Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rot: Nećemo ostaviti Srbiju samu u izbegličkoj krizi
|
|
|
Objavljeno : 20.09.2015. |
|
|
|
|
|
|
Humano i dostojanstveno postupanje prema izbeglicama je obaveza ne samo članica EU već svih evropskih zemalja, uključujući Srbiju kao tranzitnu zemlju za izbeglice, a EU i Nemačka je neće ostaviti samu da se bori sa tim izazovom, poruka je zvaničnika nemačkog Ministarstva spoljnih poslova Mihaela Rota (Michael Roth). Nemački zvaničnik je odao prizanje srpskim vlastima na odnosu prema izbeglicama, kao i naporima preduzetim u cilju održavanja Parade ponosa, u kojoj je učestvovao. Ocenio je i da bi bilo još bolje da nije moralo da bude prisutno toliko pripadnika bezbednosnih snaga da ljudima omoguće da na miran i dostojanstven način pokažu da su različiti, ali da je Beograd ipak 20. septembra bio evropska prestonica različitosti i slobode. Nemačka je, takođe, pouzdan partner Srbije na putu ka EU, rekao je Rot i dodao da je optimista u pogledu otvaranja poglavlja u pregovorima o članstvu Srbije u EU tokom ove godine.
Rot je na konferenciji za novinare u Beogradu odao priznanje Srbiji na humanom odnosu prema izbeglicama, istakavši da izbeglice ne predstavljaju opasnost već da su ljudi prema kojima treba humano i dostojanstveno postupati.
"Nećemo Srbiju ostaviti samu sa tom obavezom, mi smo stoga već kratkoročno pružali pomoć i zahvalni smo što je Vlada Srbije uputila 16. septembra predloge o tome gde joj je potrebna pomoć", rekao je Rot koji je državni sekretar za Evropu u nemačkom Ministarstvu spoljnih poslova.
On je istakao da humano i dostojanstveno postupanje prema izbeglicama nije obaveza samo članica EU već svih evropskih zemalje, uključujući Srbiju kao tranzitnu zemlju za izbeglice.
"Nama je za Srbiju potreban konkretan paket kako bismo mogli da stabilizujemo situaciju i kako bismo zbrinjavali ljude ovde u skladu sa zajedničkim standardima", dodao je nemački zvaničnik.
On je izrazio zahvalnost bezbednosnim organima Srbije što su omogućili da Parada ponosa protekne mirno, uz ocenu da bi bilo još bolje da nije bio potreban toliki broj pripadnika bezbednosnih snaga da ljudima omoguće da na miran i dostojanstven način pokažu da različiti.
Rot je ipak ocenio da je Beograd 20. septembra bio evropska prestonica raznolikosti, slobode, ravnopravnosti i poštovanja.
Nemačka pouzdan partner Srbije na putu ka EU
Rot je rekao i da je "Nemačka pouzdan partner Srbije na dugom i sigurno teškom putu Srbije u EU" i da je optimista u pogledu otvaranja poglavlja ove godine imajući u vidu napredka u odnosima Beograda i Prištine.
"Ja sam optimista da će još ove godine biti otvorena prva poglavlja kao signal upućen pre svega proevropskom delu društva u Srbiji i kao signal da se stvari razvijaju u dobrom pravcu", rekao je Rot.
On je rekao da je optimista i u pogledu toga da će Srbija uskoro postati članica EU ali da dosta toga još treba da uradi da bi postigla napredak pre svega u oblasti demokratije, vladavine prava, nezavisnosti, pravosuđa, slobode medija i suzbijanja korupcije.
"Stekao sam, međutim, utisak da će se to u narednim meseci i godinama i ostvariti", rekao je Rot.
Problem tražilaca azila sa Balkana
Nemački zvaničnik je ukazao i na pitanje velikog broja tražilaca azila sa Zapadnog Balkana navodeći da je bilo meseci kada je njihov udeo među stranim državljanima koji traže azil u Nemačkoj bio i 43%, dok je njihov udeo u pozitivnim odlukama o azilu bio manji od 1%.
Istakao je da su zemlje Zapadnog Balkana sada tretiraju kao sigurne zemlje, u kojima nema represije, ali u kojima, kako je ocenio, treba zaustaviti diskriminaciju Roma i otvoriti mladima perspektive otvaranjem radnih mesta.
Nemačka, kako je ocenio, mora da se pozabavi predugačkim postupkom za utvrđivanje prava na azil kako bi pružila zaštitu izbeglicama kojima je pomoć zaista i potrebna.
On je dodao da postoji mogućnost za dolazak ali uz radnu vizu, odnosno uz uslov da je osoba pronašla posao.
Šta planira EU sa izbegličkom krizom
Rot je ocenio da su izbeglice zajednička evropska odgovornost, dok neke zemlje pokazuju nacionalni egoizam. Dodao je da su EU potrebni obavezujući humanitarni standardi za postupanje prema izbeglicama, kao i solidaran mehanizam njihove raspodele, ocenivši da je neprihvatljivo da na 4 članica otpada 75% izbeglica.
On je dodao da se ne sme boriti protiv izbeglica već protiv uzroka njihovih migracija, navodeći da se radi na novoj inicijativi za pregovore u Siriji da bi se zaustavilo krvoproliće.
Nemači zvaničnik je rekao i da EU mora da podrži tranzitne zemlje, kao i Tursku, Liban i Jordan u kojima se nalazi veliki broj izbeglica.
Prema njegovim rečima, potrebno je uspostaviti centre za registraciju i zbrinjavanje izbeglica u ime EU i efikasniju kontrolu granice pri čemu novi zidovi nisu odgovor.
Rot je istakao da su evropska društva vezana za određene vrednosti i otvorenost prema različitim grupama i istakao da se takav liberalan društveni koncept ne sme dovesti u pitanje.
Autor: M.P.
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
rong>
|
|
|