Projekat podržali
Sponzori mreže
|
MMF: Odluka o poskupljenju struje 1. juna
|
|
|
Objavljeno : 11.05.2015. | Ažurirano : 12.05.2015. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je postigla dogovor o prvoj reviziji aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), koji Izvršni odbor te finansijske institucije treba da odobri krajem juna, izjavila je 11. maja u Beogradu šefica Misije MMF-a za Srbiju Suzana Murgasova. Odluka o poskupljenju struje prema dogovoru sa MMF-om neće biti odlagana, već će biti doneta 1. juna. Kako je najavljeno, u avgustu bi se moglo razmatrati povećanje plata i penzija, mada u MMF-u ističu da će to zavisiti od fiskalnih pokazatelja. Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je 12. maja da će biti još "bolnih odluka", ali da će se voditi računa o interesima građana.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 12. maja da razgovori sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o ceni struje nisu bili laki i da će biti nastavljeni.
"Pričali smo oko struje. Nisu bili laki razgovori. Biće nastavljeni. Nije da mi ne znamo da je ovde niska cena struje, ali je pitanje šta naši ljudi mogu da izdrže i podnesu pre povećanja plata i penzija. Za razliku od njih (MMF) ja dobro znam šta su potrebe naših građana i koliko mogu i koliko ne mogu da izdrže", kazao je Vučić novinarima u Beogradu nakon obilaska vojne vežbe "Logex15".
On je kazao da je to bio razlog drugačijih stavova tokom razgovora.
"Svaki put kada odložite primenu tih mera (poskupljenje) na mesec, dva, tri , četiri ljudima uštedite značajan novac", naveo je premijer Srbije.
Vučić je rekao da će razgovori sa MMF-om o platama i penzijama biti nastavljeni po okončanju drugog kvartala, u avgustu, i ocenio da su razgovori 11. maja uspešno okončani i da je Srbija dobila visoku ocenu.
"Mislim da će oni morati u avgustu mesecu da promene procenu koja će ići na plus 0,5", naveo je Vučić i naveo da će biti još "bolnih odluka" ali da će se voditi računa o interesima građana Srbije.
Dogovor o prvoj reviziji aranžmana, postignut 11. maja, Srbiji omogućava da povuče 146 miliona evra od ukupne pozajmice u vrednosti od 1,2 milijarde evra koja je predviđena aranžmanom sa MMF. Kako je istakla šefica misije MMF-a za Srbiju Suzana Murgasova, vlasti Srbije su najavile da ne nameravaju da povlače sredstva raspoloživa u okviru stendbaj aranžmana.
Po njenim rečima, MMF je povećao raniju projekciju privrednog rasta Srbije sa minus 0,5%, na nula procenata.
"Fiskalni rezultati u prvom kvartalu 2015. su bili u potpunosti u skladu s ciljevima predviđenim programom. Deficit sektora opšte države bio je značajno niži nego što je projektovano ranije, uglavnom zahvaljujući višim prihodima. Jednokratni faktori jesu igrali važnu ulogu, ali je važno da je poraslo povećanje prihoda od PDV-a i akciza", kazala je Murgasova i dodala da su primena monetarne politike i politika u finansijskom sektoru i dalje u skladu s dogovorenim programom.
Ona je istakla važnost pripreme i donošenja strategija za rešavanje pitanja problematičnih kredita.
Neizvesno povećanje plata i penzija
"Misija MMF-a pozdravlja odlučnost vlasti da se pozabave određenim kašnjenjima nekih strukturnih reformi, a pozdravlja i opredeljenost vlasti za široke strukturne reforme", rekla je Murgasova.
Murgasova je kazala da se u prvoj reviziji aranžmana sa Srbijom nije razgovaralo o povećanju plata i penzija, ali je ukazala da svi fiskalni ciljevi koji su predviđeni aranžmanom ostaju nepromenjeni.
Po rečima ministra finansija Dušana Vujovića, iako je premijer Srbije Aleksandar Vučić nagovestio mogućnost da ove godine budu povećane plate i penzije, krajem trećeg kvartala biće jasnije da li su održive uštede u budžetu i da li postoji prostor da se uvećaju primanja penzionera i zaposlenih u javnom sektoru, koja su umanjena novembra prošle godine.
Fiskalna konsolidacija, kako je podsetio, predviđa da se izdvajanja iz budžeta za isplatu plata u javnom sektoru smanji na 7% bruto domaćeg proizvoda (BDP), a za penzije na 11%, što još nije postignuto.
Vujović je dodao da se uštede u budžetu očekuju i po osnovu smanjenja broja zaposlenih u javnom sektoru, ali nije kazao da li se o tome razgovaralo sa MMF-om.
Dodatan rok za velika javna preduzeća
Vlada Srbije, kako je rekao Vujović traži da se za godinu dana produži rok za zaštitu od poverilaca preduzeća u restrukturiranju koja su od posebnog značaja za privredu Srbije, u kojima je zaposleno 20.000 ljudi. Konačan spisak tih preduzeća uskoro će sačiniti ministar privrede Željko Setić. Vujović je podsetio da će mera zaštite tih preduzeća koja ističe 31. maja, biti zamenjena drugom Vladinom odlukom.
Vujović je naveo da je sa MMF-om dogovoreno da odluka o poskupljenju struje bude doneta početkom juna, zajedno s planom restrukturiranja Elektroprivrede Srbije (EPS) i podseti oda je na početku aranžmana bilo planirano da poskupljenje bude 15%-
"Mi pokušavamo da to minimiziramo, ali ne želimo da povredimo stanovništvo niti EPS, odnosno njegovu poslovnu sposobnost da osnaži i da bude potencijalni izvoznik struje i privuče investitore", rekao je ministar finansija.
Murgasova je istakla da su restrukturiranje državnih preduzeća i osiguranje njihove finansijske održivosti ključni deo programa reformi i da se to odnosi i na EPS.
"Plan finansijskog resturkturiranja za EPS će biti usvojen u junu i sadržaće nekoliko važnih elemenata, pored ostalog povećanje efikasnosti, restrukturiranje menadžmenta, postizanje ušteda i povećanje prihoda. Ti elementi se sada razrađuju i biće objavljeni s celim planom u junu", rekla je Murgasova.
Ona je najavila da odlazi na drugu dužnost posle tri i po godine na čelu Misije MMF za Srbiju.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|