Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK će u ime članica EU pregovarati s Rusijom o Južnom toku
|
|
|
Objavljeno : 12.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Šest zemalja Evropske unije koje su potpisale s Rusijom sporazume o izgradnji i učešću u gasovodu Južni tok ovlastile su Evropsku komisiju da s Moskvom pregovara o usaglašavanju tih sporazuma sa zakonima EU, saopštio je 12. decembra u Briselu evropski komesar za energetiku Ginter Etinger. On je istakao da Brisel nije protiv izgradnje tog gasovoda, ali da se evropski propisi moraju poštovati, kao i da postoji mogućnost da se traže izvesna izuzeća od evropskih propisa. U Evropskoj komisiji je Beti rečeno da je sastanku u Briselu prisustvovao i predstavnik Srbije.
"Mi ćemo razgovarati s Moskvom, smatramo da je Južni tok veoma važna dopuna sveevropskoj mreži gasovoda i nismo protiv, ali evropsko zakonodavstvo mora biti poštovano kad je reč o zaštiti prirodne sredine, potrošača, i drugog", rekao je Etinger posle sastanka s ministrima i državnim sekretarima Grčke, Bugarske, Mađarske, Austrije, Hrvatske i Slovenije.
Sastanku je prisustvovao i "jedan državni sekretar iz Srbije", rekla je agenciji Beta Etingerova predstavnica za štampu Marlene Holcner.
Etinger je dodao da gasovod prolazi kroz tržišta zemalja članica i da je Evropska komisija u kontaktu bilateralno s Rusijom.
"Zemlje članice i njihovi ministri su odlučili da Evropska komisija bude predvodnik u tome da se evropsko pravo očuva u pregovorima s ruskim partnerima i da promene u bilateralnim sporazumima budu uvažene", objasnio je evropski komesar za energetiku.
Etinger je dodao da jeste činjenica da sporazume sklapaju zemlje članice i Rusija. Ali, "mi smo ovde advokati zemalja članica i u njihovo ime ćemo pregovarati s ruskom vladom", rekao je.
Prema njegovim rečima, i za Južni tok je moguće da se traže "izvesna izuzeća" od evropskih zakona, kao što je to bio slučaj sa gasovodom Severni tok.
Kad je Južni tok u pitanju nema zahteva za odobravanje izuzetaka, otud nastavljamo da raspravljamo zajedno s Evropskom komisijom o tome, kao i ruski partneri i zemlje članice koje su u Južnom toku, naveo je evropski komesar.
On je rekao da je na sastanku 12. decembra s visokim zvaničnicima šest članica EU bilo reči o "svim energetskim infrastrukturama koje ulaze na unutrašnje tržište EU i tu postoje zakoni koji to regulišu".
Prema objašnjenju zvaničnika bliskih Etingeru, Rusija insistira na tome da su bilateralni ugovori o Južnom toku važeći po međunarodnom pravu koje je iznad evropskog. Ali, prema temeljnom aktu EU, Ugovoru iz Lisabona, kad je reč o unutrašnjem tržištu Evropske unije, evropsko pravo je jače od međunarodnog.
"Srž evropskog zakonodavstva se tiče liberalizacije unutrašnjeg tržišta i ruska kompanija Gasprom, koja isporučuje gas, ne može imati nadzor nad gasovodom, niti vlasnici i menadžment Južnog toka mogu utvrđivati cenu gasa nezavisno od evropskih propisa", rekli su zvaničnici bliski Etingeru.
Premijerka Slovenije Alenka Bratušek je moskovskom dnevniku "Komersant" rekla da je u vreme kada je Slovenija potpisivala sporazum s Rusijom o Južnom toku, dokument odgovarao zakonodavstvu EU.
To isto je poručio i bugarski ministar enrgetike Dragomir Stojnev koji je stavio do znanja da "Južni tok u potpunosti odgovara zahtevima bugarskog zakonodavstva, koje u potpunosti odgovara evropskom".
U krugovima EU je ranije rečeno da je s iznenađenjem primljeno nastojanje komesara za energiju Etingera da se ugovori o izgradnji i radu Južnog toka, sklopljeni i poznati javnosti, dovedu u pitanje.
Izvori nekih od članca EU koje su potpisale te ugovore ne vide u čemu se Južni tok razlikuje od Severnog toka koji je Nemačka izgradila s Rusijom, a ima i tumačenja da se ovo može shvatiti i u kontekstu zaoštrenih odnosa EU s Moskvom oko stanja u Ukrajini.
Ruska kompanija Gasprom, koja gradi Južni tok, stavila je do znanja da će izgradnja gasovoda Južni tok biti nastavljena saglasno međunarodnim propisima, ali je ponudila da se zahtevi Evropske komisije za puno poštovanje propisa Evropske unije reše po uzoru na Severni tok kojim se ruski gas doprema u Nemačku.
To rešenje bi se ticalo prekograničnih sporazume o izgradnji i investicijama u gasovod Južni tok uz korišćenje iskustava iz zaključenja sporazuma o nadzemnom delu gasovoda Severni tok.
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta
Foto: South Stream
Povezani sadržaj
|
|
|