Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ni novi zakon o energetici nije potpuno u skladu sa EU
|
|
|
Objavljeno : 06.06.2011. | Ažurirano : 09.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Novi zakon o energetici u Srbiji trebalo bi da bude usvojen najkasnije u septembru, ali ni nakon višemesečnih priprema još nije u potpunosti usaglašen za zahtevima Evropske unije (EU) i Energetske zajednice jugoistočne Evrope. Sporne odredbe u oblasti elektroenergetike mogle bi da budu uvođenje rezervnog snabdevača električnom energijom za industriju i to što Agencija za energetiku (AERS) neće imati pravo kažnjavanja i rešavanja sporova na tržištu.
"AERS će novim zakonom dobiti jaču ulogu, ali ne toliko koliko je EU preko Sekretarijata Enegetske zajednice zahtevala, pošto to nije bilo moguće uklopiti sa ostalim zakonima u Srbiji", kazala je na savetovanju CIGRE Srbija jedna od autora zakona i i rukovodilac Sektora za energetsko-tehnička pitanja u AERS Ljiljana Hadžibabić.
Ona je istakla i da je nacrtom zakona predviđeno da pod određenim uslovima i industrija ima pravo na rezervnog snabdevanja, u prelaznom periodu od otvaranja tržišta 2013. godine do 2017. godine. To pravo, dodala je Hadžibabićeva, moglo bi da se koristi na zahtev kupca ili novog kupca koji nije izabrao snabdevača i kada kupac nakon od prestanka ugovora nije našao novog snabdevača, osim ako je ugovor prestao da važi zbog neplaćanja. Bez zahteva kupca, pravo rezervnog snabdevača moglo bi da se koristi u slučajevima stečaja ili likvidacije snabdevača ili kod prestanka ili oduzimanja licence snabdevaču.
"Još nemamo dozvolu EU za uvođenje tog pravila", naglasila je Hadžibabićeva i dodala da na evropskom tržištu "ne poznaju pojam rezervnog snabdevača za industriju.
Nacrtom zakona o energetici predviđeno je i da se tržište električne energije potpuno otvori od 1. januara 2015. godine, odnosno da i domaćinstva i mali kupci mogu da biraju snabdevača strujom, ali će oni i dalje imati pravo na javno snabevanje. Pojam malog kupca definisan je u skladu sa evropskim direktivama, kao preduzeće do 50 zaposlenih i sa ukupnim godišnjim prihodom do 10 miliona evra, na izričito insistiranje Energetske zajednice.
Hadžibabićeva je kazala da je zahtev srpske strane bio da se mali kupci definišu prema tome na koji nivo napona su priključeni, ali da je odbijen. Ipak, kako su naveli autori zakona, pravo na javno (obavezno) snabdevanje električnom energijom nakon potpunog otvaranja tržišta, imaće samo domaćinstva i mali kupci priključeni na distributivnu mrežu, odnosno na niži napon.
Predstavnik Ministarstva za infrastrukturu i energetiku Srbije Nikola Rajaković kazao je da su u novi zakon o enegetici uključene sve preporuke EU iz Drugog energetskog paketa i deo preporuka iz Trećeg energetskog paketa. On je istakao da prema Trećem energetskom paketu regulatorno telo, što je u Srbiji AERS, postaje onaj ko praktično odlučuje o svemu. Zbog toga, dodao je Rajaković, koji je i autor zakona o energetici, potrebno je da se u Srbiji napravi postepeni prelaz ka proširenju nadležnosti Agencije.
Ljiljana Hadžibabić iz AERS-a je ocenila da je iz Trećeg energetskog paketa u novi zakon o energetici ugrađeno "ono što ne boli", odnosno što nije u koliziji sa drugim zakonima u Srbiji i što može lako da se sprovede.
Izmene zakona o energetici, istakli su autori, biće neminovne kada Energetska zajednica jugoistočne Evrope, u kojoj je Srbija član, uvede obavezu primene svih pravila iz Trećeg energetskog paketa EU.
Novi zakon predviđa i uvođenje otvorenog tržista električne energije u Srbiji koje će se odnositi samo na dnevnu trgovinu ili dan unapred. Za uvođenje te takozvane berze struje biće potrebne izmene Zakona o berzi. Pored berze, postojaće i bilateralno tržište i tržište balansne energije.
Zakonom će biti uređena i oblast proizvodnje energije iz obnovnoljivih izvora, a predstavnici potencijalnih investitora u toj oblasti zamerili su što je predviđeno da se strateške odluke oko udela energije iz obnovljivih izvora u finalnoj potošnji odrede akcionim planom, koji će doneti Vlada Srbije.
Na prethodnu verziju nacrta zakona o energetici prdstavljenu na javnoj raspravi Elektroprivreda Srbije, trenutno jedini snabdevač strujom na srpskom tržištu, imala je primedbe napisane na 40 strana. Predsednik Upravnog odbora EPS-a Aca Marković ocenio je da ne može samo zakon da pospešiti jačanje tržište električne energije, već da su potrebne i ekonomske mere, aktivnostii i podsticaji za ulaganja.
Nova verzija nacrta upravo se završava i još nije upućena na mišljenje ministarstvima i odborima vlade.
Prema Akcionom planu Vlade Srbije za brže sticanje statusa kandidata u EU, nacrt zakona o energetici trebalo je bude završen u martu, a Skupština Srbije trebalo bi da usvoji taj zakon do jula. Mišljenje Sekretarijata Energetske zajednice jugoistočne Evrope i Evropske komisije o zakonu o energetici trebalo bi da se čuje u oktobru.
Autor: Valentina Nešić
Povezani sadržaj
|
|
|