Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hoteli do uštede energije preko veb aplikacije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Hotelijeri u Španiji sada mogu da unaprede energetsku efikasnost svojih objekata zahvaljujući aplikaciji koja matematički proračunava njihove energetske potrebe, troškove i povraćaj kapitala. Aplikaciju je razvila Svetska turistička organizacija pri UN (UNWTO) uz podršku Evropske agencije za konkurentnost i inovacije (EACI), koju je Evropska komisija zadužila za unapređenje energetske efikasnosti, preduzetništva i inovacije. Cilj primene te aplikacije je da se u hotelima povećaju uštede energije za 20% a upotreba obnovljivih izvora energije za 10%. Energetska efikasnost objekata postaje i sastavni deo planova u izgradnji novih objekata u Srbiji.
Prednost aplikacije "Energetska rešenja za hotele" (HES) je u tome što je dostupna preko interneta na stranici istoimenog projekta, što će omogućiti daleko širi pristup. Do sada je aplikacija, koja proračunava optimalnu energetsku efikasnost, bila dostupna samo na engleskom jeziku, a od sada je to moguće i na španskom. Program za sada uspešno koriste hotelijeri iz Francuske, Nemačke i Bugarske.
"Više hiljada hotelijera već je koristilo englesku verziju ove besplatne aplikacije, što im je omogućilo da uštede novac i smanje negativni uticaj na životnu sredinu", izjavio je generalni sekretar UNWTO Taleb Rifai prošle sedmice u Madridu na manifestaciji povodom Svetskog dana turizma. Rifai kaže da će objavljivanjem španske verzije još veći broj hotelijera imati priliku da pristupa aplikaciji, što će omogućiti dodatno smanjenje emisije ugljen-dioksida (CO2) u atmosferu.
Procenjuje se da hoteli i slični objekti koji se koriste za smeštaj gostiju godišnje emituje između 2 i 5% količine ugljen-dioksida koja nastane u sektoru turizma u svetu.
Podaci koje prikuplja aplikacija HES fokusirani su na male i srednje hotele u EU jer su, kako navode u UNWTO, oni obično manje angažovani na polju zaštite životne sredine od velikih hotelskih lanaca. Cilj je da se na taj način energetska efikasnosti poveća za 20% i upotreba obnovljive energije za 10%.
Background Evropski parlament je 11. septembra 2012. godine usvojio novu direktivu o energetskoj efikasnost koja članice obavezuje na primenu određenih mera za uštedu energije poput obnove javnih zgrada, a sve velike kompanije na revizije energetske politike na svake četiri godine. Procenjuje se da bi smanjenje potrošnje energije za 20% donelo uštede Uniji od 50 milijardi evra godišnje.
Pošto novi propisi stupe na snagu, članice EU ce biti obavezne da renoviraju 3% ukupne površine državnih zgrada koje se "greju ili rashlađuju". To se ne odnosi na zgrade lokalnih i regionalnih vlasti. Članice EU moraju da do marta 2013. utvrde nacionalne ciljeve za uštedu energije, odnosno da naprave nacionalne programe.
Menadžeri hotela koji koriste tu aplikaciju ubuduće će praviti izveštaj u kojem će biti detaljno navedeno koliko je objekat trošio energije pre primene te aplikacije i koliko je potrebno dodatno uložiti da bi se podigla energetska efikasnost objekta. Na taj način biće moguće preračunati da li je finansijski isplativo uložiti u obnovljive izvore energije ili u podizanje energetske efikasnosti objekta.
"Mnogi u turističkom sektoru su već pokazali spremnost da prihvate rešenja bazirana na čistoj energiji, smanjujući pri tom potrošnju i emisiju ugljen-dioksida u pojedinim segmentima i do 40% kroz inicijative poput HES-a", izjavio je generalni sekretar UN Ban Ki Mun.
Valjadolid je jedna od prvih španskih provincija koje su se odlučile da podrže primenu aplikacije HES.
"To nam omogućava da radimo i razvijamo četiri ključna prioriteta: promociju španskog jezika, promociju turističke ponude, upotrebu nove tehnologije u cilju povećanje energetske efikasnosti i ekološku održivost turističkog sektora", izjavio je predsednik Veća oblasti Valjadolid Hesus Hulio Karnero (Jesus Julio Carnero).
Uvođenje energetskih pasoša u Srbiji
Od 30. septembra 2012. prvi put je u Srbiji počela primena takozvanih energetskih pasoša za zgrade. To bi trebalo da omogući uštedu energije i očuvanje životne sredine. Bez tih pasoša neće biti moguće izdavanje upotrebne dozvole i uknjižavanje objekata. Istovremeno, potrošnja za nove zgrade neće smeti da bude veća od 65 kilovat sati po metru kvadratnom godišnje, što je na nivou evropskog proseka.
Procenjuje se da trenutno u Srbiji postoji oko tri miliona objekata čija prosečna energetska potrošnja iznosi od 150 do 200 kilovat časova. Pasoš će biti obavezan i prilikom rekonstrukcije i prometa i izdavanja nekretnina, ali neće biti potreban za vikendice, zgrade manje od 50 kvadrata, kao i pomoćne zgrade i proizvodne pogone gde je temperatura grejanja ispod 12 stepeni.
Energetski pasoši za zgrade će pokazivati potrošnju energije u objektima na godišnjem nivou, a sadržaće opšte podatke o zgradi, klimatske i termotehničke podatke, kao i preporuke za poboljšanje energetskih svojstava objekta.
Prema pravilniku, u energetskom pasošu utvrđeno je osam kategorija energetskih razreda od A plus do G, gde je A plus najveća energetska efikasnost.
Nove zgrade moraće da imaju najmanje kategoriju C, a potrošnja za te objekte neće smeti da bude veća od 65 kilovatsati po metru kvadratnom godišnje, što je na nivou evropskog proseka.
Pasoš će biti obavezan i prilikom rekonstrukcije i prometa i izdavanja nekretnina, ali neće biti potreban za vikendice, zgrade manje od 50 kvadrata, kao i pomoćne zgrade i proizvodne pogone gde je temperatura grejanja ispod 12 stepeni Celzijusa.
Stari objekti moraće da se unaprede najmanje za jednu kategoriju po pitanju utroška energije, što će postići dodatnom izolacijom fasade, zamenom prozora, stolarije.
Pravilnikom o energetskoj efikasnosti obuhvaćeno je 10 kategorija objekata, i to su stambene zgrade s jednim stanom, sa dva ili više stanova, upravne i poslovne zgrade, zgrade namenjene obrazovanju i kulturi, zdravstvu i socijalnoj zaštiti, turizmu i ugostiteljstvu, sportu i rekreaciji, zgrade mešovite namene.
Izvor: EurActiv.com i Beta
Foto: sxc.hu
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|