Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Energetska strategija izazvala revolt u Evropi    

Objavljeno : 18.10.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Energetska zajednica Jugoistočne Evrope potpisala je 18. oktobra Energetsku strategiju koja je naišla na otpor u Evropi gde iz Evropskog parlementa i više nevladinih organizacija ukazuju da su prilikom izrade dokumenta "preskočeni" civilno društvo i ekološki propisi. Strategija navodi da članice Zajednice do kraja decenije treba da ulože 44,6 milijardi evra u energetiku kako bi diversifikovale resurse i zamenile zastarelu opremu, sve u cilju da se poveća ponuda i zadovolji rastuća tražnja. Kako bi se uklonile brojne barijere, Energetska zajednica predlaže uspostavljanje zajedničke službe za aukcije, razvoj konkurentnog tržišnog okruženja, razvoj gasne infrastrukture, kao i rad na energetskim projektima od interesa za Zajednicu.

 

Usvojen je okvir energetske strategije i svi komentari da strategija bude bolja su dobro došli, što je jedan i od zaključaka sastanka", kazala je agenciji Beta srpska ministarka energetike Zorana Mihajlović nakon završetka Ministarske konferencije u Budvi.

 

Mihajlovićeva je dodala da su na skupu usvojene i odluke oko primene direktiva o statistici u energetici, rezervama nafte i naftnih derivata i povećanju udela obnovljivih izvora energije.

 

Na osnovu toga Srbija će imati obavezu da poveća udeo energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji sa 21,2 na 27%  do 2020. godine.

 

"Ono što je za Srbiju važno je da će 2013. predsedavati Energetskoj zajednici jugoistočne Evrope tako je na današnjem zasedanju delegirala teme o kojima će se razgovarati naredne godine", kazala je srpska ministarka energetike.

 

To su, dodala je, energetska bezbednost, izrada socijalne strategije jer je veoma važno da se pozabavimo energetskim pravima svakog potrošača i primena energetske strategije.

 

Mihajlovićeva je kazala i da je imala i bilateralne sastanke sa resornim ministrima Crne Gore i Bosne i Hercegovine i da je dogovoreno intenziviranje odnosa jer je dobra energetska saradnja između država veoma značajna.

 

"Dogovoreno je da ćemo se što pre ponovo videti i dogovarati o tome kako je moguće da budemo energetski stabilniji u celom regionu", kazala je ona i naglasila je za za energetsku stabilnost mnogo bolje kada su države povezane.

 

"Cilj je da ceo region bude energetski siguran i zajedno sa susedima možemo da budemo bezbedniji ne samo za region, nego za čitavu Evropu", naglasila je Mihajlovićeva.

 

Protest nevladinih organizacija

 

Grupa regionalnih NVO pozvala je crnogorskog ministra ekonomije Vladimira Kavarića  koji predsedava Ministarskim savetom Energetske zajednice Jugoistočne Evrope da na sednici 18. oktobra  odloži usvajanje nacrta regionalne energetske strategije, prenele su Vjesti.

 

Odlaganje usvajanja tražili su i predstavnici četiri najveće parlamentarne grupe u Evropskom parlamentu od evropskog komesara za energetiku Gintera Etingera, nezadovoljni jer strategija koju je pripremila Energetska zajednica nije prošla javnu raspravu.

 

Organizacije SEE Change Net, CEE bankwatch Network i SEENET smatraju da se taj dokument ne sme usvojiti zbog nedovoljne transparentnosti i nedostatka kvalitetne javne rasprave, ali i zbog štetnosti za zemlje regiona.

Background

Energetska zajednica jugoistočne Evrope osnovana je krajem 2005. a počela je da radi u leto 2006. godine. Zbog globalne krize i specifičnosti na energetskom sektoru, kao i radi jačanja regionalne saradnje, u Zajednici su prošle godine odlučili da donesu Energetsku strategiju zasnovanu na principima strategije EU "Energija 2020".

 

Članice Zajednice su Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Srbija, UNMIK - u ime Kosova, Moldavija, Ukrajina i EU.

 

U pismu članova Evropskog parlamenta komesarima EK tvrdi se da u nacrtu strategije nijednom nije pomenuto pitanje korupcije i transparentnosti procesa kao problema kada su veliki projekti u pitanju, kao ni tenderi i pravila za dodelu koncesija, “iako su se zemlje Balkana suočavale sa tim izazovima u sektoru energetike”.

 

Strategija, kako su ocenilii, nije dovoljno uzela u obzir ni emisiju štetnih gasova, dok je i energetska efikasnost zavredila malu pažnju autora, navode Vijesti.

 

Šta piše u strategiji?



