Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Privatizacija i Kosovo ključni za EU
|
|
|
Objavljeno : 07.05.2015. |
|
|
|
|
|
|
Povlačenje države iz ekonomije i unapređenje odnosa sa Kosovom teme su koje su se izdvojile kao posebno značajne za evropske integracije Srbije tokom posete nadležnog komesara Johanesa Hana. On je izrazio podršku za otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja ove godine. U pogledu toga premijer Srbije Aleksandar Vučić izneo je dosta oštar stav da je Srbija spremna za otvaranje poglavlja a da prepreku predstavljaju „neformalni uslovi” u vezi sa Kosovom. Han je na početku posete pružio podršku i zaštitniku građana Saši Jankoviću koji je na meti optužbi vlasti.
Evropski komesar za susedstvo i pregovore o proširenju Johanes Han rekao je da je došao u Beograd da bi razgovarao sa srpskim zvaničnicima o tome šta je potrebno uraditi za otvaranje poglavlja u pregovorima za članstvo Srbije u EU i izrazio nadu da će to biti ove godine.
U pogledu ekonomije, on je izrazio podršku vlastima za preduzete reforme, a kao ključnu predstojeću aktivnost naveo završetak privatizacije, kao i reformu javne uprave.
"Završetak tog procesa je ključan prioritet koji će istaći Savet ministara finansija (Ecofin) " na sastanku 12. maja u vezi sa ekonomskim reformama u Srbiji, rekao je Han na konferenciji Saveta stranih investitora (FIC) "Rijaliti ček" (Reality Check).
On je podsetio da veliki broj državnih preduzeća i dalje troši znatan deo budžeta, ali i ocenio da je program ekonomskih reformi Srbije, koji su analizirale članice EU i Evropska komisija, doneo već neke rezultate u pogledu makroekonomske stabilnosti.
Preporučio je i da se investicije usmere na energetsku i infrastrukturnu mrežu, podsetivši da su se zemlje Zapadnog Balkana dogovorile da do 2030. izgrade regionalnu mrežu koja će povezivati glavne gradove u regionu.
Preporuka EU je da država i opštine bolje kontrolišu parafiskalne namete koji su visoki i nepredvidivi, suzbije sivu ekonomiju i ojača pravosudni sistem i socijalni dijalog.
EU i podsticaj privredi kompatibilni
Na konferenciji Rijaliti ček sa najviših instanci se moglo čuti da su prilagođavanje EU i reforme koje traži privatni sektor zarad razvoja privrede kompatibilne, i da je Srbija na njih spremna.
Ministar privrede Srbije Željko Sertić rekao je da će do 1. jula od 526 preduzeća koja su na čekanju za privatizaciju biti rešena situacija 338. Od toga je za neke pokrenut stečaj, neke se povlače iz prodaje, sudbina malog broja firmi sa Kosova će biti rešavana u okviru Briselskog sporazuma, a deo preduzeća od značaja za vodoodbranu preći će u ruke Srbijavoda.
Istakao je da ističe rok za objavu oglasa za 72 medijska preduzeća, koja ukoliko se to ne učini ili prelaze u ruke zaposlenih ili se gase, pa će i njihov status biti rešen do 1. jula.
Preostale firme će, kako je naveo, dobrim delom morati da prođu kroz velike promene ili stečaj.
O jednom broju firmi se razgovora sa Svetskom bankom i Međunarodnim monetarnim fondom, kako bi se obezbedilo da njihovo urušavanje ne utiče na ceo ekonomski život u Srbiji, rekao je Sertić, dodavši da će to biti definisano do sledeće nedelje.
Ministar finansija Dušan Vujović rekao je da se za deo zamerki koje je izneo Han već spremaju reforme, uključujući i jasan sistem za parafiskalne namete, kao i transformacija Poreske uprave kako bi se obezbedila što veća primena propisa.
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je i da očekuje skok Srbije za 30 do 40 mesta na listi Svetske banke o uslovima poslovanja zahvaljujući odgovornom radu Vlade Srbije u poslednjih šest meseci.
Prema njegovoj oceni, najteže će biti sprovesti privatizaciju zbog velikih otpora.
Predsednik FIC-a Uve Fredhajm rekao je da je prilagođavanje evropskim standardima kompatibilno sa zahtevima investitora i pružio snažnu podršku otvaranju prvih poglavlja u pregovorima.
"Verujemo da je Srbija sada spremna za taj korak, a pristupni mehanizmi će dodatno ojačati opštu konkurentnost srpske privrede", rekao je on.
Zašto još nema pregovora?
Govoreći o tome zašto nijedno pregovaračko poglavlje nije otvoreno više od godinu dana nakon zvaničnog pokretanja pregovora, Han je, kako je saopšteno iz kabineta predsednika Srbije Tomislava Nikolića, ocenio da je "Kosovo jedna strana medalje, dok je druga spremnost države na otvaranje poglavlja".
"Mi čekamo akcioni plan, posebno za poglavlja 23 i 24, koji je bio obećan prošle nedelje, ali je to izostalo usled internih konsultacija. Kada dobijemo predlog, mi ćemo ga pogledati u komesarijatu, zatim sa zemljama članicama, koje su uključene u taj postupak", rekao je Han.
Dodao je i da može biti teško usaglasiti stavove 28 zemalja od kojih svaka ima različiti pogled na stvari, pa je nekima prioritet vladavina prava, nekima primena ljudskih prava, a nekima sloboda medija.
U saopštenju se navodi i da je Han rekao da "takođe nije jednostavno objasniti evropskim sagovornicima zašto Srbija učestvuje na paradi u Moskvi" povodom obeležavanja 70. godišnjice pobede nad fašizmom i "svoje mišljenje potkrepio činjenicom da je usaglašavanje spoljne politike zemlje kandidata sa spoljnom politikom EU proces, a da treba imati u vidu i raspoloženje građana zemlje kandidata prema nekom spoljnopolitičkom pitanju".
Na konferenciji za novinare premijer Srbije je, međutim, izneo stav da je Srbija spremna za otvaranje prvog pregovaračkog poglavlja, da je ispunila sve predviđeno Briselskim sporazumom što je bilo u njenoj nadležnosti. Ocenivši da je reč o nezvaničnim uslovima rekao je da je i o tome spreman da razgoara.
"Dakle prihvatam ja da mi kažete - da, nešto nisi ispunio - ja kažem nisam, ne dam Gazivode", rekao je on novinarima nakon konferencije FIC-a.
Dodao je da neće pristati da se Prištini prepusti 100% vlasništva nad tom elektranom i akumulacijom i da to može da uradi samo neki drugi premijer.
Naveo je da je od Briselskog sporazuma ostalo neispunjeno 6 tačaka koje se odnose na formiranje Zajednice srpskih opština što je, po njegovim rečima, zahtev Srbije kojim Priština ne želi da se bavi.
"Srbija je preduzela najteže reforme u regionu u ekonomiji i bila stub stabilnosti za ceo region uprkos teškom nasleđu", rekao je Vučić, dodavši da Srbija ostaje posvećena pristupanju EU.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|