Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Nejkov: Srbija će otvoriti energetsko tržište
|
|
|
Objavljeno : 27.10.2011. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Direktor Sekretarijata Energetske zajednice jugoistočne Evrope Slavčo Nejkov ocenio je 27. oktobra da će Srbija preduzeti sve neophodne korake za otvaranje energetskog tržišta. Novi zakon o energetici je dobar, ali je potrebno doneti i prateće propise i primeniti ga, ukazao je Nejkov u Beogradu gde učestvuje na skupu Energetske zajednice. Na skupu je izneta procena da Srbija može u naredne četiri godine da mazut i gas za grejanje zameni biomasom.
"Uloga Elektroprivrede Srbije (EPS) je veoma važna i zato nemam nedoumice da će menadžment kompanije preduzeti konkretne korake u dogledno vreme", kazao je Nejkov novinarima nakon razgovora sa generalnim direktorom EPS-a Dragomirom Markovićem.
Nejkov je kazao da je izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije "izvrstan" i da bi trebalo posebno primetiti ocenu da je "napravljen značajan napredak", kao i navode da je Srbija postavila sveobuhvatan zakonodavni okvir u okviru kojeg se pominje i Zakon o energetici.
Sekretarijat Energetske zajednice dao je veoma pozitivan komentar na taj zakon, naglasio je Nejkov, ali je dodao da zakon predstavlja samo okvir i da je neophodno doneti i podzakonske akte i jasno definisati rokove za otvaranje tržišta. Energetska zajednica je spremna da pomogne i pruži podršku pri donošenju podzakonskih akata i pošalje stručnjake u Srbiju, kazao je Nejkov.
Otvaranje energetskog tržišta predstavlja proces koji mora pažljivo da se radi, naglasio je Nejkov dodajući je optimista i da Srbija može da profitira u tim reformama jer ne počinje "na ledini" pošto postoje brojna iskustva u Evropi u toj oblasti, i dobra i loša.
Generalni direktor EPS-a Dragomir Marković kazao je da je EPS spreman za evrospsko tržište i da na neki način i priželjkuje da uđe u utakmicu sa konkurentskim kompanijama. "Spremni smo i za potpuno otvaranje tržišta i to je u skladu sa strategijom EPS-a", istakao je on. Marković je kazao da je Energetska zajednica je pomogla u uspostavljanju pristupa evropskom sistemu elektroenergetike.
Prema njegovim rečima, najznačajnija je bila pomoć u donošenju Zakona o energetici koji je u potpunosti usaglašen sa Sekretarijatom Energetske zajednice, kao telom Evropske komisije.
EPS mora da napravi i internu reorganizaciju da bi se uskladio sa Zakonom o energetici, kazao je Marković i precizirao da je potrebno doneti i propise o radu viskonaponskih i niskonaponskih distributivnih mreža. Kako je naglasio, distribucije moraju da se transformišu na deo koj se bavi mrežnom delatnošću i deo koji se bavi snabdevanjem, što je i deo strategije EPS-a.
EPS se za svaki korak koji bi trebalo da uradi u tom procesu konslutuje sa Sekretarijatom Energetske zajednice jugoistočne Evrope i drugim evropskim institucijama, naglasio je Marković.
Grejanje na biomasu
Nakon sastanka sa Nejkovim, ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović kazao je da Srbija u naredne četiri godine može da zameni mazut i gas kao energente za grejanje biomasom, čiji su procenjeni potencijali koji odgovaraju energetskoj vrednosti od 2,5 do tri miliona tona nafte godišnje.
Potencijal biomase šuma i ostataka iz poljoprivredne proizvodnje svrstava Srbiju u grupu zemlja koje imaju značajne resurse tog energenta po glavi stanovnika, a koja se može koristiti i za proizvodnju električne energije, rekao je Petrović.
"Za državu i građane Srbije to je resurs koji može da se iskoristi kako bi se povećao bruto domaći proizvod, ali i značajno smanjio uvoz energenata, povećao platni bilans i značajno osnažila domaća valuta", kazao je on. Petrović je pozvao investitore da ulažu u korišćenje potencijala biomase u Srbiji.
Kazao je i da je na sastanku dogovoren način na koji će se u buduće komunicirati sa Energetskom zajednicom jugoistočne Evrope, dodavši da je razgovor bio bitan korak u procesu korišćenja biomase kao energenta u Srbiji.
Petrović je ocenio da oblast energetike u primeni pravila EU prednjači nad drugim granama privređivanja u Srbiji.
Nejkov je kazao da je Srbija "klučni igrač" u regionu Energetske zajednice JIE, dodavši da je kao zemlja važna jer ima najrazvijenije tržište gasa u regionu.
On je pohvalio napredak Srbije u oblasti energetike, a posebno Zakon o energetici, koji predstavlja odličan okvir za rad.
Nejkov je istakao i da je Energetska zajednica JIE spremna da pomogne i pri donošenju podzakonskih akata i pošalje stručnjake u Srbiju.
Izvor: Beta
 Povezani sadržaj
|
|
|