Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Struja (ne)će poskupeti
|
|
|
Objavljeno : 24.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
Domaćinstva u Srbiji do kraja godine će dobiti mogućnost da promene kompaniju za snabdevanje struje u skladu sa zakonom. Međutim, teško da će građani biti zainteresovani da iskoriste ovu mogućnost budući da su regulisane cene u Srbiji znatno niže od tržišnih, ali i da iskustva iz drugih evropskih zemalja pokazuju da se građani teško odlučuju na promenu operatera. Sudeći prema najavi iz Agencije za energetiku Srbije (AERS), poskupljenje struje je neophodno da bi se omogućile investicije u elektroenergetski sistem, ali kratkoročno gledano planova za poskupljenje nema. Prosečna cena struje u Srbiji sa svim porezima iznosi oko 6 evro centi i više od tri puta je niža od proseka EU, a za trećinu niža nego u najsiromašnijoj zemlji EU - Bugarskoj.
Na problem niske cene koja ne ostavlja prostor za investicije ukazala je članica Saveta Agencije za energetiku Srbije (AERS) Ljiljana Hadžibabić.
"Ako ne budemo cenom obezbedili da se grade nove elektrane mi ćemo doći u veliki problem sa sigurnošću snabdevanja u Srbiji. Moramo da napravimo ambijent da dođemo do novih kapaciteta", rekla je ona novinarima na skupu Balkan magazina o tržištu struje u Srbiji.
Špekulacije o tome znači li to skoro poskupljenje struje u Srbiji prekinulo je saopštenje AERS-a prema kojem kratkoročno gledano nije predviđeno podizanje cene.
Kako se navodi, promene regulisanih cena, odnosno cena za domaćinstva i druge male korisnike koji se snabdevaju isključivo od EPS-a, biće postepene u nekoliko narednih godina, po programu koji će se tek razmatrati. Biće predviđena i zaštita siromašnih, energetski zaštićenih kupaca.
Zbog toga je i malo verovatno da će građani Srbije biti zainteresovani da menjaju dobavljača struje kada takvu mogućnost dobiju nakon usvajanja novog Zakona o energetici, a najkasnije prvog januara 2015.
Prema rečima Hadžibabićeve, ta opcija bi eventualno mogla da bude privlačna onima koji ulaze u takozvanu "crvenu zonu", odnosno imaju veliku potrošnju i deo struje plaćaju po višim cenama. Hadžibabić je istakla da je procedura za promenu snabdevača strujom jednostavna i da je kupcu dovoljno da se obrati novom snabdevaču koji onda završava ceo posao i da je dovoljno da se potpiše ugovor.
Vršilac dužnosti direktora EPS Snabdevanja Željko Marković rekao je da je prema sadašnjim cenama i tarifama struje u Srbiji izlazak na slobodno tržišta interesantan za kupce koji troše više od 2.500 kilovat sati mesečno i da je njih oko 4%.
"EPS je spreman za potpuno otvaranje tržista električne energije i da kupcima ponudi pakete za snabdevanje, ali ako ne dođe do značajnije promene cene javnog snabdevanja ne očekujem da će biti interesovanja kupaca", rekao je on.
Cene 3,3 puta niže nego u EU
Cene u Srbiji su, pored toga što su niže od tržišnih, najniže i među zemljama EU i u regionu.
Prema podacima evropskog statističkog zavoda Eurostat, cena struje u Srbiji sa svim porezima za prosečno domaćinstvo je u EU u drugoj polovini 2013. godine izniosila blizu 20 evro centi, a u Srbiji blizu 6,1, sa svim porezima i taksama.
Cena struje ni u EU nije ujdnačena, pa je struja najskuplja u Danskoj i Nemačkoj, više od 29 centi po kilovat času, dok je najjeftinija u Bugarskoj gde iznosi 8,8 evro centi.
Razlike su i očekivane, budući da se elementi cene razlikuju od zemlje do zemlje: troškovi proizvodnje energije zavise od goriva koajs ek oriste u zemlji, troškovi mreže zavise od kvaliteta, starosti i drugih karakteristika mreže, a porezi i doprinosi zavise od politike zemlje.
Pored toga i u EU postoji izvestan "upliv" politike u cene, odnosno cenaa nije u potpunosti tržišna kategorija niti može biti.
Cena iznosi preko 20 evro centi po kilovat času i u Belgiji i Austriji, ali i Kipru i Irskoj
U izveštaju Evropske komisije iz marta 2013. navodi se da cene struje neprekidno rastu u EU, ali da se ne približavaju međusobno. Ističe se i da je veliki deo domaćinstava u EU i dalje u sistemu regulisanih cena struje.
Struja u Srbiji poslednji put je poskupela 1. avgusta 2013. u proseku 10,9% za domacinstva i 12,8% za privredu. Prethodno poskupljenje bilo je 1. aprila 2011. godine u proseku za 15% i u martu 2010. godine u proseku za 10%.
Na tržište svi osim domaćinstava
Pomoćnik ministra energetike Srbije Dejan Trifunović rekao je da je predloženim rešenjima novog zakona o energetici predviđeno da se od 1. jula 2014. domaćinstvima i malim kupcima koji troše manje od 30.000 kilovat sati godišnje omogući izlazak na tržište.
Svi ostali će, kako je istakao, to morati da urade.
On je podsetio da je otvaranje tržišta električne energije u Srbiji počelo u januaru 2013. godine i da je trenutno otoreno 40% tržišta.
"Novim zakonom o energetici predviđeno je da i na javnom snabevanju u roku od tri godine bude dostignuta tržišna cene električne energije", rekao je Trifunović i dodao da je ona sada oko 30% niža od tržišne.
On je istakao i da će u čitavom javnom sektoru u Srbiji biti napravljen zaokret uključujući i energetiku.
"Čitav javni sektor će se promeniti već do kraja godine. Verujem da energetika neće moći da se prepozna u pozitivno smislu. Plan je da do kraja godine i EPS i Elektromreža Srbije postanu akcionarska društva, da dođe do korporativizacije", rekao je Trifunović.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|