Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Struja za industriju u EU dva puta skuplja nego u SAD
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.01.2014. |
|
|
|
|
|
|
Jaz u troškovima za energiju između Evrope i njenih vodećih trgovinskih partnera produbio se i cene struje za industriju u Evropskoj uniji više su nego dva puta više nego u SAD i za 20% više nego u Kini. Istovremeno su cene gasa koje plaća evropska industrija tri do četiri puta više od onih koje plaćaju američka i ruska industrija i za 12% više nego u Kini. Evropska industrija upozorava da zbog visokih cena energije gubi na konkurentnosti u odnosu na američku a zvaničnici iz Brisela poručuju da su isporuke struje u EU znatno pouzdanije nego van tog bloka.
"Iako Evropa nikada nije bila mesto sa jevtinom energijom, poslednjih godina jaz u cenama između EU i njenih trgovinskih partnera dodatno se produbio", navodi se u dokumentu Evropske komisije u čiji je nacrt imao uvid finansijski dnevnik Fajnenšel tajms (Financial Times).
Dokument Komisije zasnovan na sveobuhvatnoj analizi cena energije u EU biće objavljen ovih dana u sklopu orijentacionog klimatskog i energetskog paketa koji će oblikovati potrošnju energije u EU do 2030. godine.
Taj paket je rasplamasao debatu širom EU o tome da li važeća klimatska i energetska politika Unije, koja je utvrđena za period do 2020, nepovoljno deluje na evropsku konkurentnost.
Direktor vodeće svetske čeličane ArselorMital (ArcelorMittal) Lakšmi Mital (Lakshmi) napisao je za Fajnenšel tajms da novi evropski klimatski i energetski paket mora da "zatvori ogroman jaz u troškovima koji predstavlja pretnju za evropske industrije velike potrošače energije".
"Kada bi plaćali američke cene u našim evropskim pogonima, troškovi bi nam opali za više od milijardu dolara godišnje", istakao je Mital navodeći da su "bum" eksploatacije gasa iz škriljaca u SAD i politike znatno više okrenute industriji za rezultat imale mnogo nižu cenu energije za industrijske potrošače u toj zemlji.
Paolo Skaroni (Scaroni), prvi čovek Enija, italijanske kompanije za naftu i gas, ocenio je da su niži američki troškovi za energiju doveli do "velike konkurentske prednosti SAD" koja brzo privlači investitore i biznis u tu zemlju. Skaroni je istakao i da je to ono čime Evropa mora da se pozabavi "pod hitno".
U dokumentu Evropske komisije piše da se jaz između cena energije u EU i zemljama koje su joj ekonomski partneri proširio iz više razloga. Među tim razlozima su i oni na koje EU gotovo da ne može da utiče, uključujući domaće subvencije u nekim zemljama proizvođačima i rast eksploatacije gasa iz škriljaca u SAD.
Navodi se i da su isporuke električne energije u većini članica EU znatno pouzdanije nego u SAD, Kini, Rusiji ili Japanu, što znači da se industrija u EU ne suočava sa troškovima prekida u isporuci kao njeni rivali.
Do 2020. godine, kako se navodi u dokumentu, troškovi za energiju u EU verovatno će biti stabilizovani i zatim blago smanjeni pošto će energija iz obnovljivih izvora zameniti fosilno gorivo.
Brisel će ove nedelje objaviti ciljeve za smanjenje emisije gasova koji izazivaju efekte staklne bašte koje članice EU moraju da ostvare do 2030.
Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Italija, Španija i Holandija zalažu se za obavezujuće smanjenje za 40% u poređenju sa nivoom iz 1990. godine. Međutim, evropski komesari u čijim je portfolijima i industrija traže smanjenje u visini 35%.
Izvori bliski pregovorima smatraju da članice pojedinačno verovatno neće dobiti obavezujuće ciljeve dok će na nivou EU sveobuhvatni cilj biti smanjenje emisije štetnih gasova za 27%. Biće to, kako se ocenjuje, veliki zaokret u odnosu na ciljeve za period do 2020. u sklopu kojih su članice morale da proizvode određeni procenat energije iz obnovljivih izvora, npr. Sunca ili vetra.
Komisija će takođe objaviti smernice za eksploataciju škriljaca, što neće zadovoljiti zemlje poput Velike Britanije i Poljske koje traže "odrešene ruke" da razviju svoje nekonkvencionalne rezerve gasa.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|