednu opredeljenost za nastavak evropskih integracija i usklađivanje srpskog zakonodavstva sa standardima EU. On je ukazao i da je to učinjeno u trenutku kada su se vlasti borile sa otklanjanjem posledica od poplava koje su u maju zadesile Srbiju.
Usvajanje zakona naišlo je na odobravanje i u stručnim krugovima, pa su Savet stranih investitora, Američka privredna komora u Srbiji i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj tako podržali usvajanje zakona o radu, kao poboljšanje poslovne klime.
Nevladine organizacije su, međutim, uputile ozbiljne zamerke na račun načina na koji su zakoni donošeni.
Komitet pravnika za ljudska prava Jukom uputio je protest vladi i Skupštini Srbije zbog donošenja velikog broja zakona po hitnim postupku, bez javne rasprave. Navodeći da je Skupština Srbije od konstituisanja u aprilu donela više od 40 zakona po hitnom postupku, Jukom je doveo u pitanje zasnovanost takve procedure.
"Poslovnik Narodne skupštine Srbije navodi da se po hitnom postupku može doneti zakon kojim se uređuju pitanja i odnosi nastali usled okolnosti koje nisu mogle da se predvide, a nedonošenje zakona po hitnom postupku moglo bi da prouzrokuje štetne posledice po zivot i zdravlje ljudi, bezbednost zemlje i rad organa i organizacija, kao i radi ispunjenja međunarodnih obaveza i uskladivanja propisa s propisima Evropske unije", navodi se u saopštenju.
Transparentnost Srbija osvrnula se na "netransparentnost dogovora sa investitorima i zadržavanje partijske kontrole nad javnim preduzećima".
"Konkretni aranžmani koji su zaključeni na osnovu međudržavnih ugovora i sporazuma, bilo da je to učinjeno za vreme aktuelne vlade ili prethodnih kabineta, i dalje su nedostupni javnosti", navodi se u saopštenju.
U saopštenju ove organizacije ocenjeno je da je dobro što vlasti poklanjaju pažnju komentarima Brisela na nova zakonska rešenja, ali da su potrebne adekvatne javne rasprave kako bi se razmotrile i kritiek domaće stručne javnosti.
Dodaje se i da je nastavljeno partijsko upravljanje javnim preduzećima.
S obzirom na to da je u Srbiji poznat problem nedovoljnog sprovođenja zakona, ključnu poruku za Vladu Srbije dao je šef delegacije EU u Srbiji Devenport, koji je ukazao da su zakoni tek deo posla koji je pred njima.
"Doneti dobre zakone je ozbiljan posao, ali je još ozbiljniji, a verovatno i teži, dosledno ih sprovoditi. Samo sprovođenje dobrih zakona donosi rezultate i bolji život građanima", rekao je Devenport, koji je akođe uakzao da je potrebno bolje i planirati zakonodavnu delatnost kako bi donošenje po hitnom postupku postalo izuzetak.
Kao posebne prioritete on je naveo stabilizaciju finansijskih prilika, stvaranje uslova za investiranje kroz donošenje Zakona o planiranju i izgradnji, što je najavljeno za septembar, kao i pripremu za otvaranje poglavlja 23 i 24, o pravosuđu, ljudskim pravima, bezbednosti i pravima manjina.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|