Pčelari na severoistoku Francuske bili su zatečeni kada su u svojim košnicama ugledali med plavičaste i zelene boje. Neobična pojava pripisuje se fabrici za preradu biogoriva u okolini mesta Ribovila, u Alzasu. Pretpostavlja se da su pčele jele ostatke od šećera od popularnih čokoladica "em and ems" (M&Ms) kompanije Mars. Alzaška kompanija Agrivalor, koja prerađuje otpad iz fabrike čokolade Mars i u čijem otpacima su pčele našle šećer, saopštila je da žali zbog nastale situacije i da su preduzete mere da se slična situacija više ne ponovi. Pčelari, međutim, u tome ne vide neku utehu jer, kako kažu, ne mogu da prodaju plavičasti med na tržištu.
"Uočili smo problem istovremeno kada su to primetili i pčelari. Brzo smo pokrenuli proceduru da to zaustavimo", izjavio je porptparol kompanije Agrivalor Filip Meinar (Philippe Meinrad), preneo je Bi-Bi-Si (BBC).
Kompanija Agrivalor, čije sedište je oko 100 kilometara od Strazbura, saopštila je da će očistiti otpadne kontejnere i da će uskladištiti sav preostali otpad u zapečaćene kontejnere i hitno ih preraditi.
Background Pčele su jedna od ključnih karika u lancu ishrane na Zemlji. Pomeranje njihovih kolonija, izumiranje i problemi sa proizvodnjom meda, izazivaju velike promene u biljnom svetu. Taj problem posebno je dobio na značaju posedljnih dvadesetak godina.
Iako je izmeštanje pčelinjih kolonija postojalo i ranije, prva veća takva pojava registrovana je u Severnoj Americi 2006. godine. Slični problemi prethodnih godina zabeleženi su i Belgiji, Francuskoj, Holandiji, Grčkoj, Italiji, Portugalu i Španiji. Rađene su i analize uzroka takvog stanja, a kao glavni razlozi su identifikovani klimatski poremećaji, zagađenja, upotreba pesticida i bolesti.
Kolaps kolonija pčela ima veliki uticaj na poljoprivredu, jer su pčele glavni oprašivači mnogih poljoprivrivrednih kultura bitnih za ljudsku ishranu. One, takođe, zbog svoje uloge u ciklusu razvoja biljaka, bitno utiču i na njihovu rasprostanjenost.
Broj pčela u svetu je poslednjih godina drastično opao. Oštra zima i prekomerne padavine van uobičajene sezone uticali su da pčele ove godine u Velikoj Britaniji ne mogu da prikupe dovoljno polena. Zbog toga su pčelati morali da priskoče u pomoć i da im daju šećer u sirupu, kako ne bi ostali bez meda.
Portparolka Britanskog udruženja pčelara Džil Maklin (Gill Maclean) izjavila je da su pčele dovoljno pametne da znaju "koji su najbolji izvori šećera, ukoliko u okolini ne postoje neki drugi". Maklin kaže da je moguće da je obojeni šećer kontaminirao med.
Isto tvrde i francuski pčelari, koji navode da neće moći da prodaju "plavi med" na tržištu. Oni navode da, iako "plavičasto-zelena supstanca" ukusom podseća na med, ona to ipak nije.
"Za mene to nije med i to ne može da se proda", izjavio je jedan lokalni pčelar.
Francuska je inače najveći proizvođač meda u Evropskoj uniji. Godišnje se u toj zemlji proizvodi 18.330 tona meda, iako je Francuska najpoznatija po proizvodnji vina. Samo u Alzasu ima oko 35.000 pčelarskih kolonija u kojima se proizvodi 1.000 tona meda godišnje.
Kompanija Mars, koja je jedan od najvećih svetskih proizvođača čokolada u svetu, nije za sada ništa saopštila o neobičnom medu iz Alzasa.
Ivor: euractiv.rs, bbc.com
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|