Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Za bezbednost nuklearnih elektrana potrebno do 25 milijardi evra
|
|
|
Objavljeno : 05.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
U evropske nuklearne reaktore treba uložiti do 25 milijardi evra kako bi se povećala bezbednost i izbegla katastrofa poput one u Fukušimi, procenjuje se u nacrtu izveštaja Evropske komisije koji će ministri EU razmatrati kasnije ovog meseca. Stres test evropskih reaktora pokazao je da četiri reaktora u dve zemlje EU imaju manje od sat vremena na raspolaganju da reaguju i "podignu" sistem bezbednosti u slučaju nestanka struje u reaktorima. Zatvaranje neke od nuklearnih elektrana se međutim ne preporučuje. Istovremeno se Bugarska sprema da na referendumu odluči sudbinu projekta nuklearne elektrane Belene.
Komisija namerava da krajem ove ili početkom sledeće godine, kada završi analizu rezultata stres testa reaktora, odluči da li će iduće godine predložiti nove zakone za sektor elektrana.
U EU je 68 gradova sa ukupno 134 nuklearna reaktora pri čemu u krugu od 30 kilometara oko 111 reaktora živi po više od 100.000 ljudi čija bi bezbednost mogla da bude ugrožena.
Režimi bezbednosti oko reaktora se prilično razlikuju pa se i sume potrebne za unapređenje njihove bezbednosti razlikuju i kreću između 30 i 200 miliona evra. Tako i ukupan iznos ide od 10 do 25 milijardi evra.
Katastrofa u Japanu pre godinu i po dana pokazala je da može doći do dve prirodne nepogode istovremeno koje mogu da prekinu sistem snabdevanja strujom reaktora i samim tim njihovo hlađenje.
Stres test evropskih reaktora pokazao je da četiri reaktora u dve zemlje EU imaju manje od sat vremena na raspolaganju da reaguju i "podignu" sistem bezbednosti u slučaju nestanka struje. Istovremeno u četiri zemlje rade dodatni sistemi bezbednosti elektrana koji su potpuno nezavisni od uobičajenih bezbednosnih mera i locirani su na mestima dobro zaštićenim od spoljnih uticaja. Još pet zemalja EU razmatra uvođenje takvih sistema.
Reaktori su testirani kako bi se videlo kako se ponašaju u ekstremnim uslovima, npr. u slučaju zemljotresa ili terorističkog napada.
Stres test nuklearnih elektrana je sproveden u svih 14 zemalja EU koje imaju elektrane a izvan EU su im se priključile Švajcarska i Ukrajina pa su ukupno testirana 143 reaktora. Testiranje je trebalo da bude završeno sredinom godine ali su članice EU tražile više vremena kako bi se ispitalo više reaktora i test je potrajao do početka oktobra.
Što se tiče Bugarske, predsednik te zemlje Rosen Plevneliev izrazio je zadovoljstvo što će sudbina projekta nuklearne elektrane Belene biti odlučena na referendumu, najverovatnije za tri meseca.
Bugarska vlada desnog centra u martu je odbacila projekat Belene s obrazloženjem da je ekonomski neizvodljiv. Međutim, Socijalistička partija Bugarske, koja zagovara projekat, pokrenula je potpisivanje peticije za referendum o sudbini tog rusko-bugarskog projekta i prikupljeno je više od pola miliona potpisa.
Rusija je nedavno najavila da će tražiti od Bugarske odštetu od milijardu evra zbog odustajanja od projekta izgradnje elektrane od 2.000 megavata na Dunavu sa ruskom firmom Atomstrojeksport. Realizacija tog projekta je počela i ruska strana je već izgradila dva reaktora od 1.000 megavati.
Kada se proletos odustalo od Belena, odlučeno je da se jedan od dva reaktora iz Belena ugradi u drugi bugarsku nuklearnu elektranu Kozloduj. Time bi kapacitet Kozloduja bio povećan na 3.000 megavata.
Krajem prošlog meseca interesovanje za nastavak projekta Belene pokazao je jedan američki konzorcijum. Bugarski partner u konzorcijumu Global pauer (Global Power) Bogomil Mačev, direktor kompanije Risk Endžiniring (Engineering) koja radi za Kozloduj, objavio je da će projekat finansirati američki fond Kvantum grupa.
Početkom godine pak tadašnji srpski ministar za infrastrukturu i energetiku a sada ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić izjavio je da je Srbija zainteresovana za učešće u gradnji Belena. On je tada rekao da ruska korporacija Rosatom i Institut za nuklearnu nauku Vinča istražuju mogućnost da se Srbija uključi u projekat. Ubrzo nakon toga, zvanična Sofija je odustala od Belena.
Izvor: Euractiv, Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|