Projekat podržali
Sponzori mreže
|
OEBS: Poziv na zajedništvo, ali uz razmimoilaženja
|
|
|
Objavljeno : 03.12.2015. |
|
|
|
|
|
|
Učesnici ministarskog sastanka OEBS u Beogradu pozvali su 3. decembra na jednistvo u rešavanju gorućih pitanja, poput borbe protiv terorzima i krize u Ukrajini, ali su predstavnici najuticajnijih zemalja izneli različita mišljenja o načinima za postizanje rešenja. Šefica evropske službe za spoljne poslove Federika Mogerini je nakon sastanka sa premijerom Srbije tokom ministarskog skupa OEBS rekla da će Srbija 14. decembra otvoriti poglavlja 32 i 35 u pristupnim pregovorima sa EU. Na marginama skupa očekuje se i sastanak ruskog i turskog ministra, prvi od rušenja ruskog aviona i zaoštravanja odnosa.
Predstavnici Zapada rekli su da se kriza u Siriji može razrešiti samo političkom tranzicijom, što je značajno i za borbu protiv Islamske države, dok je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao da se teroristi "ne mogu deliti na dobre i loše momke" i da pregovori moraju da se vode između civilnih predstavnika u odgovarajućim delegacijama.
Državni sekretar SAD Džon Keri rekao je da je deo strategije razgovora u Beču o Siriji da se obezbedi politička tranzicija, što će omogućiti da se svi ujedine u borbi protiv Islamske države - i sirijske snage i opozicione snage.
"Zamislimo koliko se to može brzo rešiti, za samo nekoliko meseci, ako obezbedimo takvo političko rešenje", rekao je Keri, dodajući da se Islamska država u Siriji ne može poraziti samo vazdušnom kampanjom, već da je potrebno uključenje arapskih kopnenih snaga.
Visoka predstavnica EU Federika Mogerini rekla je da je za terorizam moguće samo međunarodno rešenje, dodajući da se pretnja od Islamske države može otklonitii samo uspostavljanjem mira u Siriji, za šta je dijalog u Beču ključan.
I francuski državni sekretar Arlem Dezir je rekao da je jedino dugoročno rešenje za Siriju politička tranzicija i smena predsednika Bašara el Asada.
Lavrov je, s druge strane, rekao da su sukobi posledica spoljnog mešanja u unutrašnje stvari i dodao da treba naučiti lekcije iz prošlosti, posebno iz Arapskog proleća.
"Intervencija NATO protiv Jugoslavije 1999. je bila otvaranje Pandorine kutije u Evropi. Nažalost naši zapadni partneri nisu izvukli prave zaključke iz kosovske tragedije", rekao je Lavrov.
Ruski i zapadni ministri su izrazili saglasnost da je za rešenje u Ukrajini potrebno sprovesti sporazume iz Minska, ali se u daljim ocenema izrazili suprotna gledišta.
Lavrov je rekao da je potrebno ukinuti ekonomsku blokadu Donbasa.
Predstavnici SAD, EU i Francuske su naglasili da je na istoku Ukrajine neophodno organizovati izbore po ukrajinskom zakonu i sa posmatračima OEBS-a.
Državni sekretar SAD Džon Keri je rekao da je potrebno da Rusija zajedno sa separtistima u Ukrajini koje podržava sarađuje u sprovođenju sporazuma iz Minska i obezbedi pristup posmatračima OEBS, dok je šefica evropske diplomatije Federika Mogerini rekla da su "nelegalna aneksija" Krima i situacija na istoku Ukrajine doveli u pitanje osnovna načela OEBS.
Mogerini je rekla da se na Krimu krše ljudska prava, navodeći da je to zabeležila Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODHIR), dok je Lavrov rekao da "skandalozne" izjave ODHIR treba isključiti.
Francuski državni sekretar Dezir rekao je da je za rešenje krize u Ukrajini neophodno sprovođenje sporazuma iz Minska i održavanje izbora na istoku Ukrajine po ukrajinskim zakonima i uz posmatrače OEBS.
Nemački ministar spoljnih poslova Frank Vlater Štajnmajer izjavio je da je prekidom sukoba u Ukrajini postignuta neka vrsta ravnoteže, ali da je potpuna primena sporazuma iz Minska još daleko.
Štajnamajer je rekao da nedavni incident na granici Turske i Sirije pred OEBS postavlja pitanje da li ima sredstva kojima može da utiče na smanjenje vojnih dejstava i uspostavljanje struktura koje će preduprediti buduće krize.
Italijanski ministar spoljnih poslova Paolo Djentolini izjavio je da je situacija u Ukrajini i dalje napeta i krhka i da, uprkos postignutom kompromisu, i dalje ima pojedinačnih epizoda nasilja. Dodao je da situacija na terenu mora biti rešena medijacijom radnih grupa, ali da treba pojačati i operatine instrumente.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavlo Klimkin rekao je da je Ukrajina sprema da se uključi u brobu protiv terorizma, kao i da je spremna da sprovede dogovore iz Minska, ali i pozvao Rusiju da utiče na njihovo sprovođenje i da povuče svoje snage i oružje s istoka Ukrajine.
Predsedavajući OEBS, ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je tokom predsedavanja Srbije najveći izazov bila deeskalacija u i oko Ukrajine.
Dačić je izrazio nadu da će OEBS ujedinjen nastaviti zajednički borbu protiv globalne pretnje terorizma i dodao da aktuelne podele ne treba da spreče rešavanje transnacionalnih izazova kao što su terorizam, organizovani kriminal, klimatske promene i migrantska kriza.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, otvarajući ministarski savet OEBS-a u Beogradu, da je potreban jedinstven i univerzalan odgovor međunarodne zajednice u borbi protiv terorizma, izbegličke krize i svih drugih problema sa kojima se svet danas suočava.
"Samo ujedinjena porodica, u kojoj se čuje glas svakog člana" može da izbegne opasnost da 'male grudve' izazovu velike lavine", rekao je Vučić.
Vučić je povodom terorističkih napada istakao da je važno jedinstvo ne samo u osudi, nego i u borbi protiv terorizma.
"Pretnja terorizmom je univerzalna i tiče se svih nas, zato i naš odgovor mora da bude jedinstven i univerzalan", istakao je srpski premijer. Terorizam, dodao je, predstavlja pretnju ne samo za bezbednost nego i za vrednosti i "jednako pogađa i NATO i Rusiju i neutralne zemlje".
Nužnost jedinstva u borbi protiv terorizma istakao je i generalni sekretar OEBS Lamberto Zanijer.
"Moramo da pokažmo da kao organizacija činimo sve da sprečimo terorizam", rekao je Zanijer i dodao da je za to potrebno rešiti probeleme unutar društva, podstaći toleranciju i međusobni dijalog.
Inače, tursko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će se na marginama sastanka OEBS kasnije danas sastati turski i ruski ministri spoljnih poslova Melvut Čavušoglu i Sergej Lavrov.
Biće to prvi sastanak visokih turskih i ruskih zvaničnika od kada je Turska oborila ruski avion blizu svoje granice sa Sirijom, što je izazvalo krizu između dve zemlje.
Mogerini: 14. decembra se otvaraju poglavlja 32 i 25
Srbija će 14. decembra otvoriti poglavlja 32 i 35 u pristupnim pregovorima sa EU, rekla je u Beogradu šefica evropske službe za spoljne poslove Federika Mogerini.
Nakon sastanka sa premijerom Srbije tokom ministarskog sastanka OEBS, ona je rekla da je to veoma značajno za Srbiju, ali i za EU i dodala da će nakon toga saradnja biti još bolja.
Poglavlje 32 je o finansijskoj kontroli, a u okviru poglavlja 35 - ostala pitanja, obrađivaće se normalizacija odnosa s Kosovom.
Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine, ona je navela da će EU nastojati da se osigura primena postignutih sporazuma i dalji dijalog.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da 14. decembra predstavnici Srbije idu u Brisel s velikim nadama, uvereni da je Srbiji mesto u Evropi i da je Srbija to zaslužila.
"Razgovarali smo i kako da izađemo iz probema u dijalogu sa Prištinom. Izneo sam stav da želimo da nastavimo dijalog", naveo je premijer.
"Naročito smo zainteresovani za veću slobodu kretanja. Želeli bismo u budućnosti da naši avioni, avioni najuspešnije regionalne aviokompanije Er Srbija mogu da sleću na prištinski aerodrom, da možemo da uzimamo putnike u Prištini, da dovodimo putnike u Prištinu. Zainteresovani smo takođe za brz prelazak takozvane administrativne linije i za rešavanje brojnih problema jer to znači i ekonomski napredak Srbije", naveo je Vučić.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|