Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija koordinator Dunavske strategije u tri oblasti
|
|
|
Objavljeno : 13.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija će zajedno sa zemljama članicama EU biti koordinator sprovođenja Dunavske strategije u tri značajne oblasti, izjavio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić nakon sastanka Evropske komisije i predstavnika podunavskih zemalja održanog u sredu (12. januara). Za unapređenje privrede, kulture, saobraćaja i života uz Dunav na raspolaganju je 100 milijardi evra iz kohezionih fondova EU.
Srbija će sektor transporta koordinirati uz partnerstvo sa Slovenijom, ekonomije zasnovane na znanju sa Slovačkom, a s Nemačkom će voditi polje bezbednosti i suzbijanja kriminala.
Evropski komesar za regionalnu saradnju Johanes Han (Johannes Hahn) izjavio je da se projekti Dunavske strategije mogu finansirati iz kohezionih fondova EU u kojima je za period 2007-2013. izdvojeno 100 milijardi evra.
Đelić je precizirao da su članice EU iz regionalnih fondova do sada iskoristile tek polovinu sredstava, tako da su zamašna sredstva već na raspolaganju i za Dunavsku strategiju. Po rečima Đelića, pored sredstava u fondovima EU, projekte za Dunavsku strategiju će finansirati Evropska investiciona banka i druge međunarodne finansijske organizacije. Dunavska strategija neće imati sopstveno mesto u budžetu EU već će se finansirati iz različitih fondova EU.
Background Očekuje se da će lideri EU strategiju usvojiti u junu 2011. godine. Evropska komisija tu strategiju je pripremila na zahtev Evropskog saveta i usvojila je 8. decembra.
Dunavskom strategijom je obuhvaćeno 14 zemalja, od čega osam članica EU – Nemačka (savezne pokrajine Baden-Virtenberg i Bavarska), Austrija, Mađarska, Češka, Slovačka, Slovenija, Bugarska i Rumunija i šest zemalja koje nisu člance – Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Moldavija i Ukrajina. Te zemlje su sada u Procesu dunavske saradnje.
Ovo je druga makroregionalna saradnja EU, koja obuhvata veći broj zemalja, od kojih su neke članice EU a neke nisu. Prva je Strategija EU za region Baltičkog mora, pokrenuta 2009. godine.
Dunav je druga po dužini reka na evropskom kontinentu, posle Volge. Od njegovih 2.850 kilometara, plovno je 2.411 km. Dužina Dunava kroz Srbiju je 588 kilometara. Sliv Dunava zauzima površinu od 817.000 kilometara kvadratnih, od čega je 10% u Srbiji. U podunavskom regionu živi 115 miliona ljudi.
Đelić, koordinator Srbije za Dunavsku strategiju, ocenio je da je davanje saglasnosti da Srbija, iako nije članica EU, zajedno sa Slovenijom, Slovačkom i Nemačkom koordinira tri važna sektora tog makroregionalnog programa EU predstavlja veliko priznanje Srbiji.
Srbija je za svoje projekte srednje veličine već obezbedila 18,5 milona evra iz pretpristupnih fondova EU za ovu godinu, kazao je Đelić.
Tako je predviđeno šest i po miliona evra za tvrđavu Golubac, 4,6 miliona evra za lokalnu infrastrukturu Srebrnog jezera, a biće novca i za druge projekte.
Za krupne projekte Dunavske strategije Srbija će obezbeđivati daleko veća sredstva u saradnji s partnerima na području Dunava.
Đelić je kazao da će iz narednog budžetskog perioda EU za period 2014-2020. godine, biti obezbeđeno nekoliko stotina miliona evra za velike projekte ove strategije u Srbiji - čišćenje sistema Dunav-Tisa-Dunav, izgradnju sistema za prečišćavanje otpadnih voda Beograda, za izgradnju rečno-drumsko-železničkog i aviosaobraćajnog punkta u blizini Beograda.
Ti krupni projekti mogu početi da se realizuju kroz tri godine, a Srbija je sama već uložila osamnaest i po miliona evra u sistem navigacije Dunavom. To sve, po rečima Đelića, treba da privuče krupne investitore u razvoj projekata na području Dunava.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|