Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Evro ili drahma - (ne)moguć povratak u prošlost      

Objavljeno : 15.05.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Ponovno uvođenje drahme za Grčku bi značilo gubitak stranog, ali i domaćeg kapitala, visoku inflaciju i višesedmični finansijski i tržišni haos. Sa druge strane, izvesne koristi nema. Devalvacija bi snizila cenu grčkog izvoza, ali to bi samo teorijski dalo zamah privredi. Pitanje je i kako bi to uticali na evro zonu, budući da uputstva za napuštanje zajedničke valute nema i da se ujedinjena Evropa za sada nije suočila sa takvom situacijom.


Piše: Slobodan Marković, novinar agencije Beta

 

 

Uprkos zaklinjanju većine vodećih političara Grčke i glavnih kreditora u rešavanje njene krize i krize njenih poverilaca, u okrilju zone evra i uz pridržavanje dogovorenog programa štednje i reformi, pre svega na evropskom zapadu nisu utihnuli glasovi da bi ipak najbolje za sve bilo da Grčka - napusti zonu evra.

 

Šefovi najvećih grčkih stranaka - socijalističkog PASOK-a i konzervativne Nove demokratije koje čine odlazeću vladu, kao i niz lidera manjih stranaka, odlučno su protiv napuštanja evra i neizvesnog povratka na drahmu. Ali, zalažu se za reviziju dubine rezova i rokova za obećane reforme, mada svako na svoj način.

 

Suprotan i kontroverzan stav - otkazivanje aranžmana s poveriocima, ali uz ostanak u zoni evra, energično zastupa vođa po političkom uticaju odlučujuće levičarske koalicije SIRIZA. Za još radikalniji put - odlazak iz EU oduvek su tradicionalni komunisti (KPG), dok je niz stranaka takođe "antievropske" ekstremne desnice za nešto što je između ta dva stava.

 

Oba politička ekstrema slažu se u jednom što se ne samo u Atini redovno nazivalo populizmom: Grčkoj je bolje samoj, bez stranaca koji su je uterali u dug, a "obrali kajmak".

 

Taj stav jeste na poslaničkim izborima 6. maja ukupno dobio veću podršku nego ikada ranije (35 odsto), ali je u grčkom društvu i dalje manjinski. Objašnjenje za takvo glasanje su već petogodišnja recesija, još tri godine dogovorenih bolnih reformi u naglo osiromašenom društvu, te otuda stav da gubitkom vlasti treba kazniti do sada vladajuće koji su to dopustili.

 

"Mi vidimo budućnost Grčke u evru i želimo da ona ostane u zoni evra. To je, po nama, najbolje rešenje za Grčku, njen narod i za Evropu", objavila je u ponedeljak Evropska komisija, odmah ukazavši da je važno da Grčka "poštuje obaveze koje je preuzela". Brisel je time ublažio prošlonedeljni stav predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza koji je, ne pominjući Grčku, rekao da "ako neka zemlja ne poštuje pravila, bolje je da ode".

 

Iako to nije rečeno, izvesno je da je jačanje glasanja iz protesta i kažnjavanje dosadašnje politicke vrhuške Grčke zabrinulo strane kreditore. To tim pre što bi, ako nove poslaničke većine, te ni vlade ne bude do četvrtka - što je rok dogovoren u Atini, Grčka 17. juna išla na nove izbore, na kojima bi antievropski stav mogao ojačati, po nekim anketama čak postati i većinski - ponovo iz protesta.

 

U tom slučaju nova vlast u Atini bi mogla okrenuti leđa zoni evra, te i Centralnoj evropskoj banci, a oslabio bi i uticaj Brisela. Jedini kreditor sa koliko-toliko snažnim pritiskom ostao bi MMF, ali bi i on morao tražiti nove poluge da stegne Grčku da štedi i vraća dugove.

 

Izvesno je da bi se u najtežoj situaciji našli vodeći strani grčki poverioci - francuske i nemačke banke jer više ne bi bilo pritiska pravila i ustanova zone evra na Atinu.

 

Osnova iznenađujuće velikog globalnog uticaja grčke dužničke krize i jeste to što su u najvećoj opasnosti veliki zapadnoevropski kreditori. Budžetski račun grčke države u Atini samo je skretnica preko koje novac u tromesečnim tranšama iz paketa međunarodne pomoći prolazi ka računima poverilaca na Zapadu.