U Strategiji se navodi da članice Zajednice do kraja decenije treba da ulože 44,6 milijardi evra u energetiku kako bi diversifikovale resurse i zamenile zastarelu opremu i zatim povećanom ponudom odgovorile na rastuću tražnju. Međutim, scenario razvoja energetike u regionu baziran na tekućim trendovima ukazuje da će se energetski sistem u narednom periodu razvijati sporo i neadekvatno, kao i prethodnih nekoliko godina.

 

Ako se te prognoze trenda ostvare, investicije će manjim delom ići u nove kapacitete a većim u produžavanje radnog veka velikih delova sistema. U tom slučaju, 2020. godine region neće moći da zadovolji tražnju struje i nedostajaće mu 15,1 tera-vat časova (TWh), što znači smanjenje potrošnje ili dodatni uvoz.

 

Taj manjak zadržaće se i dalje, do 2025. i 2030. godine. Pored toga, nedovoljna ponuda imala bi i ekonomske efekte ako bi nezadovoljenje tražnje struje limitiralo privredni rast ili stvorilo percepciju problema u snabdevanju energijom. Takođe bi neizvesnost oko adekvatne ponude struje negativno delovala na investitore.

 

U nacionalnim strategijama i investicionim planovima članice Zajednice su u cilju zadovoljenja domaće tražnje i izvoza van regiona predvidele veoma ambiciozne planove izgradnje novih energetskih postrojenja do 2020. i dalje do 2030. godine.

 

Samo između tekuće i 2020. godine instalisani kapaciteti za proizvodnju struje na Zapadnom Balkanu i u Moldaviji porašće, prema procenama, za 13,23 giga vati, što predstavlja rast od 64% u poređenju sa kapacitetima iz 2009. godine. Tom povećanju kapaciteta Srbija će doprineti sa 25% a sve ostale zemlje tog dela Zajednice, osim Moldavije, sa po oko 10%.

 

Gledano prema energetskom resursu, u dodatnim kapacitetima regiona isključujući Ukrajinu dominiraće lignit sa 45% ukupnih kapaciteta a slede hidroenergija sa 39%, prirodni gas sa 9% i drugi obnovljivi izvori sa 7%.

 

Brojne barijere na tržištu

 

U Energetskoj strategiji Zajednice pobrojane su i barijere koje mogu da učine ulaganja u energetiku rizičnijim, skupljim, manje atraktivnim za investitore.

 

Ključna barijera posledica je regulisanih i/ili cena koje ne pokrivaju troškove. U najvećem broju slučajeva u regionu regulisane cene koje plaćaju krajnji potrošači ne odražavaju pravu cenu isporuke struje koja uključuje troškove proizvodenje, cenu uvoza, neophodne investicije, nenaplaćene dugove itd.

 

Među barijerama su i asimetrična distribucije troškova i koristi, nedostatak novih finansijskih instrumenata, osim donacija, kao i duge i neefikasne procedure izdavanja dozvola uz protivljenje infrastrukturnim energetskim projektima u javnosti.

 

Ni regulativa, iako se beleži neki napredak, nije u punoj meri u skladu sa specifičnim potrebama, posebno kada se radi o otvaranju velikoprodajnog tržišta, transparentnosti i pristupu trećih strana mreži. Prepreka otvaranju tržišta je i činjenica da sistem isporuke i distribucije nisu razdvojeni.

 

Među barijerama su i razlike u alokacijama prekograničnih kapaciteta, razlike u metodologiji cena i manjak transparentnosti i likvidnosti u većini zemalja u regionu.

 

Kada je reč o obnovljim izvorima energije, poput Sunca, vetra, biomase, nije osigurana dugoročna predvidivost fid-in (feed-in) tarifa, što je od ključnog značaja za nove energetske projekte sa obnovljim izvorima. Prepreka je i dostupnost odnosno nedostupnost mrežnih kapaciteta za prihvat energije iz obnovljivih izvora, što se često koristi kao izgovor za ograničavanje razvoja obnovljive energije.

 

Energetska zajednica u cilju uklanjanja nabrojanih barijera predlaže uspostavljanje zajedničke službe za aukcije, razvoj konkurentnog tržišnog okruženja, razvoj gasne infrastrukture, kao i rad na energetskim projektima od interesa za Zajednicu.

 

U dokumentu se navodi i da će ključne regionalne teme za Energetsku zajednicu za ubuduće biti gasifikacija Zapadnog Balkana i Moldavije, dalja liberzalicija cena, unapređenje prekograničnih konekcija, aktivno učešće u regionalnim inicijativama, pravovremena i koordinisana realizaciju ciljeva Zajednice i preduzimanje mera na regionalnom nivou koje će dodatno doprineti važnim projektima.

 

Predviđeno je i da se kod izmena postojećih ili donošenja novih razvojnih energetskih strategija vodi računa o usklađenosti sa regionalnom Strategijom.

 

Izvor: Euractiv.rs

Foto: Beta

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA