Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bušle: Energetski sporazum Srbije i Rusije protiv pravila EU
|
|
|
Objavljeno : 18.11.2013. |
|
|
|
|
|
|
Zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice Dirk Bušle (Buschle) izjavio je 18. novembra da je sporazum o izgradnji gasovoda Južni tok u Srbiji u mnogim tačkama u koliziji sa evropskim pravilima. Neusklađenost se pre svega ogleda u tome što treća strana nema pravo da koristi kapacitete tog gasovoda i što nema razdvajanja delatnosti tranzita od snabdevanja. Bušle je rekao i da Srbijagas i Jugorosgas hitno moraju da razdvoje delatnosti prenosa i prodaje gasa. On je preporučio da se odmah sprovede i vlasničko razdvajanje delatnosti jer će to postati obaveza Srbije od 2015. godine pa je najefikasnije da se taj posao obavi odjednom.
"Način na koji je međudržavni sporazum Srbije i Rusije trenutno napravljen nije u skladu sa pravilima Energetske zajednice", kazao je on agenciji Beta.
Bušle je kazao da je ukoliko se pravi nova energetska infrastruktura kao što je Južni tok mora da obezbedi da i treća strana ima koristi od toga.
"Postoji mogućnost da se zatraži izuzetak, ali za to je potrebno pokrenuti proceduru koju nikada nije inicirao Gasprom, Srbijagas niti i jedna od kompanija uključenih u projekat Južni tok", kazao je on.
Bušle je precizirao da Južni tok nije usklađen sa evropskim pravilima pošto treća strana nema pravo da koristi kapacitete tog gasovoda, kao i zbog toga što nema razdvajanja delatnosti tranzita od snabdevanja.
Zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice je rekao i da Srbijagas i Jugorosgas hitno moraju da razdvoje delatnosti prenosa i prodaje gasa.
On je agenciji Beta kazao da je rok za razdvajanje delatnosti u gasnim kompanijama u Srbiji istekao je još 2006. godine i precizirao da bi u Srbijagasu trebalo da se obavi pravno razdvajanje, a u Jugorosgasu funkcionalno razdvajanje.
Background Gradnja deonice međunardnog gasovoda Južni tok u Srbiji bi trebalo da počne 24. novembra. Vrednost radova na gasovodu u Srbiji procenjena je na 1,9 milijardi evra.
Izgradnju Južnog toka kroz Srbiju realizuje zajedničko preduzeće sa sedištem u Švajcarskoj Južni tok Srbija, u kojem Srbijagas ima 49 odsto, a ruski Gasprom 51 odsto vlasništva.
Bušle je u Beogradu učestvovao na konferenciji o promociji investicija u energetsku infrastukturu u Srbiji, u organizaciji Asocijacije evropskih konsultanata u energetici (AEEC).
"Kompanije to moraju da urade što je pre moguće", kazao je Bušle.
U toku je formalna procedura, dodao je on i istakao da je Sekretarijat Energetske zajednice dao Vladi Srbije rok od dva meseca za za odgovor koji ističe polovinom decembra.
"Videćemo da li će otkloniti to kršenje pravila Energetske zajednice ili će dostaviti nove informacije", kazao je Bušle.
Odmah sprovesti i vlasničko razdvajanje
Prema njegovim rečima, članice Energetske zajedice su sada na početku primene Trećeg energetskog paketa EU koji razdvajanje delatnosti u energetici podiže na viši nivo.
"Moramo da počistimo sve zaostatke iz Drugog energetskog paketa. Kod Srbijagasa i Jugorosgasa to mora da se desi veoma brzo, da bismo mogli da pređemo na sledeću fazu", kazao je zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice.
Na pitanje kakav model razdvajanja je prihvatljiv za Energetsku zajednicu Bušle je kazao da se sada nalazimo na raskršću između dva režima.
"Do sada je bilo potrebno samo pravno i funkcionalno razdvajanje delatnosti, dok Treći paket zahteva i vlasničko razdvajanje. Svaki model koji ide u tom pravcu je jednako efikasan", ocenio je Bušle.
On je precizirao da je sigurno da će biti potrebno pravno razdvajanje, što u slučaju Srbijagasa znači da će morati da izdvoji imovinu iz oblasti tranzita gasa u nezavisno preduzeće.
Bušle je kazao i da će Srbija kao član Energetske zajednice od 1. januara 2015. godine morati da primeni i pravila iz Trećeg energetskog paketa i ocenio da "nema smisla da se dva puta ulaže isti napor".
Bušle je kazao i da Sekretarijat Energetska zajednica očekuje da će kroz razgovore sa Vladom Srbije i poslovodstvom Srbijagasa pronaći način da se razdvajanje obavi tako da bude u skladu sa pravilima Trećeg energetskog paketa EU.
"To će zahtevati dublje rezove", kazao je Bušle.
Izvor: Beta
Foto: Kompanija Južni tok (southstream.info)
Povezani sadržaj
|
|
|