 

Ako se taj tok prekine napuštanjem evra, kreditori ostaju na suvom i zbog sopstvene likvidnosti moraju tragati za drugim mehanizmom da im se šteta nadoknadi. Zato njihov pritisak nije usmeren na Atinu, nego na Pariz, Berlin i Brisel.

 

Uz to, ne postoji uputstvo za napuštanje evra, kao ni za odlazak iz EU. Ako su i EU, i njena zajednička valuta po mnogima istorijski eksperiment, već i sam nagoveštaj ispadanja jedne od starijih članica, ozbiljno bi poljuljao evropsku građevinu i teško pogodio njen kredibilitet, pre svega na finansijskom tržištu. To je šteta koju ne želi EU, a još manje njene dve najveće, ali takođe finansijski načete ekonomije - Nemačke i Francuske.

 

Grčku bi ponovno uvođenje drahme koštalo neuporedivo više od pukog štampanja novca - već na samu najavu većina kapitala, u evrima, pobegla bi u inostranstvo, otišla bi čak i vodeća domaća preduzeća koja to već ionako nagoveštavaju, ostatak novca bi Grci panično povukli iz banaka.

 

Sledilo bi prilagođavanje sistema plaćanja i neminovno nedelje finansijskog i tržišnog haosa. Ako bi to sve neko i izveo, pitanje koje kolokvijalno pominju bankari jeste: Koji bi to kurs nove drahme bio posle nepostojanja grčke valute više od decenije? Jer, poslednji kurs drahme, uoči uvođenja evra, jeste bio (politički) dogovorena veličina.

 

Ono što bi sledilo uvođenju drahme bilo bi neminovno: proglašenje mortorijuma na plaćanje, odnosno "bankrot" grčke države, uz raspad grčkog bankarskog sistema, te i njegovih banaka u regionu (računa se, recimo, da je 20 odsto bankarskog kapitala u Srbiji grčkog porekla).

 

Jedina korist bila bi to što bi "bankrot", računovodstveno, doveo finansijske veličine "na nulu" čime bi na papiru sve najednom bilo u redu. Gubitak bi se, međutim, svalio na poverioce.

 

Na prihodnoj strani napuštanja evra, posle prvog udara inflacije koja bi izvesno premašila 20 odsto, grčka roba i usluge bi - zbog nužne devalvacije iznad te stope (računa se i na 50 odsto), drastično pojefinili za strance koji ih plaćaju evrom ili dolarom, te bi privreda, teorijski, dobila zamah.

 

Ta se računica, međutim, zasniva na kratkoročnoj, teorijskoj konstrukciji, dok oni koji bi trebalo da je eventualno sprovedu - privrednici, bankari i vodeći političari, razmišljaju o milijardama, znajući da za "povratak u prošlost" mehanizma nema, pa ni izvesne koristi.

 

Londonski "Fajnenšel tajms" upravo zato ove nedelje konstatuje da je ministar finansija Nemačke - čija je poljuljana vlada najglasnija u stavu da bi Grčka trebalo da se vrati drahmi, "uveren da bi zona evra odolela odlasku Grčke".

 

Ali, podseća list, Šojble je još prošle godine smatrao da "zona evra može da podnese dobrovoljno učešće državnih poverilaca (Grčke) u otpisu duga". Pokazalo se međutim, da to nije tako - bila je potrebna prinuda.

 

Zato se sadašnji stav nemačkog ministra o odlasku Grčke iz zone evra "može ispostaviti kao još jedna u dugom nizu pogresnih procena" jer, ukazuje list, u tom slučaju "investitori mogu agresivno krenuti na raspad (zone evra) ako Grčka bude izgurana iz nje". Drugim rečcima, već sada se otvoreno postavlja pitanje o tome ko će još ispasti (Portugalija, Irska), a ko će uopšte ostati kada to počne.

 

Zato proizlazi da se radikalna opcija malo kome isplati sa ove strane Atlantika, a da je najbolje da nova vlada i poverioci Grčke ponovo sednu za sto i utvrde šta je realno postići na novoj grčkoj društvenoj sceni koju odražavaju izbori, i na novoj evropskoj sceni koja nastaje dolaskom socijalista na čelo Francuske i sve izvesnijim preokretom u Nemačkoj.

 

Grčka kriza uostalom nikada i nije bila pitanje ionako uvek tankog kredibiliteta Atine, već je pitanje kredbiliteta evra i EU, te otuda Berlina i Pariza, pre svega.
<

br />

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA