Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pitanje nuklearne energije ponovo u centru pažnje u Francuskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
Eksplozija u postrojenju za preradu nuklearnog otpada u Francuskoj, u kojoj je 12. septembra poginula jedna osoba a četiri su povređene, ponovo je pokrenula pitanje bezbednosti nuklearne energije u Evropi koje je dospelo u centar pažnje nakon nesreće u centrali Fukušima u Japanu u martu. Francuske vlasti ističu da je reč o tehničkoj a ne nuklearnoj nesreći, dok predstavnici stranke Zelenih zahtevaju da se to postrojenje zatvori. Francuska se u proizvodnji električne energije u velikoj meri oslanja na nuklearne centrale i Pariz, za razliku od Berlina, za sada ne planira da zatvara nuklearna postrojenja.
Za sada nije poznat uzrok eksplozije u Centru za preradu nuklearnog otpada (Centraco) u Markulu na jugu Francuske. Neki francuski mediji su javili da se eksplozija desila u postrojenju za preradu otpada, a drugi da se eksplozija desila u samoj peći u okviru postrojenja. Francuska agencija za nuklearnu bezbednost (ASN) je pokrenula istragu a portparolka ASN Evanželija Peti (Evangelia Petit) je rekla da se na osnovu povreda može zaključiti da eksplozija nije mogla da se desi u samoj peći.
Van postrojenja nije zabeležen povišen nivo radijacije, rekla je Petijeva i dodala da je u vreme nesreće u postrojenju prerađivan otpad niske radioaktivnosti. Navela je i da je ASN testirala otpornost centrale i da ranije nije bilo incidenata.
Postrojenje u Markulu je jedno od najstarijih postrojenja u Francuskoj. Otvoreno je 1956. godine za potrebe francuske industrije nuklearnog oružja, ali od 90-tih godina prošlog veka koristi se za recikliranje nuklearnog otpada i proizvodnju mešovitog oksidnog goriva (MOX) za nuklearne centrale.
Poslanica stranke Zelanih Sandrin Belije (Sandrine Velier) rekla je za EurAktiv da postrojenje za preradu nuklearnog otpada u Markulu treba zatvoriti. Ona je rekla da je i ranije to postrojenje izdvojeno zbog lošeg upravljanja i ocenila da će nesreća pokrenuti debatu o energetskoj politici u Francuskoj koja se u velikoj meri oslanja na nukelarnu energiju. Oko 75% električne energije u Francuskoj se proizvodi u 58 nuklearnih reaktora.
U junu predsednik Francuske Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) je najavio da neće odustati od plana za investiranje u nuklearnu energiju vrednog 1,37 milijardi dolara.
Sandrin Belije je rekla da bi pitanje nukelarne energije moglo da bude odlučujuće na predsedničkim izborima 2012. Nedavno istraživanje javnog mnjenja je pokazalo da se 67% francuskih birača protivi nuklearnoj energiji.
Portparol za nuklearnu energiju organizacije Grinpis (Greemnpeace) Jan Haverkamp je ocenio da je eksplozija verovatno izazvana zbog mešovitog otpada. U postrojenju se preraduje otpad niske radioaktivnosti bilo fuzijom metalnih ostataka ili spaljivanjem rukavica ili radničkih kombinezona.
Evropska komisija je saopštila da Santrako, pošto je postrojenje za preradu otpada, neće biti obuhvaćen testovima izdržljivosti nuklearnih postrojenja koje je najavio komesar za energetiku Ginter Etinger (Gunther Oettinger) posle nesreće u Fukušimi u martu.
ASN je uveren da će istraga potvrditi rezultate ranijih testova koje je sprovela. Portparol ASN je dodao da to nije bila nuklearna nesreća već tehnička nesreća.
Belijeova je rekla da takve izjave treba uzeti sa rezervom. "Logično je da se izbegava panika u prvo vreme", rekla je ona i dodala da vlasti, pošto je nukelarna energije posebno rizična oblast, sistematično umanjuju razmere i posledice. "Oni nam kažu da se desila nesreća i da je sve pod kontrolom. Očligledno je tesko 100% verovati u to", dodala je ona.
Grinpis je odmah nakon nesreće zatražio da vlasti predstave sve informacije o nesreći. "Neophodno je da lokalno stanovništvo bude na vreme obavešteno o situaciji i eventualnoj radijaciji", rekao je predstavnik francuskog ogranka Grinpisa Janik Ruslet (Yannick Rousselet).
On je naveo da postrojenje u Markulu nije obuhvaćeno popisom nuklearnih postrojenja koje je zatražila vlada niti najnovijim kontrolama ASN. "To još jednom pokazuje da Francuska nije naučila lekciju nakon Fukušime", naveo je on u saospstenju.
Izvor: EurActiv.com i AFP
Povezani sadržaj
|
|
|