U gradskoj opštini Madrid 200 beskućnika je imalo priliku da provede prijatno Badnje veče. Na meniju je bila čorba od plodova mora, grilovana orada i jagnjeći kotlet.
„Ovo je sjajno“, uzvikuje 67-godišnji Fransisko Lopez sedajući za jedan od 22 stola ukrašena crvenim trakama u dvorištu palate Sibel, monumentalnog zdanja u kojem se nalazi madridska opština.
„Zaista sam oduševljen. Da nisam ovde pozvan večeras, jeo bih samo sendvič“, dodaje Francisko koji je u nedostatku boljeg rešenja tri meseca spavao u crkvi.
Opština Madrid, na čijem je čelu levičarska koalicija uz podršku partije Podemos koja se protivi štednji, odobrila je španskoj nevladinoj organizaciji Mensaheros de la Pas da organizuje badnje veče u zdradi opštine.
Madridska gradonačelnica Manuela Karmena, nekadašnja sudija koja je bila aktivista za prava radnika u doba diktature Fransiska Franka, bila je među zvanicama pre serviranja obroka. Pre nego što se vratila kući na badnje veče sa porodicom održala je zdravicu u kojoj je poželela „mnogo sreće svima, a ovog dana mir“.
Ogromna božićna jelka napravljena od kartonskih kutija, sa zvezdom od plastičnih flaša na vrhu, krasila je unutrašnje dvorište u kojem je održan banket.
Katolički sveštenik Anhel Garsija, osnivač organizacije Mensaheros de la Pas, istakao je da je cilj ove inicijative da se „ljudi učine srećnim, da im se pruži ljubav i pažnja“.
Karmena i njen tim su od dolaska na čelo opštine doprineli poništenju više desetina iseljenja porodica iz kuća i uspostavili uslugu medijacije za stanovnike koji ne mogu da plaćaju kredit za nekretnine.
U Madridu prema zvaničnim podacima ima oko 1.900 beskućnika, od kojih 40% spava na ulici, a ostali u prihvatnim centrima.
Izvor: AFP
Ilustracija: Shutterstock
Povezani sadržaj
|